+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Kira sözleşmesi süre sonu gelen ihtarname.

Kira sözleşmesi süre sonu gelen ihtarname. Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Kayseri
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kira sözleşmesi süre sonu gelen ihtarname.

Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum. Bir sorunum var ve bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum. Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Kızımın öğrenciliği nedeni ile başka bir ile taşınmak zorunda kaldık ve kızımın okuluna yakın bir yerden ev tutmak istedik. Bulduğumuz evin sahibi ile konuşarak en az 3 seneliğine evi kiralamak istediğimizi belirttik. Ev sahibini ilk başlarda gayet mütevazi ve yardımsever tavırlarla bize yardımcı oldu. Elektrik su aboneliğini konuşurken, "onlarla uğraşmanızı istemiyorum, abonelik bizim üzerimizde kalsın, size güveniyorum" dediğinde bize iyilik yaptığını sanmıştık ama sonradan öğrendik ki binanın ruhsatı geçici imiş. İstesek de aboneliği üzerimize alamıyormuşuz. Kira konusunda anlaştık ve 20 Temmuz 2015 tarihinde evi aylık 660.- TL. üzerinden kiraladık. 400 .- TL7 de depozito ödedim. Kira sözleşmesini kendisi hazırlamış ve bize getirdi imza için.

* Tek suret hazırladığını, bir ara fotokopisini vereceğini söyledi fakat bize vermedi.
    * Ayrıca sözleşmeyi 1 yıllık yapmış, sorduğumuzda yanlışlıkla yazdığını, önemli olmadığını, 1 yıl sonra tekrar yaparız diyerek bizi atlattı.

Evi ayın 20'sinde tuttuğumuzu ve kirayı da her ay en geç her ayın 20'sine kadar ödeyeceğimi belirtmeme rağmen her ayın 16'sını geçmeyecek şekilde kirayı ödedim.

* Kirayı ödemek için ilk ay banka hesap numarası istediğimde, bana verdiği hesap numarası yanlış çıktı ve kira bana tekrar döndü. Kendisine sorduğumda, banka işlerinden pek anlamadığını, hesap numarasının yanlış olabileceğini belirterek, kirayı elden vermemi istedi. Ben de ilk birkaç ay kapıcı ile gönderdim daha sonraki aylarda bizzat kendisine elden teslim ettim.

16 Haziran 2016 tarihinde en son kirayı vermek için gittiğimde, 1 yılın dolduğunu, önümüzdeki yıl için ne kadar kira istediğini sordum. "Önemli değil, beni üzmeyecek şekilde bir şeyler yapın" dedi. Miktar belirtmesini istedim. Bir miktar söylemedi. Biz de evde düşündük ve 700.-TL olmasına karar verdik. Bunu henüz ev sahibine söylememiştik.

24 Haziran 2016 tarihinde kapıcı hem eşime, hem de bana hitaben yazılmış 2 adet ihtarname getirdi. Okuduğumuzda çok şaşırdık. İhtarnamede "20 Temmuz 2016 tarihinde sözleşme süresinin bittiği ve evin bu tarihe kadar tahliye edilmesi gerektiği" yazıyordu.

Ev sahibini aradığımda gayet kaba bir tavırla, bunun kanuni bir şey olduğunu, anlaşma yaparsak tekrar sözleşme yapılabileceğini belirtmesi üzerine, kirayı 700.-TL olarak ödemek istediğimizi belirttim. Kesinlikle kabul etmeyeceğini, 800 TL'den az olamayacağını beyan etti. Binada 52 daire var, 700 TL.nin üzerinde oturan kiracı olmadığını, kira artış oranlarını devletin belirlediğini, bunu neye göre talep ettiğini sorduğumda, "devlet beni ilgilendirmez, işine geliyorsa" diyerek telefonu kapattı.

Komşularla görüştüğümüzde, bizden önceki kiracıyı da "Oğlumu evlendireceğim" diyerek evden çıkarmış ve bize kiraya vermiş. Bizi de bu şekilde çıkararak, daha yüksek bir kirayla başkasına vermek niyetinde olduğunu söylediler.

Bu iş bu kadar basit mi? İpler neden böyle karaktersizlerin elinde.? Bu konuda benim yapabileceğim bir şey yok mu?

Kızımın öğrenciliği nedeni ile geldiğim yapancı bir şehirde, memur maaşı ile zor geçinmekte iken, bir de mahkeme masrafları ile uğraşmak istemiyorum.

Lütfen bu konuda bana yardımcı olun.

Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

Kira sözleşmesi süre sonu gelen ihtarname. konulu yargıtay kararı ara
    Kira sözleşmesi süre sonu gelen ihtarname. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kira sözleşmesi süre sonu gelen ihtarname.

Alıntı kiracım rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum. Bir sorunum var ve bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum. Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Kızımın öğrenciliği nedeni ile başka bir ile taşınmak zorunda kaldık ve kızımın okuluna yakın bir yerden ev tutmak istedik. Bulduğumuz evin sahibi ile konuşarak en az 3 seneliğine evi kiralamak istediğimizi belirttik. Ev sahibini ilk başlarda gayet mütevazi ve yardımsever tavırlarla bize yardımcı oldu. Elektrik su aboneliğini konuşurken, "onlarla uğraşmanızı istemiyorum, abonelik bizim üzerimizde kalsın, size güveniyorum" dediğinde bize iyilik yaptığını sanmıştık ama sonradan öğrendik ki binanın ruhsatı geçici imiş. İstesek de aboneliği üzerimize alamıyormuşuz. Kira konusunda anlaştık ve 20 Temmuz 2015 tarihinde evi aylık 660.- TL. üzerinden kiraladık. 400 .- TL7 de depozito ödedim. Kira sözleşmesini kendisi hazırlamış ve bize getirdi imza için.

* Tek suret hazırladığını, bir ara fotokopisini vereceğini söyledi fakat bize vermedi.
    * Ayrıca sözleşmeyi 1 yıllık yapmış, sorduğumuzda yanlışlıkla yazdığını, önemli olmadığını, 1 yıl sonra tekrar yaparız diyerek bizi atlattı.

Evi ayın 20'sinde tuttuğumuzu ve kirayı da her ay en geç her ayın 20'sine kadar ödeyeceğimi belirtmeme rağmen her ayın 16'sını geçmeyecek şekilde kirayı ödedim.

* Kirayı ödemek için ilk ay banka hesap numarası istediğimde, bana verdiği hesap numarası yanlış çıktı ve kira bana tekrar döndü. Kendisine sorduğumda, banka işlerinden pek anlamadığını, hesap numarasının yanlış olabileceğini belirterek, kirayı elden vermemi istedi. Ben de ilk birkaç ay kapıcı ile gönderdim daha sonraki aylarda bizzat kendisine elden teslim ettim.

16 Haziran 2016 tarihinde en son kirayı vermek için gittiğimde, 1 yılın dolduğunu, önümüzdeki yıl için ne kadar kira istediğini sordum. "Önemli değil, beni üzmeyecek şekilde bir şeyler yapın" dedi. Miktar belirtmesini istedim. Bir miktar söylemedi. Biz de evde düşündük ve 700.-TL olmasına karar verdik. Bunu henüz ev sahibine söylememiştik.

24 Haziran 2016 tarihinde kapıcı hem eşime, hem de bana hitaben yazılmış 2 adet ihtarname getirdi. Okuduğumuzda çok şaşırdık. İhtarnamede "20 Temmuz 2016 tarihinde sözleşme süresinin bittiği ve evin bu tarihe kadar tahliye edilmesi gerektiği" yazıyordu.

Ev sahibini aradığımda gayet kaba bir tavırla, bunun kanuni bir şey olduğunu, anlaşma yaparsak tekrar sözleşme yapılabileceğini belirtmesi üzerine, kirayı 700.-TL olarak ödemek istediğimizi belirttim. Kesinlikle kabul etmeyeceğini, 800 TL'den az olamayacağını beyan etti. Binada 52 daire var, 700 TL.nin üzerinde oturan kiracı olmadığını, kira artış oranlarını devletin belirlediğini, bunu neye göre talep ettiğini sorduğumda, "devlet beni ilgilendirmez, işine geliyorsa" diyerek telefonu kapattı.

Komşularla görüştüğümüzde, bizden önceki kiracıyı da "Oğlumu evlendireceğim" diyerek evden çıkarmış ve bize kiraya vermiş. Bizi de bu şekilde çıkararak, daha yüksek bir kirayla başkasına vermek niyetinde olduğunu söylediler.

Bu iş bu kadar basit mi? İpler neden böyle karaktersizlerin elinde.? Bu konuda benim yapabileceğim bir şey yok mu?

Kızımın öğrenciliği nedeni ile geldiğim yapancı bir şehirde, memur maaşı ile zor geçinmekte iken, bir de mahkeme masrafları ile uğraşmak istemiyorum.

