+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 25´e kadar toplam 25 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Öğrenim Kredisi Borcundan Dolayı Banka Hesabına Bloke

Üzerinden neredeyse 2 sene geçmiş olacak, para hala hesapta blokeli olarak duruyor.
    Bakalım nereye kadar gidecek böyle...

İlk sene bir çok kez aradım vergi dairesini. Ya parayı serbest bırakın ya da çekin taksitlendirme yapın dedim defalarca. Hiçbirini yapmadılar. Para uyuyor hesapta.

Hiç unutmuyorum VD müdüründen rica ettim "İşsizim, bu bloke koyduğunuz para, bana düzenli gelir getirecek bir iş kuracağım bir para idi. Üstelik o parayı da borç aldım, son ümidim. Böyle yaparak işi daha da zora sokuyorsunuz" dedim.

Nitekim para 21 aydır hesapta yatıyor. Ne bana yar oldu ne de çekip taksitlendirme yaptılar.
    Bir yandan değer kaybetti.
    Bir yandan öğrenim kredi borcuma faizler her ay işlemeye devam etti.
    En önemlisi de o kendime iş kuracağım, o para bloke olduktan sonra da bir daha kendime gelemedim. Geçen süre zarfında 3-4 ayrı icra dosyası açıldı tarafıma.

Eğer ki ricacı oldugumda vergi dairesi müdürü bir güzellik yapıp parayı serbest bıraksa idi, o 5000 lira yapacağım işle o şuan en az 200.000 TL olmuştu.

Hem kredi borcumu ödemiştim hem hem de düzenli bir gelirim olmuş olacaktı.

Ama ne oldu?

Para hesapta yattı.

Benim kredimin faizi arttı.
    Üzerine nur topu gibi 3-4 ayrı icra dosyam daha oldu. Ek olarak Kiracı olduğum evi de tahliye etmem gerekiyor. Kiralar da aksadı.

Bakalım sonsuza kadar öyle blokeli mi kalacak o para çok merak ediyorum.

Yazıklar olsun böyle sisteme, adalete...

Hukuki NET Güncel Haber

Öğrenim Kredisi Borcundan Dolayı Banka Hesabına Bloke konulu yargıtay kararı ara
    Öğrenim Kredisi Borcundan Dolayı Banka Hesabına Bloke konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    .Yıllardır yapalandırmalara uymamış durumdasınız.Şimdi ''bana haber verselerdi de paraya bloke koymadan bankadan çekseydim'' diyerek garip bir şekilde haksızlığa uğramış insan modeli çiziyorsunuz lakin buna katılmak bence pek mümkün değil.Devlet sizin o parayla ne yapacağınızı da bilemez, o parayı iş yapacam diye batırıp batırmayacağınızı da bilemez.Yıllardır ödenmeyen borç için gerekeni yapmış.
    Buyrun bakalım Engin Bey,
    21 ay sonraki manzarayı yukarıya, bir önceki mesajda betimledim. Sizce 21 ay önce, benim uzun süre düşünüp taşınıp, yatırım yapmak adına bin bir güçlükle borç aldığım, son ümidim, tutunacak son dalım olan o paraya bloke koyarak, 2 sene o parayı hesapta dondurarak gerekeni yapmış mı oluyor şimdi vergi dairesi?

Ben vergi dairesi müdürüne "Böyle yaparak işi daha da zora sokuyorsunuz, o para ile yatırım yapıp düzenli bir gelir elde edeceğim, ama bu şekilde bu krediyi ödeme şansım yok" demiştim ve bunu da bu başlık altında paylaşırken "Sanıyorum ki amaçları borcun ödenmesine kolaylık sağlamak değil, bu borcun faizini almak, artmasını sağlamak" gibi bir not düşmüştüm

Bunun üzerine Erdoğan Kırcalı Bey "Alınacak faizle yaşayan bir kurum değil, alınacak faizden çalışanların nemalanması sözkonusu değilken, amaç faiz olamayacağı ortada. " şeklinde bir söz söylemişti.

