+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Site Toplu Yapı Yönetim Planına Uymayan Yönetim

Site Toplu Yapı Yönetim Planına Uymayan Yönetim Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Site Toplu Yapı Yönetim Planına Uymayan Yönetim

Merhaba,

takribi olarak iki yıldır, 1 parsel üzerinde 2 bloktan oluşan ve "3 Toplu Yapıları Yönetim Planı" olan butik bir sitede oturuyorum.

Bu sitede A blok 100 daire, B blok 80 daireden oluşmaktadır.

Personel sayısı ise

A blok : 3 Güvenlik + 1 Temizlik
    B blok : 3 Güvenlik + 1 Temizlik

Ortak Personel : 1 Bahçıvan + 1 Teknik + 1 Muhasebeci

Sitede : Elektrik vb. her şey ayrı durumdadır. Yakıt ise tek bir sayaçta fakat ısı pay ölçer sistemdir.

Bu sitede A bloktan 20 dairesi fazla olduğu için ayda 4.000, yılda 50.000 tl fazla para toplanmaktadır.
    Her şey, tüm personel sayıları eşit olduğu halde, aynı hizmet kalitesi ile biz A blok sakinleri yönetime aylık 4000 tl, daire başı takribi 40 tl fazladan para ödüyoruz.

Not : A ve B Blok aidatları aynıdır. Aradaki fark 20 daire fazlamız olduğu için ortaya çıkmaktadır.

Aynı hizmeti aynı personel sayısı ile alan A ve B bloğun, bloksal anlamda eşit bütçesi olması gerekmiyor mu?

Yönetim tek bir noktadan yürütülmektedir.

Tüm bunlar çerçevesinde, aklıma takıldığı için Sitenin Yönetim Planına göz atmak istedim. Yönetim planına ulaşmam tam 1 ay sürdü. Mevcut Yönetim Ofisinin ve Yöneticilerin "Yönetim Planımızdan" haberleri dahi yoktu.

Yönetim Planımızı okuduğumda; "3 Toplu Yapıları Yönetim Planı"

Ortak Giderlere Katılma : .... 3 Toplu yapısı iki "2" bloktan müteşekkil olup, kat malikleri öncelikli bulundukları blok anayapısının genel giderlerine aşağıdaki esaslara göre katılırlar.
    -arsa payı ne olursa olsun kapıcı, kaloriferci, bahçevan vb. hizmet sunan kişilere ve var ise yönetici aylığına eşit olarak katılırlar.

Yönetim Organları : Blok Yönetim Organları : Blok Kat Malikleri Kurulu : ... 3 Toplu yapısı içindeki anagayrimenkul iki bloktan müteşekkil olup, üzerindeki blok kat malikleri kurulu sadece o bloğun kat maliklerinden oluşacaktır. Blok kat malikleri kurulunun görev ve yetkilerinin esasını, ait olunan blok anayapısının sorunlarının ve yönetim işlerinin hali oluşturur.

- Blok kat malikleri kurulu her yıl Ocak ayının içinde olmak üzere olağan olarak toplanır.
    - Blok kat malikleri kurulu her yıl Ocak ayının içinde yapacağı toplantıda kendi aralarından veya dışarıdan sayı veya arsa payı çoğunluğu ile bir yönetici veya blok kat malikleri kurulu gerek görür ise, yönetici başkanlığından azami 3 kişiden müteşekkil bir yönetim kurulu seçer.

Yönetim Organları : .... 3 Toplu Yapısı Kat Malikleri Kurulu ... 3 Toplu Yapısı kat malikleri kurulu, .... 3 Toplu yapısı içindeki anagayrimenkulun üzerinde inşa edilmiş veya edilecek blokların tümünün bağımsız bölüm maliklerinden oluşur.

- ... 3 toplu yapısı kat malikleri kurulu her yıl Şubat ayının içinde olağan olarak toplanır.

demektedir..

5711 sayılı yasa ile 2007 de değişen Kmk ile blok yönetimi ve site yönetimi ayrıştırıldı. Sitemiz 2008 teslim olduğu için direkt olarak Toplu Yapı Yönetim Planı üzerinden tasarlanmış.

Fakat.. Yönetim planında bahsi geçen Blok Yönetim Seçimleri 2 yıldır yaşadığım site de yapılmamıştır. Bunun yerine sadece Şubat ayında 2 blok sakinlerinden oluşan genel kurul toplantıları yapılmış. Ve bu toplantılarda 3 kişiden oluşan Yönetim Kurulları seçilerek, tek bir noktadan site yönetimi yapılması sağlanmıştır.
    Geçmiş dönemlerde de yönetimler aynı şekilde seçilmişler.

Bu şekilde olunca, yukarıda bahsettiğim gibi A blok sakinleri olarak, aynı hizmeti 20 daire fazlamız olduğu için 4000 tl her ay fazladan ödeyerek alıyoruz.

Yine bu zamana kadar B blokta çatı onarılacaksa, A blok sakinlerinden de para toplanarak, çatısının altında olmadığımız B blok çatısı onarılmıştır.

Yukarıda yazdığım gibi yönetim planımız, Toplu Yapı yönetim Planı olarak geçmekte ve bu planda belirtildiği gibi "3 Toplu yapısı iki "2" bloktan müteşekkil olup, kat malikleri öncelikli bulundukları blok anayapısının genel giderlerine aşağıdaki esaslara göre katılırlar. " her blok kat malikleri öncelikli olarak bulundukları blok genel giderlerine katılmakla mükellefler.

Ocak ayında Blok yöneticileri, ait oldukları blok kat maliklerinden seçilir.
    Şubat ayında 2 bloğun Kat maliklerin katıldığı toplantıda ise, Üst yönetim temsilcileri seçilerek, blok dışındaki ortak alanları üst yönetimin idaresine bırakılır.

Yani bu zamana kadar sitemizde "3 Toplu Yapıları Yönetim Planına" uygun seçimler yapılmamıştır.

KMK 69. madde toplu yapı yönetimini bu şekilde açıklıyor.

Yönetim Planımızı okuduğumda, şuan ki yöneticilere Şubat ayındaki Genel Kurulda Site yönetimini tanımayacağımı, Genel Kurul Karar defterine, yasalar çerçevesinde bağlayıcılığı olan "3 Toplu Yapılar Yönetim Planına" aykırı olarak yapılacak olan herhangi bir seçimi kabul etmediğime dair şerh düşeceğimi, akabinde sulh hukuk mahkemesine gideceğimi bildirdim. Kendileri Yönetim Planından bihaber oldukları için, yorum yapmadılar. Ve uğraşmak istemediler.

Doğru yolda olup olmadığımı konusunda, fikirlerinize ve yönlendirmenize çok ihtiyacım var.
    ??

Hukuki NET Güncel Haber

Site Toplu Yapı Yönetim Planına Uymayan Yönetim konulu yargıtay kararı ara
    Site Toplu Yapı Yönetim Planına Uymayan Yönetim konulu hukuk haber
    Konu balabanraca tarafından (24-01-2016 Saat 21:55:52 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Site Toplu Yapı Yönetim Planına Uymayan Yönetim

Siz blok yöneticilerini seçmemişsiniz. Ama yasal olarak site yönetimini seçmişsiniz. Blok kat malikleri toplanarak Blok yöneticinizi seçebilir kendi bütçenizi oluşturabilirsiniz. Sadece Sitenin ortak personeli ve ortak alan giderlerini seçtiğiniz site yönetmine ödeyebilirsiniz.

- - - Updated - - -

Bu saydığınız personellerin maaşları ne kadar? Blok yönetimine geçtiğinizde ayrı bir yönetici ve denetci maaşı mali müşavir defter tutma ücretleri gibi ücretlerin doğabileceğini hesap ettinizmi?

6 personel her biri 2000 Tl den 12.000 Tl maaş alsınlar
    12000/180 =66,6 Tl yapar
    6000/100=60 Tl yapar arada 6,6 Tl daire başına fazla ödemiş olursunuz. Maaşlar bundan yüksek bile olsa mesala 2 katı daire başı 13,2 tl ödersiniz. Profestonel yönetici istihdam etseniz fark bundan daha fazla olur.
    Konu ceceli341 tarafından (24-01-2016 Saat 23:30:33 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Siz blok yöneticilerini seçmemişsiniz. Ama yasal olarak site yönetimini seçmişsiniz. Blok kat malikleri toplanarak Blok yöneticinizi seçebilir kendi bütçenizi oluşturabilirsiniz. Sadece Sitenin ortak personeli ve ortak alan giderlerini seçtiğiniz site yönetmine ödeyebilirsiniz.

- - - Updated - - -

Bu saydığınız personellerin maaşları ne kadar? Blok yönetimine geçtiğinizde ayrı bir yönetici ve denetci maaşı mali müşavir defter tutma ücretleri gibi ücretlerin doğabileceğini hesap ettinizmi?

6 personel her biri 2000 Tl den 12.000 Tl maaş alsınlar
    12000/180 =66,6 Tl yapar
    6000/100=60 Tl yapar arada 6,6 Tl daire başına fazla ödemiş olursunuz. Maaşlar bundan yüksek bile olsa mesala 2 katı daire başı 13,2 tl ödersiniz. Profestonel yönetici istihdam etseniz fark bundan daha fazla olur.
    Sayın ceceli341 cevabınız için çok teşekkür ederim.

Yıllardır site deki durum bu şekildedir. Ocak ayında blok yöneticileri, Şubat ayında Üst Temsilciler kurulu seçilmesi gerekirken, hep Şubat ayında 3 Yönetici seçilmiş ve tek bir bütçe üzerinden yönetim sağlanmıştır. Bu da belirttiğim gibi KMK 69. madde ye ve sitemizin 3 Toplu Yapı Yönetim planına aykırıdır diye yorumlamaktayım.

1 personel maaş + ssk dahil kişi başı ortalama 2550 tl.

A blok : 3 güvenlik + 1 temizlik "a blok ödesin"
    B blok : 3 güvenlik + 1 temizlik "b blok ödesin"

Üst yönetim kadrosu da : 1 teknik + 1 bahçıcan + 1 muhasebe (2 blok tarafından ortak ödensin)

Yöneticilere maaş ödemiyoruz. Sadece karar alırsak, huzur hakkı adı altında aidat ödemeyebiliyorlar. