Merhabalar,

Ev sahibim geçtiğimiz aylarda vefat etti. Varislerden bana herhangi bir tebligat gelmediği için mevcut hesap numarasına ödemeye devam ettim. Daha sonra sözleşme süresi bitmesine yakın 1200 tl olan kira ücretim için ev sahibinin varislerinden biri 1600 tl para istedi. Bunu veremiyeceğimi daha uygun bir şeyler söylemesini söyledim. Oda bu konuda yardımcı olmadı ve 1600 TL'de diretti.

Bende bunu ödeyemeyeceğimi söyledim akabininde o zaman evden çıkmamı istedi. Bende 1 sene olduğunu ve hem eve hemde eve taşınırken masraf yaptığımı söyledim oda banan sözleşmemin 1 sene olduğunu ve bittiğini söyledi. Bende kira sözleşmesinde bu tarihin var olduğunu ama yasal olarak sözleşmemin bazı durumlar hariç ben istemedikçe 10 sene boyunca devam edeceğini söyledim. Oda bu duruma doğal olarak bozuldu ve olmaz öyle şey falan dedi, kapattı telefonu. Bende üfe oranında zam yaparak vefat eden ev sahibimin hesabına ödemeleri düzenli olarak yapmaya devam ettim.

Binada vefat eden ev sahibimin 3 dairesi vardı ve vefatından 3 ay sonra bu daireleride 3 varise bölündüğü duydum ve benim oturduğum evide benden 1600 TL kira isteyen varisin aldığını öğrendim. Bugünde kira günümdü ve vefat eden ev sahibimin hesabına otomatik talimatım vardı ama bankadan hesap kapandığı için paranın geri iade olduğu bilgisi geldi.

Bu durumda internette bazı yazılar mevcut. Öncelikle PTT'den banka havalesi yapılması ve akabininde paranın çekilmemesi durumunda mahkemeye başvurarak hesap tayin edilmesi ile ilgili karar alınması gerektiği.

Benimde izlemem gerek yol bumudur? sonuçta ev sahibimin vefatıyla ilgili resmi bir bilgim yok. Ayrıca mirasının paylaşıldığı ile ilgilide resmi bir tebligat gelmedi. Yalnız birde şöyle bir durum var. Kira sözleşmemde vefat eden ev sahibimin tc nosu ve adresi var. Yalnız adresi benim oturduğum apartmanda başka bir daire fakat orada şuan başka kiracı var.

PTT'ye gittiğimde benden adres bilgisi isteyeceklermi yoksa onlar TC kimlik numarasının ikametine göre mi para gönderecekler. Ayrıca PTT sistemlerinde bu tc kimlik numarasının vefat bilgisi olabilir mi? Yani bu kişi vefat etmiş o yüzden havele yapamassınız diyebilir ler mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.