Değerli büyüklerim, Mart ayından beri bir otelde gece resepsiyon görevlisi olarak çalışmaktayım. Gündüz ve gece olmak üzere iki kişi 12 saat çalışıyoruz. Bildiğim kadarı ile 12 saat işçi çalıştırmak yasal değil ancak 24 saat açık olan işletmelerde 11 saat çalıştırmak mümkün. Bunun olması için de işçi ve işveren arasında imzalı bir anlaşma olması gerekiyor. Ben işe başlarken ne iş sözleşmesi ne de böyle bir anlaşma yapmadım. Her hangi bir evrak imzalamadım. Bu günlerde işten çıkarılmam gündem de çünkü bayan alındı ve gündüz de duran kişide işverenin akrabası olduğu için onun geceye çekilip benim çıkarılmam olası bir durum. Bu durumda fazla mesai ücreti alabilir miyim? Fazla mesai hesaplamam 7,5 saat üzerinden mi yoksa 11 saat üzerinden mi olacak? 12 saat çalıştığıma dair şahit ve kamera kayıtları mevcut bunlar delil olarak kullanılabilir mi? Sadece işkur'a yapacağım şikayet yeterli olur mu yoksa iş mahkemesine başvurmam gerekir mi?

Biraz fazla oldu kusuruma bakmayın, hem okuyup hem çalışmak zorunda olduğum için işsiz kalmak korkutuyor beni o yüzden hakkımı da almak istiyorum. Konu yanlış yerde ise,yazım hatam oldu ise özür dilerim..