+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    bursa
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

7 nisan 2016 da nikahım oldu .Ancak nikah günü kavgalı ve tartışmalı geçti. Kocamın annesiyle kavga ettim .
    Bunun öncesinde nişanlım sürekli olarak "akrabaların aramızı bozmasından korkuyorum,seninle olmazsam zaten hayatta amacım kalmıyor.Nikahımız kıyılırsa rahatlıycam." şeklinde konuşmaları vardı.Bende nikaha razı olmuştum.
    Nikah günü tüm sorunlara rağmen ve evlenmeyi istemediğim halde nikah kıyıldı.Nikahtan bi kaç gün sonra eşimle büyük bi kavga ettik. Ben ayrılmak istiyorum. Düğün olmadığı için halen ikametgahımız farklı semtlerde. Ben şu durumda nikahın iptalini mi istemeliyim ? Yoksa boşanma davası mı uygun olur?

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ? konulu yargıtay kararı ara
    Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

Geçerli bir nikah olduğu için artık boşanma davası söz konusudur.

Nerede
    bursa
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevap için teşekkür ederim.
    Ayrıca
    1.Nikah başvurusunu beraber yapmıştık,ancak nikah ücretini yatırmaya eşim tek başına gitmişti.Ben yanında yoktum. Buradan yola çıkılarak nikahın iptalini isteme şansım var mı?
    2.Nikah günü sinir krizi geçirdim ,ve ciddi manada mantıklı düşünemiyordum.Eşimin annesi bana hakaretler ettiği halde ben nikah oldu.Arkadaşlarım şahit durumuma. Nisbi butlanı kapsıyor mu ?
    Konu Seyma7 tarafından (28-04-2016 Saat 09:19:24 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Hatay
    İletiler
    241
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Seyma7 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cevap için teşekkür ederim.
    Ayrıca
    1.Nikah başvurusunu beraber yapmıştık,ancak nikah ücretini yatırmaya eşim tek başına gitmişti.Ben yanında yoktum. Buradan yola çıkılarak nikahın iptalini isteme şansım var mı?
    2.Nikah günü sinir krizi geçirdim ,ve ciddi manada mantıklı düşünemiyordum.Eşimin annesi bana hakaretler ettiği halde ben nikah oldu.Arkadaşlarım şahit durumuma. Nisbi butlanı kapsıyor mu ?

1. sorunun cevabını Medeni Kanun 155.madde vermekte buna göre; Evlendirmeye yetkili memur önünde yapılmış olan bir evliliğin kanunun diğer şekil kurallarına uyulmaması sebebiyle butlanına karar verilemez.
    2.sorunun cevabı ise nisbi butlan halleri Medeni Kanunda sınırlı şekilde sayılmıştır bunlar dışında ki haller nisbi butlan olarak değerlendirilemez.Bunlarda Medeni Kanun 148 ile 151. maddeler arasında sayılmıştır.Bunların arasında sizin durumunuza uyan bir husus yoktur bu sebeple açılacak dava evliliğin iptali değil boşanma davası olacaktır.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aynı konuyla ilgili tekrar bir soru soracaktım. Soruyu arkadaşım adına yöneltiyorurm. Bundan 8ay önce tehditle (tehditi yapan dini bir grup) evlenmek zorunda kaldı. Durum şundan ibaret kız ile erkek kişi sevgili iken evlenmeden cinsel birliktelik yaşayıp ayrıldılar. Kız da ayrılmanın üzerine bu durumu kullanıp dini grubu olaya dahil edip benim bekaretimi aldı diyerek erkek kişiyi evlenmeye mecbur bırakmıştır. Erkek kişi kız kardeşleri üzerinden tehdit edilmiştir. Nispi butlanda tehdit ortadan kalktıktan sonra 6ay içinde dava açılır diye biliyorum lakin dini grup evliliğe karıştığı gibi boşanmaya da müdahale etmekte. Ayrıca gerçekleştirilen evlilik sadece kağıt üzerinde kalmış aynı evde 3.bir kişi ile beraber iki yabancı gibi yaşanmıştır. Herhangi bir evlilik yaşantısı söz konusu olmamıştır. Kız bu süreç içerisinde intihar etmeye kalkışmış sürekli huzursuzluk yaratmıştır. Ayrıca evlilik yapıldıgı tarihte kız öğretmen olarak kısa bir süre çalışmış erkek kişi öğrenci olup çalışmamamıştır. Beraber yaşanılan her gün kavga ve karşılıklı hakaret ile geçmiştir. Kız bu süre zarfında boşanmaya ikna edilmeye çalışılmış ama her seferinde kız kişisi bu konuya boşanmıyorum hayatımı mahvettin şeklinde ya yaklaşmıştır. Sonuç itibarı ile 2ay kadar önce boşanma mevzusu gündeme gelince dini grup tekrar buna engel olmuştur. Arkadaşım artık gözünü karartmış dava açmaya karar vermiştir. Nispi butlanda hak düşürücü süre 5yıl diye biliyoruz. Nispi butlan davası mı açılmalı boşanma davası mı ? Kişilerin her iki dava türünde de eşit kusurlu çıkma ihtimali vsr mı ? Ayrıca dava açıldıktan sonra kız kişisi tazminat ve nafaka isteyebilir mi? Evliliğin zorla olduğuna şahit olarak erkek tarafının ailesi evde beraber yaşadıkları kişi mevcuttur. Lakin kızın ailesi bu durumu kabul etmeyecek aleyhte şahitlik edecektir. Ayrıca mutsuz olduğu belli olan nikah fotoğrafları ve ortak evin içinde evliliğin zorla olduğuna dair kaydedilen ses kaydı ve delil olarak sunulablilir mi? Karşılıklı hakaret içerikli mesajlar erkek kişisini ne kadar kusurlu kılar ?

