öncelikle muntazam bir şekilde sitenizi uzun zamandır inceliyor takip ediyorum. Kıymetli vaktinizi alıp bir kaç husus hakkında yardımlarınıza ihtiyaç hasıl olmuştur.

Tabiki cevap verip vermemek takdiriniz.
Şayet uygun zaman da bu mail gözünüze ilişir ve vaktiniz olursa sizden saygıyla ve önemle aşağıda belirttiğim bir kaç hukuki konu da yardım rica ediyorum.

Sayın ilgililer,özel bir bankada 1/2 aydır müfettiş yardımcısı pozisyonunda atanmış yeni mezun biriyim.
Aileme ve kimseye açılamadığımdan bu durumu sürekli araştırmalar yaparak cevap arar hale geldim.
Konu şöyle ki;

2011 yılında hakkımda açılan bir dava için 26.05.16 tarihinde mahkeme hüküm kurmuştur. Tabi yokluğumda kurulan hüküm henüz tebliğ edilmediği gibi kesinleşmedi. 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmiş. Müşteki eski ev arkadaşımdır. İkimiz de husumeti olmayan kişileriz. Yıllardır hiç önemsemedik. Bugün kendisiyle görüşme sağlayıp izah ettiğimde kendisi yardımcı olacağını durumun telafisi noktasında elinden geleni yapacağını iletti.

5 yıldır süren dava da inanın yurtdışında olması sebebiyle ve iletişimsizlik nedeniyle zaten hiç karşılaşmamış fakat bu süreçlerle ilgili bir kez görüşme sağlamıştık. Özetle kendisi ben şikayetten vazgeçtiğimi, zararın tamamıyla bir yıl önce kapatıldığını söz konusu kredi kartı işleminin bilgim dahilinde olduğunu belirten ıslak imzalı dilekçemi iletebilirim şeklinde beyanı oldu.

Biz de bu haftaiçi temyiz sürecine başlıyor olacağız.
Söz konusu arkadaşım bu beyanlarını belirttiği dilekçesini bana iletse ben de temyiz dilekçesine ekleyerek işleme konulması için talebi göndersem nasıl bir etkisi olur? Kesinleşmeden önce şikayetten vazgeçme ya da bu şekilde yapacağımız durumla karar bozulabilir mi? Yerel mahkemeye kesinleşmeden iletmek daha mı doğru olurdu?

2009 yılı Ekim ayındaki kesinleşmiş HAGB kararım mevcut. 5 senelik denetim süresi tamamlandı. Hatta 15.04.16'da ilettiğim dilekçemde dosyanın düşmesini talep edip ayrıca BİMER'den talebi yeniledim. İlgili dosya için 25.04.16'da ek kararla düşme kararı verildiği ve işlemlerin tamamlandığı iletildi. Yani dün verilen hükümde şayet kesinleşme olursa (temyizsiz) 2009 'da bahsettiğim dosyanın mahkemesine re'sen ihbar iletileceği belirtilmiş. Fakat onlarda bana geçen ay ek kararla düşmenin yapıldığını zaten yasal olan 5 yılın fazlasıyla tamamlandığını ilettiler.

İnternet araştırmalarımda örneğin hakkında 2 yıl 8 ay hapis verilen birinin temyizde kararı bozulup yeniden mahkemeye gönderiliyor bu defa söz konusu ceza adli paraya çeviriliyor. Benim durum en kötü ihtimal böyle olma şansına sahip olabilir mi? Şuan HAGB etkisi ne derece bu durumu ya da bu durum o durumu nasıl etkiler anlayamadım. Söz konusu HAGB kararı üzerinden geçen süre (kesinleşleşmeden sonra) 6 yıl 7 ay. Profesyonel bir avukat desteği elbette zorunlu oldu fakat çok yeni başladığım işimdi bazı durumlara kısa sürede müsait olamadığımdan kendi çabamla araştırmalar yapıyorum.

Bir avukatla görüştüğümde şayet müşteki arkadaşınız o dilekçeyi beyanı iletirse aynen istenen şekilde temyizimiz çok güçlü olur dedi. Arkadaşım tarafında sorun olmayacaktır. Ama en kötü ihtimalleri merak ediyorum. Neler olabilir benim haklarım nedir ne yapabilirim bilmiyorum.

Konu hakkında bir ümitle sizden cevap bekliyor olacağım. Dilerim ki iletim dikkatinizi çeker.
İlginize teşekkürler.
saygılarımla,
İyi akşamlar