"Turist Rehberliği Meslek Kanunu 10. Madde 6. Fıkrası D Bendi'ne göre Yönetim kurulu asıl veya yedek üyelerinin, kurulun karar yeter sayısının altına düşmesi sonucunu doğuracak şekilde istifası halinde 3 ay içerisinde yapılacak seçimlere kadar odalar birlik, birlik ise Bakanlık tarafından görevlendirilen üç kişilik kurul tarafından yönetilir."
Meslek Odamızın 1 başkan, 1 başkan yardımcısı ve 3 yönetim kurulu üyesi vardır. Nisan ayı içerisinde 3'er gün arayla 3 yönetim kurulu üyesi kendi iradeleriyle istifa dilekçelerini yönetime vererek istifa etmiştir. Bu durumun neticesinde yönetim kurulumuz salt çoğunluğun altına düşüp karar alamaz bir noktaya geldiği için başkan ve başkan yardımcımız istifa etmiştir. Bu gerçekleşen istifalardan sonra Ankara'daki birlik başkanı Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nun yukarıda ki ilgili maddesine uymayarak yönetim kurulu yedek üyeleriyle bir araya gelmiş ve kendilerine resmi bir görevlendirme yazısı vermeden odayı yönetimsel anlamda yedeklere devretmiştir.Burada ilgili meslek kanunumuzu aykırı suç teşkil eden bir durum cereyan etmiştir.Çünkü başkan ve başkan yardımcısının yedek üyeleri çağırması için, oda yönetimin salt çoğunluğun altına düşmemesi gerekmektedir.Bu konu hakkında bu hukuk platfomunda bilgilerinize ihtiyacım var.
Hepinize şimdiden sunacağınız bilgiler için teşekkür ediyorum.
Saygılarımla,