Herkese Merhaba;
Son günler de ev sahibimle sıkıntılar yasamaya basladık.İlk oturmaya başladığım(Mayıs/2014) zaman kira bedelim 1Ay/600 TL şeklinde anlaştık.Mayıs/2015 geldiği zaman da ise ÜFE oranı 6,52 olarak açıklandı,bende kiraya ilk yıl için %4.2 orandan (25 TL) şeklinde zam yaptım ve 1Ay/625 TL bugüne kadar ödemelerimde bir sıkıntı olmadan yaptım.Geçen gün ev sahibim kiramın 700 TL (%12 zam oranı) olacağını söyledi.Bende kendisine "ÜFE oranı daha açıklanmadı ama yaklaşık %5-6 (31 TL) arasında birşey çıkar ona göre zam yaparım" dedim.kendiside çok az buldu.Bende "kontratta yıllık kira artışının ÜFE ye göre belirleneceğini bunun kontrata sizin yazdığınız"ı söylediğim zaman hiç birşey diyemedi.
Şimdi benim aklıma takılan soru şu.Şu anda evden çıkıp başka bir eve gidecek bir psikolojide değilim kendi evimi 6 ay sonra alıcağım,sözleşmede belirliten miktardan talep ettiği zam oranını evden çıktıktan sonra kendisinden talep etmek hakkım bulunuyormu acaba?Çünkü elimizde sözleşmemiz var ve orada açık açık demişki "yıllık zam oranı üfe oranına göre belirlenecek"