Merhaba arkadaşlar,

Ben Özel bir şirkette masa başı ve saha görevi yapıyorum, işe girdiğimden beri amirimin kaprisleri yüzünden çok yıprandım. İşe ihtiyacım olduğu için de her dediklerini yaptım. 3 yıldır sürekli şehir dışlarına gidiyorum. Mesai saatlerimiz 08:00 - 17:00 fakat ben bu şehir dışı çalışmaların da genellikle ucuz bilet olsun dedikleri için 06:00- 05:00 gibi saatlerde gidiyorum. Şantiye kontrolleri görüşmeler derken, genellikle saat 23:00 veya ertesi gün dönüyorum. genellikle 2-3 gün şehir dışında kalıyorum. Amirim gece saat 03:00 da bile gelsen mesai saatinde işinde olacaksın diye mesaj atıyor. Bundan bir kaç gün önce yine aynı şekilde fazla mesai sonrası bana mesaj attı ve zamanında işte olmam gerektiğini söyledi. Bende 72 saatlik çalışmanın 1 saatlik ekstra dinlenme molası olması lazım dedim. Fakat şirketin kuralları var dedi ve aynı şeyleri tekrarladı. Bende kendisine şirketin kuralları var ise benim mesailerimi ödeyin lütfen dedim. Bana şirketin fazla mesai ödemediğini biliyorsun ve böyle bir çalışma prensibimiz de yok dedi. Bende peki o zaman Avukatım ile görüşüp gerekli yazışmaları tarafınıza göndereceğim dedim. Bu kelimeyi kullanınca hemen yumuşamaya başladı, ben üstüne şunu da ekledim. Ben işe başladığım zaman benim 3 ay sigortamı yatırmamışsınız her şey prensip meselesi ise buna ne diyeceksiniz? dedim. O zaman muhasebe departmanında ki arkadaş doğum iznindeydi dedi ve tamam sen işinin başında dur, sakin ol her şey düzelecek dedi.

şimdi benim sormak istediğim sorular şöyle

1- Ben mesai hakkında ki düşüncelerimi söyleyerek onlara koz vermiş oldum mu ? ( Mesai ile ilgili bütün belgelerim, uçak bilet saat ve tarihleri, Hotel rezervasyonları, Hotel giriş çıkış saatlerim. elimde)
2- SGK ile ilgili söylemiş olduğum durumu ben tazminat talebinde bulunmadan geçmişe dönük halledip, bana yalancı muamelesi yapabilirler mi ? ( O tarihte işe girdiğimin belgeleri mevcut, yaptığım yazışmalar. yapmış olduğum projeler)
3- Amirimin bu konuşmadan sonra hemen yumuşaması benim bir hata yapmamı bekleyip işime son verme ve tazminat ödememe gibi bir taktik olabilir mi ?
4- Bundan 6 ay önce sanki işe o gün girmişim gibi bir belge imzalattılar. Bunu herkes imzalıyor sende imzalamak zorundasın dediler. O belgede aklımda kalan bazı şeyler var. mesela mesai istemiyorum, tazminat istemiyorum gibi gibi. Bunun geçmişe dönük bir sözleşme olduğunu ve imzanın yeni atıldığını mahkeme bilirkişi yöntemi ile bulabilir mi ?
5- Ben bu belgeler doğrultusunda iş akdinin fesini isteyip tazminat, geçmişe dönük sgk primim, ve fazla mesailerimi alabilir miyim ?