Merhaba,

Daha önceki başlıkları okudum ve mevzuatı bir haftadır araştırıyorum. Fakat ilgili yeri bulamadım. Var mı ondan da emin değilim?

2001 krizinde kayınpederimin firması zora girmiş, daha sonraki süreçte iş yapıp banka ve vergi borçlarını ödeyebilmek için çocuklarının üzerine şirket açmış. Bundan haberim vardı. Fakat 2011 yılında evlendiğim eşimin -bana göre yüksek meblağda- vergi borcu varmış, bundan haberim yoktu. Eşimin üzerine herhangi bir varlığımız yok. Evde hacze değer bütün eşyaları kendimin ve ailemin parası ile aldım. Fakat durumu bilmediğimden ve gerek kalmadığını düşünerek mobilyaların faturasını saklamadım. Üç sorum var:

1- Eşimin borcunu asıl borç sahibi babasının üzerine -hukuken eşimin üzerinde hiçbir borç kalmayacak şekilde- aktarabilir miyiz? Mevzuatta ilgili yeri yazabilirseniz sevinirim. Vergi dairesine elim güçlü gitmek istiyorum.
2- Borcu aktaramıyor isek ve eve haciz gelecek olursa kendi paramla aldığım fakat faturası olmayan eşyalarımızı hacizden nasıl koruyabilirim? Nasıl ispat edebilirim kendi paramla aldığımı?
3- Her ne kadar borç benim olmasa da vicdanen beni rahatsız edecek olsa da "vergi zamanaşımı"nı denemeli miyiz? http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyaz...Ugrar_mi_.html sayfasında okuduğum kadarıyla memurların zamanaşımını engellemeleri çabaları aleyhine mahkeme kararı varmış. Bu durum güncel mi? Mahkemenin kararına uyuyorlar mı?

Cevaplar için teşekkür ederim şimdiden.