- - - Updated - - -

Aynı konuyla ilgili tekrar bir soru soracaktım. Soruyu arkadaşım adına yöneltiyorurm. Bundan 8ay önce tehditle (tehditi yapan dini bir grup) evlenmek zorunda kaldı. Durum şundan ibaret kız ile erkek kişi sevgili iken evlenmeden cinsel birliktelik yaşayıp ayrıldılar. Kız da ayrılmanın üzerine bu durumu kullanıp dini grubu olaya dahil edip benim bekaretimi aldı diyerek erkek kişiyi evlenmeye mecbur bırakmıştır. Erkek kişi kız kardeşleri üzerinden tehdit edilmiştir. Nispi butlanda tehdit ortadan kalktıktan sonra 6ay içinde dava açılır diye biliyorum lakin dini grup evliliğe karıştığı gibi boşanmaya da müdahale etmekte. Ayrıca gerçekleştirilen evlilik sadece kağıt üzerinde kalmış aynı evde 3.bir kişi ile beraber iki yabancı gibi yaşanmıştır. Herhangi bir evlilik yaşantısı söz konusu olmamıştır. Kız bu süreç içerisinde intihar etmeye kalkışmış sürekli huzursuzluk yaratmıştır. Ayrıca evlilik yapıldıgı tarihte kız öğretmen olarak kısa bir süre çalışmış erkek kişi öğrenci olup çalışmamamıştır. Beraber yaşanılan her gün kavga ve karşılıklı hakaret ile geçmiştir. Kız bu süre zarfında boşanmaya ikna edilmeye çalışılmış ama her seferinde kız kişisi bu konuya boşanmıyorum hayatımı mahvettin şeklinde ya yaklaşmıştır. Sonuç itibarı ile 2ay kadar önce boşanma mevzusu gündeme gelince dini grup tekrar buna engel olmuştur. Arkadaşım artık gözünü karartmış dava açmaya karar vermiştir. Nispi butlanda hak düşürücü süre 5yıl diye biliyoruz. Nispi butlan davası mı açılmalı boşanma davası mı ? Kişilerin her iki dava türünde de eşit kusurlu çıkma ihtimali vsr mı ? Ayrıca dava açıldıktan sonra kız kişisi tazminat ve nafaka isteyebilir mi? Evliliğin zorla olduğuna şahit olarak erkek tarafının ailesi evde beraber yaşadıkları kişi mevcuttur. Lakin kızın ailesi bu durumu kabul etmeyecek aleyhte şahitlik edecektir. Ayrıca mutsuz olduğu belli olan nikah fotoğrafları ve ortak evin içinde evliliğin zorla olduğuna dair kaydedilen ses kaydı ve delil olarak sunulablilir mi? Karşılıklı hakaret içerikli mesajlar erkek kişisini ne kadar kusurlu kılar