Lütfen bu konuda bana yardımcı olun.

Saygılarımla.
    ALLAH rızası için şu konuya yardımcı olabilecek birisi yok mu acaba.?

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar.

Nasıl ki Doktorlar, tahlil sonucunu görmeden herhangi bir tedaviyi türü önermiyor veya ilaç yazmadığı herkesçe bilinmekte; aynı şekilde Hukuk alanında da eldeki evrakları görmeden size cevap yazarak hataya sürüklemek istemediğimiz için cevap yazmıyoruz, bir diğer ifadeyle şahsen cevap yazmam. Bu bağlamda Size gönderilen İhtarnamenin üzerinde yer alan ad ve soyad tarzı özel bilgilerinizi kapatarak Resmini lütfen bu yere koyunuz.

Saygılarımı sunarım.
    Konu ayberk_08 tarafından (08-07-2016 Saat 22:50:30 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili ayberk_08 rumuzlu kardeşim.
    İlgine teşekkür ederim.
    Resmi bir siteye yükledim ve buraya kodunu koymam gerekiyor sanırım. İnşallah başarabilirim.

ayrıca şu alttaki link te olabilir sanırım.

http://hizliresim.com/ZdqdqZ

Şimdiden teşekkür ederim.

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili ayberk_08 rumuzlu kardeşim.
    İlgine teşekkür ederim.
    Resmi bir siteye yükledim ve buraya kodunu koymam gerekiyor sanırım. İnşallah başarabilirim.

ayrıca şu alttaki link te olabilir sanırım.

http://hizliresim.com/ZdqdqZ

Şimdiden teşekkür ederim.
    Tahmin ettiğim gibi: Ev sahibiniz size, gönderdiği İhtar metininde yazan taleplerinin Hukuki dayanağı kesinlikle yok ve hatta Ev sahibiniz, sizin elinizi oldukça güçlendiren kozlar vererek hataya düştüğünün en somut göstergesidir. Dolasıyla Ev sahibinin kira sözleşmesi bitmesi bahsiyle gönderdiği İhtarname, Borçlar Kanunu 347 maddesine açıkça aykırılık teşkil ediyor; siz bu aykırılığı vurgulayarak cevap İhtarı çekeceksiniz.

Cümlemin içinde kullanmış olduğum 347 maddesi aynen söyle:

MADDE 347- Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş
    gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin
    bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez.
    Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her
    uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye
    son verebilir.
    Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra,
    genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.
    Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona
    erdirebilir.
    Konu ayberk_08 tarafından (09-07-2016 Saat 11:23:56 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili ayberk_08, bu cevap ihtarı çekmek için belirli bir süre var mı? 20 Haziran'da çekilmiş ama kapıcıya tebliğ edildiğinden 24 Haziran'da kapıcı bize getirdi.

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili ayberk_08, bu cevap ihtarı çekmek için belirli bir süre var mı? 20 Haziran'da çekilmiş ama kapıcıya tebliğ edildiğinden 24 Haziran'da kapıcı bize getirdi.
    Değerli Üyemiz,

Öncellikle şu hususu belirtiğim: İhtara herhangi bir cevap vermemek; İhtarda ilgili talepleri kabul ettiğiniz anlamına teorik bazda yorumlanamaz, ancak İhtara cevap yazmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü İhtara karşı, xxxx maddesine aykırı olduğu yönünde cevap yazarsanız Ev sahibinin elinden, Evden çıkarma şansını alırsınız. Bu sebepten ötürü sözleşmenin bitiş tarihini geçirmeden derhal İhtara cevap veriniz.

Not: Hiç bir Hukuki sorumluluk almamak şartıyla İlgili İhtara yazılacak cevap taslağını, bu yere koyabilirim.
    Konu ayberk_08 tarafından (09-07-2016 Saat 22:03:40 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ayberk _08 kardeşim, rica etsem taslağı koyabilir misiniz?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Ayberk,

yukarıdaki açıklamalarınıza uygun benzer bir ihtar da 23 Ağustos tarihinde bana geldi. 2 yıldır oturduğum daireyi mal sahibi satmak için internete koydu ve bana "sizinle bir derdim yok üstünüze alınmayın prosedür gereği yaptım" diyerek sözleşmemi uzatmayacağını bildirerek evi tahliye edin yazdı.

Bu ihtara cevap yazmam gerekir mi? Gerekir ise ne tür bir cevap vermeliyim?

Cevaplarsanız çok sevinirim.

Saygılarımla...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: