Merhaba değerli arkadaşlar ;

Bilgi almak istediğim bir konu var.Başlıkta da belirttiğim gibi Müteahhit firması iflas ettiği için yarım kalan kat karşılığı bir inşaat projesi neredeyse on senedir atıl bir şekilde.Projenin neredeyse % 80 ni bitmiş vaziyette.Bilir kişi raporu var ama şimdi orada ne kadarının bitmiş olduğu yazıyor hatırlamıyorum ama en az % 80. Babamın buradan 3 tane tapulu dairesi var.Toprak sahibi ,müteahhit firmanın inşaatı bitiremeyeceğini anladıktan sonra elinde kalan oniki dairenin tapusunu, taahhüt yerine getirilmediği için vermemiş kendinde tutmuş .Ayrıca müteahhit firmaya da dava açmış sözleşme ihlalinden dolayı , zamanında tamamlanadığı ve tamamlanmış olma durumunda muhtemel kiralarını da zarar olarak gösterip ,müteahhit firmaya karşı yaklaşık 2 milyon liralık bir davayı kazanmış.(Bu davaların net içeriğini ben bilmiyorum tabiki)

Şimdi bu projenin tamamlanması için bir istek doğduğunda ; Toprak sahibi
  1. Projenin tamamlanması için yeni bir müteahhitten aldıkları teklif bedelinin daire başına düşen tutarın neredeyse iki katına imza atılması talep ediyor
  2. Ve kendi dairelerini de bu bedelden muaf tutulmasını istiyor

Tapusu elinde olan oniki daireyi koz olarak kullanıyor.Tapusu toprak sahibinin elinde olanlar zaten çoktan razı olmuşlar bu imza atma durumuna.Bazılarının da hem tapusunu aldığı hem de alamadığı daireleri de var.

Bu önerdiği şey kabul edilmezse tapu iptal davasına gitmekle de tehdit ediyor.

Hasılı kelam ; Evet toprak sahibi mağdur olmuş fakat aynı şekilde daire sahipleri de mağdur olmuş.İkisi de müteahhit firma tarafından mağdur edilmiş.

Şimdi burada nasıl hareket etmek gerekir.

1. Tapu iptal davasına gidebilir mi giderse ihtimaller nedir?
  2. Daire sahipleri de bir araya gelip bir müteahhite karşı dava açabilir mi?Faydası olur mu?
  3. Tapusu elinde olanlarla tapusu elinde olmayanlar( belediye satış sözleşmesi olanlar) arasında hukuki olarak fark var mı
  4. Yani az önce de dediğim gibi, toprak sahibi çok dayatmacı bir tavırla istediğini elde etmek istiyor.İstediği parayla neredeyse sıfırdan bir dairenin maliyeti kadar.Mağdur olmamak için nasıl bir yol izlemek gerekir.Sonuçta hukuk sadece onlar için geçerli değil.