Merhabalar,

Öncelikle soracağım konu üzerine çok sayıda avukat ile görüştüm ancak net bir bilgiye ulaşamadım.

Sorum şu şekilde: aynı adreste mali müşavirlik ofisi ve eğitim danışmanlık ofisi faaliyet sürdürebilir mi? Yani iki faklı kişiye ait iki farklı vergi levhası da aynı ikamette olabilir mi?

Tapuda mesken kayıtlı 1. kat bir daireyi danışmanlık ofisi olarak kiraladık. Panoda herhangi bir uyarı yoktu. Ev sahibimiz bu konuda bizi uyarmadı. Apartman sakinleri sonradan bir karar alarak iş yerlerini çıkarmaya karar verdiler. Tadilatını dahi yeni bitirdiğimiz henüz iş bile yapamadığımız yerden çıkmak istemiyoruz. Üstelik iş alanımız ağırlıklı olarak bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Gün içinde gelen kişi sayısı bazen 1 bazen 2'dir. Aynı apartmanda inşaat mühendisi, diş hekimiği, güzellik merkezi, ajans gibi başka iş yerleri de mevcut. Yöneticiye sorduğumda yasadan muaf olanların kalacağını diğerlerinin de çıkarılacağını iletti.

Yakınımız bir mali müşavir de kendisine yer açmak için ofis aramaktadır. Benim de aklıma geldi ve sizlerin fikirlerini almak istedim. Aynı dairede, farklı odalarda mesleklerimizi icra edebilir miyiz? Kira kontratı Mai Müşavir adına yapılabilir.

Ancak eğitim danışmanlık faaliyetleri ile birlikte yapılabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

İyi çalışmalar dilerim.

Seda.