Merhaba;
Eşimle 14.02.2013 tarihinde evlendik. 6 ay sonra 2014 yılının mart ayında beni aldatması ve maddi sıkıntılar nedeniyle evleri ayırdık. Evliliğin ilk döneminde ona ait senetlere kefil olduğum için üzerimde ona ait yüklü miktarda borç vardı. Birazda borç altında kalmamak için ve beni sevdiğine inandırdığı için boşanma davası açmaktan vazgeçtim. O tarihten itibaren şehir dışında yurt dışında çalıştı. Bu süreçte kefilliğimden dolayı benim maaşıma haciz geldi. Alacaklı ile anlaştık ve ben 20.000 tl kredi çektim haczi kaldırdık. Aramızda gayet iyiydi.

Sonra bi dükkan açmak istediğini söyledi. Bankalar ona kredi vermediği için ben bi kredi daha çektim ve önceki kredi ile birleştirdik. Toplam 50.000 tl kredi çekmiş oldum. Başlarda dükkanın işleri iyiydi ve bazı ödemelerde benim kredi kartlarımı ödemeleri yapmak için kullanıyordu, ödemelerde sıkıntı yaşamıyorduk. Sonra işler düştü, gelir azaldı. Kredi kartı borçları yığıldı ve aylık 1.800 tl olan kredi taksidini aylarca ben ödedim. Bu arada 2,5 yıl boyunca ayrı yaşadık ve hala ayrı yaşıyoruz. Son zamanlarda iyice geçinemez olduk, üstüne bir daha aldatılınca ve maddi açıdan benimle evli kaldığını düşünmeye başladığım için boşanmak istediğimi söyledim. Kabul etti. Borçları nasıl ödeyeceğini sordum önce ödemeyeceğini söyledi sonra insafa geldi ve kredi kartlarını kapatacağını, kartları bana teslim edeceğini. Aylık 1.800 tl olan kredi taksidinin 1.000 tl'sini ödeyeceğini 800 tl'sini benim karşılayacağımı, bu süreçte dükkana iyi bi alıcı bulursa devredip oradan aldığı parayla kredi borcunun tamamını ödeyeceğini ve benim üzerimde olan tüm borçları sıfırlayacağını ancak ondan sonra boşanma davası açabileceğimizi, o zamana kadar sabretmem gerektiğini söyledi.

Ben boşanalım sen yine aynı şekilde ödersin borçları dedim ama bana "Hakim borcu ikiye böler o zaman yarısını sen ödersin. Ben hukuka aykırı iş yapmam" dedi. "Boşanmaya çok mu heveslisin, bekle işte" dedi ve mevzuyu kapadı.

Benim sorum şu; anlaşmalı boşanmak için bir protokol hazırladığımıza; borçların tamamının kendisine ait olduğunu kabul etse ve ödeyeceğini taahhüt etse ben bu borçlardan kurtulabilir miyim? Yoksa onun dediği gibi boşanmak için borçları bitirmesini mi beklemeliyim?

Şimdiden teşekkürler...