Buyrun 21 ay sonra bir daha düşünün isterseniz.
    Ben az 5 kez arayıp görüştüm vergi dairesini, "ya bana yardımcı olun ihtiyacım var, işsizim onunla iş kuracağım ya da hesaptan çekin kalan kısım için taksitlendirme başlatılsın. Bir şekilde borç harç ödemeye çalışayım, hesapta blokeli olarak duruyor borca işleyen faiz artıyor" dedim defalarca... Tamam dediler yaparız dediler. Ben vergi dairesinin bulunduğu ilden 800km uzakta yaşıyorum. Bunu da özellikle belirtip sordum her telefon görüşmesinde. Gelmeme gerek var mı? Bu şekilde telefonla faksla halledebilir miyiz diye sordum. Hallederiz dediler.

Ama ne bloke kaldırıldıııııı, ne de para çekilip taksitlendirilme işlemi yapıldı. Para hesapta uyuyor. Uyuyarak, büyüyor. Sürekli faiz biniyor üzerine, bindikçe de büyüyor. Hal böyleyken benim söylediğim "Demek ki amaçları borcun ödenmesinde kolaylık sağlamak değil faizin artmasını sağlamak" sözü doğru çıkıyor.

Bu arada bu saatten sonra artık yardım, bilgi almak adına da yazmıyorum bu yazıyı.
    Lanet ettim zaten, kendi haline bıraktım, borcun en son ne kadar faiz aldığına da bakmıyorum. Bir daha vergi dairesini de aramadım. Kabaca bir hesap yaptım o 5000 lira bugünün tarihiyle bana dönüşü en az 200.000 olmuştu.
    Çok güzel şeyler olabilirdi...

Ama olmadı...
    Engin Bey'in deyimiyle vergi dairesi gerekeni yapıp 2 sene parayı dondurduğu için;
    Ben daha da zora girdim. Kiralarım aksadı, ev sahibiyle de davalık oldum, evi tahliye etmem gerek. Faturalarım aksadı. Ayrıca 1-2 dosyam daha var.

Şuan merak ettiğim tek bir şey kaldı, bu hesaptaki o para ne zamana kadar blokeli olacak kalacak, işte bunu çok merak ediyorum.. 5 sene, 10 sene, 20 sene, 30 sene? Bunun bir kuralı, tüzüğü yolu yordamı yok mudur? "Bloke koyduysan şu kadar yıl içerisinde o parayı çekmelisin" vs gibi bir şey? Bunun çok araştırdım ama cevabını hiçbir şekilde öğrenemedim.

Yani düşünsene 5000 liran var hesabında. Donduruyorlar. 12000 lira borcundan dolayı...
    Misal 8 sene geçmiş atıyorum, hesaptaki para hala 5000 lira... Borcun olmuş belki 20000 lira artan faizle...
    Sonra bir 5 sene daha geçmiş, ama o hesaptaki para hala 5000 lira.... Borcun daha da artmış...
    Enflasyon olmuş, dolar, euro almış başını gitmiş.
    Ama senin o hesaptaki para hala 5000 lira....

Yazıklar olsun...

DÜZENLENEME: Bu arada bu yazıyı artık yardım için yazmadığım gibi kimseye hakaret, saygısızlık ya da argo tabirle "laf atmak" adına da yazmadım. Öyle tarihe bir not düştüm. Yazmak istedim. Hani olur ya arama motorundan falan gelen ziyaretçiler de okusun bilgilensin. Belki benim gibi biri daha çıkar. İşsizdir, bir yol tutturamamıştır, sık sık sağdan soldan yüzü kızararak borç istemiştir. Ama son bir kez bir borç daha isteyecektir. Çünkü bu kez kesinlikle işler yoluna girecektir. Hah, işte öyle biri bu mesajıma denk gelirse Google aramalarından falan, Koyma kardeşim, banka hesabında para koyma! Gerekeni yaparlar...

Yani o mesajım da arama motorlarından gelecek olan muhtemel ziyaretçilere. Çünkü forumdaki avukat üyelere göre vergi dairesi haklıdır. 2 sene değil 10 sene de parayı dondursa vergi dairesi haklıdır. Blokeyi kaldırmış olsalar 1 sene içerisinde kolaylıkla o borcu ödeyecek olmam, Benim o bloka olayından sonra o blokeden ötürü bir çok zorluk yaşamış olmam, belki artık neredeyse intiharı dahi düşünüyor olmam bir şeyi değiştirmez. Hukuk işlemiştir, vergi dairesi haklıdır.

