Not: önceki konumu düzenleyemediğim için bu konuyu açtım.

iyi günler…
Sitemiz 20 dönüm alan üzerine kurulmuş 5 bloklu 170 daireden oluşmakta.
Site merkezi doğalgaz sistemli…2 doğalgaz kazanı var. 3 bloğa 1 kazan, 2 bloğa 1 kazan.
Jeneratör var. Sadece çevre aydınlatmaya değil dairelerin içine de tam kullanımlı şekilde bağlı.
Sitedeki 170 adet dairenin dağılımı şöyle;
6 adeti: 85 m2 - 6 adeti: 110 m2 - 4 adeti: 130 m2 - 2 adeti: Kapıcı dairesi - 60 adeti: 200 m2 (bu 3 bloğun altında dükkanlar var. Mütahite veya arsa sahibine ait) - 92 adeti: 145 m2 (bu 2 blokda kapıcı daireleri var.

Şuana kadar bitirilip sahiplerine teslim edilmiş yaklaşık 70-80 daire sahibi 1-2 aydır evine yerleşti. Ama geri kalanların hala ufak tefek inşaat işleri devam ediyor. 2-3 gün içinde bitecekmiş ve tüm daireler daire sahiplerine teslim edilecekmiş.

Mütahhit firma ile arsa sahibi arasındaki anlaşma gereği imar iskan izni olmadan arsa sahibi dairelerini teslim almak istemiyor. İmar iskan için başvuru yapılmış bu hafta içinde yapı denetimin gelip izin vermesi bekleniyor. Hepimizin tapusunda kat irtifakı yazıyor şuan. Kat mülkiyeti olunca arsa sahibi dairelerini kabul edecekmiş. Anlaşmaları böyle.Çünkü arsa sahibinin;
20 tane 200 m2 - 4 tane 110 m2 - 24 tane de 145 m2 lik dairesi olmak üzere toplamda 48 dairesi var.

Şimdiye kadar giderleri nasıl yapıyorduk?
Jeneratör yakıt ücreti dahil, blok ara elektrikleri, çevre aydınlatması, bahçe sulama, temizlik malzemesi ve kapıcların sadece maaşı (SSK yı mütahit ödüyor) toplamını anahtarın teslim edilip evine yerleşmiş olan 70-80 daireye bölüyorduk.Evine taşınmayanları, teslimi yapılmamış daireleri katmıyorduk. Metrekaresi önemli değildi. Maksat kalıcı yönetim oluşana kadar işler yürüsün. Kimse de kalıcı durum olmadığı için ses etmiyordu. Ama yönetim oluştuktan sonra öyle olmayacak.

Sorularım:
1- Tapusunu ve anahtarını aldığı halde halen evine yerleşmeyenler var. Daireler boş. Yönetim oluştuktan sonra bu dairelere de aidat çıkaracakmıyız? Daha dün taşındım, daha eve taşınmadım bile ne aidatı gibi şikayetlere karşı yapılabilecek bir şey var mı? Örneğin arsa sahibine...
2- Bizim sitenin aidatları nasıl olacak? Şuana kadar yaptığımız gibi toplam gideri oturan sayısına eşit mi böleceğiz? Örneğin sitenin toplam 7.000TL gideri olduğunu kabul edelim. Bu durumda 145 m2 lik dairenin aidatı nasıl olacak? Örnek bir hesaplama mümkün mü?

Teşekkür eder çalışmalarınızda kolaylık dilerim.

müteahhitte sözleşmelerde yazar ya da tapuya munasip dille anlatırsanız tapu