Merhaba Saygıdeğer Hukukçu ve okur arkadaşlar,
Sizlerle Başımdan Gecen üzücü bir sonunda mutlulukla biten bir tecrübemi hukuksal anlamda yeterli bilgilendirmeler olmadığı için buradan paylaşmak istedim.

Hukuk Diline fazla hakim olmadığımdan kaynaklı şimdiden özür dilerim

Bana karşı bir boşanma davası ve çocuğun yerleşim alanı karar verilmesi için Romanya da davalar açılmıştı. 6 Aylık bir süreçtir bu
Yasal anlamda evlilikle alakalı Davaların evliliğin Mutat ( ikamet ) meskeninde açılması gerekiyor. Tabiki burada asıl olan normal bir anlaşmazlıklardır. karşı taraftaki kişi saldırganlığı ve vahşiliği kanıtlarsa Hakimlerin elindedir bu yetki ve bunu sonuna kadar kullanmaktan çekinmezler. Not: iki ayrı memleket vatandaşları için geçerlidir. bu aynı ülke vatandaşı başka ülkede yaşıyorlar ise aça bilinir yani daha rahat açılına bilinir.

Burada asıl olan olgu evlilik yaşam alanıdır. Başınızda bu tür bir olay geldi ise çocuğunuzla ilişkinizi kesilmesi söz konusu ise endişelenmeyin ve sakin olun Türkiye Layhey Sözlemesi Çocuk kaçırma ve alı koyma sözleşmesine ve Avrupa birliği Brüksel 1 sözleşmesine taraflarıdır.

ilk olarak Gideceğiniz yer www.uhdigm.adalet.gov.tr adresinden iletişim haline geçmenizdir. Karşınızdaki kişi sizi çeşitli sebeplerden kaynaklı oyalamak isteyecektir. bunun en büyük sıkıntısı sözleşmeler gereği ilk 1 yıl içerisinde olan başvuruların çok dar kapsamda iade sürecine yollamasıdır. Yani Her ne şartla olursa olsun vakit kaybetmeyin.

Bu sözleşmeler var diye çocuğunuzun anne veya babasına Düşmanlık da yapmayın ben eminim ki bir çok yanlış anlaşılma vardır. Bu yanlış anlaşılmaları bulmak ve yok etmek için sürekli yapıcı olmanız gerekmektedir. O sizin çocuğunuzun annesi ve hiçbir insanı özellikle ailenizden bir insanı hata yaptı diye yargılamayın bazen insanların zayıf zamanları olur hem psikolojik hem duygusal anlamda ülke değiştirme çok zor bir karardır. Sırf bu sebepten dolayı bu kaçışlar olmaktadır. Sizin ne kadar hakkınız var ise onunda o kadar hakkı bulunmaktadır.

Eşinize ve size bir çok akıl veren hem avukat hemde arkadaşlarınız olacaktır. Özellikle bayan arkadaşlara söylemek isterim. evet çocuğun yaşı ufak normal bir boşanma davası olsa çocuğunuzun velayeti %99 siz alırsınız ama bunu kendi ülkenizde yapmanız Velayetin kötüye kullanılması demektir. Buda çocuğun boşanmadan sonra bile velayetin değişmesini doğurmaktadır.

Duygusallığı zor dönemler de siniz. öncelikle benim görüşüm karşınızdaki insanla dürüst olun olur olmaz sözler vermeyin. Unutmayın sizin bir çocuğunuz var o çocuğun bu durumda hiçbir suçu yok evet bazı şeyleri iki tarafta kabul etmek zorundadır.

Size açılan yurt dışındaki davalara bire bir müdahil olun ve çocuğunuzu sürekli görmek için gidin bu hem çocuğunuz hemde davanız için çok geçerli bir yöntemdir. Romanya Konusunda size bu konularda uzman anlamında aşağıdaki avukatı %100 Tavsiye ederim. Sizi doğru ve haklı olduğunuz sürece davanızı kabul edeceğine inanıyorum.

Adı Miheala Sava
http://mihaelasava.ro/

Sonuç olarak Romanyada 2 adet eşimin açtığı dava iptal edildi. ( burada eşimin avukatının para hırsı ve işini bilmezliği bize çok yardım etti)
Benim Romanyada açtığım Çocuk iade davası anlaştığımız ve çocuk geri döndüğü için oda otomatik iptal edilecek.
Hiçbir şekilde Açtığınız çocuk iade davasından eşiniz ne derse desin vazgeçmeyin sonrasında tekrar açamaya bilirsiniz.