Saygılar.
    Konu musemin tarafından (17-12-2017 Saat 03:08:41 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    adana
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sırf konuya mesaj atabilemek için üye oldum.
    Arkadaşlar biliyorsunuz yeni af bizim gibi e-haciz'e uğramış KYK borçlularınıda kapsıyor.
    5.000 tl kadar borcu taksitlendirdim.

300 tl ,18 aya kadar taksitle yapılandırdım borcumu.

elimde sadece ilk taksidi ödeyecek kadar nakit var, acaba ilk taksidi ödersem e haciz kalkar mı? yada ne kadar ödemeliyim ki e-haciz işlemi kalksın.

Nerede
    adana
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yardımlarınız için derin şükran(!) duyuyorum. Es kaza buraya yolu düşen olursa diye yazalım.
    Mal müdürlüğüne gittim borcu yapılandırdığımızda, vadesine kadar sistemlerinde "borçlu" gözükmediğimizi belirtti memurlar, haliyle hemen kaldırdılar. Yarım saat içinde tüm bankalardan e haciz işlemi kaldırıldığına dair mesaj aldım.

borcu yapılandırıp bağlı bulunduğunuz il/ilçe mal müdürlüğüne gidip belirtmeniz yeterli. İlk taksidi hemen ödemek zorunda değilsiniz ödeme takvimine sadık kalmamız gerektiğini belirttiler.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konunun altına iki not düşelim:
    1- Pek çok kişi buraya soru sormak için geliyor. Cevabını alıp gidiyor, alamazsa bir daha uğramıyor. Bu nedenle sayın kacaksevgilim'in kendi araştırması ile bulduğu sonucu paylaşması takdire şayan bir durum. Kendisine teşekkür ediyoruz.

2- Ancak bu tarz soruların cevaplarını bilmek için aynı konunun kendi başımıza gelmiş olması lazım. Benim KYK borcum ve bu nedenle e-haczim olmadığı için yapılandırmanın haczi kaldırıp kaldırmayacağını bilmiyordum. Çünkü başka bir konuda belki de tamamının ödenmesi gerekecek. Bu tarz konularda izlenmesi gereken yol mal müdürlüğü, vergi dairesi, yerine göre SGK vs. gibi kurumlardan sormaktır. Bunu da sizin adınıza bir başkasının yapmasını beklememeli.

Benim aylık cevapladığım soru ortalama 125. Bildiğimi yazıyorum.
    Kabul edersiniz ki kimsenin soru soranın kendisinden çok araştırma yükümlülüğü de yok.

Alıntı kacaksevgilim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yardımlarınız için derin şükran(!) duyuyorum. Es kaza buraya yolu düşen olursa diye yazalım.
    Mal müdürlüğüne gittim borcu yapılandırdığımızda, vadesine kadar sistemlerinde "borçlu" gözükmediğimizi belirtti memurlar, haliyle hemen kaldırdılar. Yarım saat içinde tüm bankalardan e haciz işlemi kaldırıldığına dair mesaj aldım.

borcu yapılandırıp bağlı bulunduğunuz il/ilçe mal müdürlüğüne gidip belirtmeniz yeterli. İlk taksidi hemen ödemek zorunda değilsiniz ödeme takvimine sadık kalmamız gerektiğini belirttiler.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kyk bloke

kyk borcindan dolayi e haciz

katki kredisi takip asamasina gelmesi kartin bloke edilmesi

tebligat gelmeden hesaba bloke

e haciz vergi borcu taksitlendirme

banka da bloke edilen hesap

maliye hesaba bloke

kyk borcu hesap bloke

bloke koyulan banka hesabimi yapilandirma

kyk borcu bloke

vergi dairesi hesaba bloke koyma

hesap bkole kyk

http:www.hukuki.netshowthread.php128575-ogrenim-Kredisi-Borcundan-Dolayi-Banka-Hesabina-Bloke

kyk haciz

burs hesaplarina bloke konur mu

vergi dairesi hesaplara bloke

ogrenim kredisi borcu olana bloke

kyk nasil bloke olur

kyk borcundan e haciz

ogrenci kredim hacizde

vergi dairesi banka hesabina bloke koymaya yetkilimi

kyk borcu blokesi bankadan nasil kalkar

kyk haciz hukuki dayanak

https:www.hukuki.netshowthread.php128575-ogrenim-Kredisi-Borcundan-Dolayi-Banka-Hesabina-Bloke

kyk icin maas hesabina bloke ne zaman gelir

Forum