Herkese selamlar.

Türkiye çapında büyük bir şirkette 5 yıldır çalışmaktayım. Toplu iş sözleşmemiz 2015'in sonunda bitti. Şirket yeni sözleşme için sendikadan zaman istedi. Şu an yönetim ve sendika görüşme halindeler. Şirketimiz 3 ayda 1 maaş ikramiye, yakacak yardımı, giyim yardımı gibi ikramiyeler veriyordu. Haziran maaşında yatması gereken giyim yardımı yatmadı. 20 gün içinde İhtar çekip kıdem tazminatı talep edebileceğimiz söyleniyor. Bu ne kadar doğrudur? İhtar çekersem şirket yatırmak zorunda mıdır? Bu duruma karşı şirket ne yapabilir? İhtar çekersem ve şirket kıdem tazminatını yatırmazsa işsiz kalacağım. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? İhtar çekip kıdem tazminatını alırsam işsizlik maaşı alabilir miyim? Maaş bordromuzu alırken bordronun bir nüshasına imza atıyoruz. İntette bu imzayı atarsak herşeyi kabul etmiş olduğumuz sayılıyormuş şeklinde yazılar var. Doğru mudur? Ne yapmamızı önerirsiniz? Şirket 3 ay da 1 maaş ikramiyeyi kaldırıyor. aylık asgari ücret verecekmiş artık. Acaba beklesem bu şartları kabul etmiyorum desem şirket kendisi işten çıkartır mı acaba?

Bu konular benim ve onlarca arkadaşımın kafasını kurcalıyor kaç gündür. Vereceğiniz yanıtlar için teşekkür ederim.

Saygılar.