Nerede
    Ankara
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Geçerli bir nikah olduğu için artık boşanma davası söz konusudur.
    Sayın avukat bey sorularımı yanıtlarsanız sevinirim lütfen yardımcı olun.Soruyu arkadaşım adına yöneltiyorurm. Erkek kişi Bundan 8ay önce tehditle (tehditi yapan dini bir grup) evlenmek zorunda kaldı. Durum şundan ibaret kız ile erkek kişi sevgili iken evlenmeden cinsel birliktelik yaşayıp ayrıldılar. Kız da ayrılmanın üzerine bu durumu kullanıp dini grubu olaya dahil edip benim bekaretimi aldı diyerek erkek kişiyi evlenmeye mecbur bırakmıştır. Erkek kişi kız kardeşleri üzerinden tehdit edilmiştir. Nispi butlanda tehdit ortadan kalktıktan sonra 6ay içinde dava açılır diye biliyorum lakin dini grup evliliğe karıştığı gibi boşanmaya da müdahale etmekte.(yani tehdit ortadan tam kalkmış gibi de değil) Ayrıca gerçekleştirilen evlilik sadece kağıt üzerinde kalmış aynı evde 3.bir kişi ile beraber iki yabancı gibi yaşanmıştır. Herhangi bir evlilik yaşantısı (cinsel birliktelik, dertleşme, hoş beş, aynı masada oturup yemek bile yenmemiştir)söz konusu olmamıştır. Kız bu süreç içerisinde intihar etmeye kalkışmış sürekli huzursuzluk yaratmıştır. İlk 4ay boyunca sürekli kavga çıkmıştır. Kızın intihar ettiğine dair poliste ifadeler bulunmakta. Kavga esnasında çıkan gürültüden dolayı kapıya polis gelmişliği bile mevcut. Ayrıca evlilik yapıldıgı tarihte kız öğretmen olarak kısa bir süre çalışmış erkek kişi öğrenci olup çalışmamamıştır. Beraber yaşanılan her gün kavga ve karşılıklı hakaret ile geçmiştir. En son yaşanan kavgalardan dolayı kız erkek kişinin ailesine şiddet görüyorum iddialarında bulunmuş ama elinde herhangi bir darp raporu vs yoktur. Bunun üzerine erkek kişinin ailesi ile yaşanmaya başlanmıştır. Kız bu süre zarfında boşanmaya ikna edilmeye çalışılmış ama her seferinde kız kişisi bu konuya boşanmıyorum hayatımı mahvettin seni süründürücem şeklinde yaklaşmıştır. Sonuç itibarı ile 2ay kadar önce boşanma mevzusu gündeme gelince dini grup tekrar buna engel olmuştur. Arkadaşım artık gözünü karartmış dava açmaya karar vermiştir. 6aylık süre geçti ancak nispi butlanda hak düşürücü süre 5yıl diye biliyoruz. Nispi butlan davası mı açılmalı boşanma davası mı ? Kişilerin her iki dava türünde de eşit kusurlu çıkma ihtimali vsr mı ? Ayrıca dava açıldıktan sonra kız kişisi tazminat ve nafaka isteyebilir mi? Evliliğin zorla olduğuna şahit olarak erkek tarafının ailesi ile evde beraber yaşadıkları kişi mevcuttur. Lakin kızın ailesi bu durumu kabul etmeyecek aleyhte şahitlik edecektir. Ayrıca mutsuz olduğu belli olan nikah fotoğrafları ve ortak evin içinde evliliğin zorla olduğuna dair kaydedilen ses kaydı ve delil olarak sunulablilir mi? Karşılıklı hakaret içerikli mesajlar erkek kişisini ne kadar kusurlu kılar? Cevabınız için teşekkürler.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Karışık ve zor bir durum ayrıca bir çok detay var yüz yüze bir avukatla görüşmenizi öneririm.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

facebook ta dertlesme bosanmanin nedeni midir

Forum