Merhabalar.

Yaşadığım ilde tanınmış bir müteahhitle proje üzerinden kat karşılığı daire sözleşmesi yaptık. Yaklaşık 100 bin TL peşinat verdim. Sözleşmede evin toplam bedeli olan 275 bin TL'nin geri kalan 175 bin TL'sini proje kredisi çekerek ödeyeceğim yazıyor. Sözleşme tarihi üzerinden bir yıl geçti; fakat müteahhit krediyi çektirmiyor. Sanırım belediye ile uzlaşamadığı bazı şeyler olduğu için bunu sürekli erteliyor. Bu arada evin değeri 400 bin TL'yi buldu. En son sattığı kişilere bu fiyattan satmış evi. Hala kat ittifakı kurulmadı ve tapu ile ilgili hiçbir gelişme yapılmadı.

Bu durum bana şunu düşündürüyor. Sözleşmede "mücbir sebepler gerekmedikçe tek taraflı olarak sözleşme feshedilemez, edilirse 10 bin TL cezayı ödemeyi kabul eder." gibi bir şey yazıyor. Müteahhit sözleşmeyi kafasına göre iptal edip, bana 110 bin TL öder ve evi başkasına 400 bin TL'ye satmayı düşünürse, benim bu durumda yasal hakkım ne olur? Normalde sözleşmeler tek taraflı feshedilmiyor bildiğim kadarıyla; fakat olağanüstü hâl gibi durumlarda işte fiyatlar çok fazla arttığında ve müteahhit işi yapamayacak kadar zor duruma düştüğünde tek taraflı feshedebilir diyorlar. Fakat şu anda böyle bir durum yok ve müteahhit çok zengin. Sadece daha fazla kâr elde etmek için böyle bir şey yapabilir diye düşünüyorum, ki o da fiyatların bu kadar yükseleceğini tahmin etmemişti kanımca.

Sözleşmeyi noter huzurunda yapmadık; fakat ıslak imzalı ve gayet resmiyete uygun, ayrıntılı olarak hazırlamıştık. Sizce elimdeki sözleşme ile böyle bir durumda hak iddia edebilir miyim? Bu durumun yasal boyutu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.