Merhaba,

eşimi 20 gün önce kaybettim. Biliyorum çok erken ama eşimin ilesi ev eşyalarımızı ve arabamızı istiyorlar (başka bir şeyimiz yok, araba benim adıma). Arabanın halen taksitleri var yarıya yakın. Şu an itibariyle ev eşyalarının hepsini istiyorlar. arabadan vazgeçtiler ama ben onlara güvenmiyorum. Zaten kullanmak istemediğim için eşyaları vermeyi düşünüyorum. Veraset ilamı alamadım eşim nüfustan düşülmemiş. Bugün yarın bu sorun çözülür sanırım. Kafamda üç soru işareti var.

1) 2 avukata sordum net bir cevap alamadım. Ev eşyalarını nasıl vermeliyim? Tutanak sadece eşimin anne babası ve benim aramda olursa sorun olur mu? Bir avukat muhtar da bulunsun imza atsın dedi ama muhtarı aradım savcılıktan bize yazı gelmeli dedi. Savcı da böyle bir yazı veremeyeceğini söyledi. Sorun şu ki Eşimin ailesinin sorun çıkaracağını düşünüyorum eşimin öldüğü gün avukata gitmişler, ilk günden arabayı istediler. Benim amacım eşyaları resmi bir şekilde vermek ilerde dava açmak istemeleri durumunda elimde kanıtın olması.

2)Başka bir avukat dava açılması gerektiğini söyledi. Ben eşyaları tutanakla verip onların başka talebi olmazsa davaya gerek kalır mı? Zaten eşyaları resmi bir evrakla verdikten sonra talepleri olursa gidip dava açsınlar.

3)Eşimin herhangi bir bankada borcu ya da parası var mı bunu nasıl öğrenebilirim. Tek tek bankalara mı gitmeliyim. Eşimin ailesi ile iletişimimi kesmek istiyorum bunları bir an önce halletmek istiyorum. Hakları neyse verip kurtulayım diyorum. Banka işlerinde onlarla beraber hareket etmeliymişim kardeşime vekalet versem o benim yerime yapabilir mi?

teşekkür ederim.