Merhaba,
Öncelikle konuyu okuyan ve cevap veren tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Bir kaç husustaki fikir ve deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

1) Tüketicinin korunması kanunundan Ayıplı bir malın değiştirilmesi, bedel indirimi ya da onarımı talebiyle dava açmak için zamanaşımı süresinin 2 yıl olduğunu anladım. gerçekten bu süre 2 yıl mıdır ?

2) Araştırma yaparken Tüketicinin malın ayıplı olduğunu bir ay içinde satıcıya bildirmesi gerektiğine dair bir bilgiye rastladım. Şayet bu doğruysa bunun illa ki yazılı olması mı gerekiyor. Sözlü olarak ve/veya bir internet sitesi üzerinden yapılan müracaatta alıcı bu yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılır mı?

3) Son olarak;
"Kişi ikinci el otomobili satın alır, 15 gün kadar sonra satıcıya bizzat başvurarak durumu bildirir. Ayrıca satın alma tarihinden 40 gün sonra sikayetvar.com üzerinden bir kayıt oluşturur. Satıcı da bu site üzerindeki kayda "Dilerseniz otomobili geri alabiliriz" diye cevap verir. Bir şekilde anlaşırlar. Ancak satıcı sözlü olarak yaptıkları anlaşmaya uymadığı için alıcı 2 yıllık süre dolmadan dava açar"
Bu durumda davanın zaman aşımına uğrayıp uğramadığı nasıl değerlendirilebilir?

Şimdiden teşekkür ediyorum, saygılarımla.