Merhabalar , ben bir üniversite hastanesinde tıpta uzmanlık yapan arastırma görevlisi kadrosunda calışan 8 yıllık bir hekimim.Son verilen ek bir derece ile kazanılmış kadro derecem 3/3 olarrak görülüyor ama kadro derecem 5/9 oldugu için ve arasrıma görevlilleri 4 . kadronun altına inemez diyerek yeşilpasaport talebim rededild. Bana arastırma görevlileri 4. kadronun altına inemeyeceğini yazan kanunun göstermelerini istediğimde cevabım yanıtsız kaldı.2547 sayılı YÖK kanununda öyle birseye rastlamadım ve biraz arastırma yaptım.

657 - 68-B derece yükselmesinin usul ve esaslarını belirleyen maddedir.
Burada;
"Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir.
Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;
a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,
b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300den az olanlar için en az 10 yıl,
c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,
hizmetinin bulunması ve yüksek öğrenim görmüş olması şarttır. Dört yıldan az süreli yüksek öğrenim görenler için bu sürelere iki yıl ilave edilir. "

denilmektedir.

Burada hata yapılan nokta şudur ki araştırma görevlileri "Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı" değil "öğretim yardımcılığı" kadrosundadır. Araştırma Görevliğinde 8 yılını tamamlamış araştırma görevlisinin 3. kadro derecesine sahip olup yeşil pasaporta sahip olabilmesi önünde hiç bir engel yoktur.

EK BİLGİ:

Eğitim ve Öğretim hizmetleri sınıfı 657 madde 36-IV te açıklanırken "Bu sınıf, bu Kanun kapsamına giren kurumlarda eğitim ve öğretim vazifesiyle görevlendirilen öğretmenleri ilköğretim müfettişlerini ve yardımcılarını kapsar." şeklinde ifade etmektedir.

Öğretim YArdımcılığı kadroları ise 2547 Sayılı kanunun 33. maddesinde ifade edilmektedir.
Madde 33 – (Değişik: 17/8/1983 - 2880/16 md.)
a) (Değişik: 12/8/1986 - KHK 260/3 md.) Araştırma görevlileri, yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma,
inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim yardımcılarıdır.
Bunlar ilgili anabilim veya anasanat dalı başkanlarının önerisi, Bölüm Başkanı, Dekan, enstitü, yüksekokul veya
konservatuvar müdürünün olumlu görüşü üzerine rektörün onayı ile araştırma görevlisi kadrolarına en çok üç yıl süre ile
atanırlar; atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer.(Ek cümle: 21/4/2005 – 5335/10 md.) Bunlar aynı usulle
yeniden atanabilirler.
Lisans üstü eğitim - öğretim için yurt dışına gönderilecek araştırma görevlileri ile ilk defa bu amaçla bu göreve
atanacaklarda aranacak nitelikler ve diğer hususlar Yükseköğretim Kurulunca tespit edilir.

Yeşilpasaport alabilmek için bu konuda hakkımı nasıl arayabilirim? tesekkürler