Öncelikle herkese iyi akşamlar dilerim. 3-4 yıldır Eğitim danışmanlık faaliyeti sürdürdüğüm yerimiz, 3 blok 34 daireden oluşan bir binanın 1.blok zemin katındaki 3 dairesindedir.
Milli Eğitim bakanlığından izin alarak " etüt eğitim merkezi " dönüşüm sürecindeyiz. İtfaiye raporu alabilmemiz için eğitim kurumlarında 2 çıkış gerekmektedir. Bu yüzden işlerimizin aciliyeti sebebiyle 18 kişiden kapı kapı dolaşarak imza aldım. Bulunduğumuz 1. Blok 'taki 12 dairenin tamamından izin aldım.
Dış cephedeki normal bir camı yan tarafındaki Fransız cam boyutunda (50 cm yükseklikte 1 metre genişlikte yıktım) aşağıya kadar uzatıp portatif merdiven koyarak bu yangın çıkışını oluşturdum. İtfaiyeden olumlu rapor aldım.

Milli eğitime başvuruda bulunmak için konut olarak kullanılan bir yapının etüt merkezi olabilmesi için diğer kat maliklerinden izin almam gerekmemektedir.

Şöyle bir sorun oluştu, diğer blokta oturan ve sorunlu 2 kişi bizim rızamız olmadan dış cepheye böyle birşey yapamazsın, herkesten izin almalısın şeklinde çıkışılar. Konuyu anlatıp yangın merdiveni gerektiğini anlatmaya çalıştım.
Sonrasında bu arkadaşlardan birinin sen meseleyi sadece duvar görüyorsun iş merkezine çevirdin vs. diye atılması diğer vatandaşında benim bu yangın çıkıştan artım ne olacak şeklinde sorusu takip etti.
Bu çıkış yapanların hiçbiri aynı blokta oturmamaktadır. Bizim blok ve diğer bloklar giriş ve çıkış kapıları farklı ortak bahçesi bina arkasında olan, cadde kenarında bitişik nizam yapılmış bir sitedir.

Bu diğer bloktaki arkadaşların sonrasında belediyeye şikayet ederim gerekirse yönetim toplantısı yapalım seni buradan çıkartalım gibi konuşmaları oldu. Konunun para koparmak olduğunu düşünmekteyim.
Bu sitedeki 34 daireden 8 tanesi babam, amcam ve kuzenime ait. Hepsi benim faaliyet yürüttüğüm blokta bende onların 3 dairesinde kiracıyım zaten. Bizim bloktaki diğer daire sahiplerinin benden hiçbir şikayeti yok, hatta çocuklarını bile göndermektedirler.

Sorum şu bu arkadaşlar benim orada faaliyet göstermemi engelleyebilirler mi? Beni tahliye ettirebilirler mi?
Yangın çıkışı olarak kullandığım bu çıkışı bana kapattırabilirler mi? (Görüştüğüm bir mimar bana -yangın önleme yönetmeliğinin imar yönetmeliğinin üst bir yönetmeliği olduğunu söyledi.)

Bu konu hakkında acil yardımlarınızı bekliyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekli.
Şimdiden teşekkürler.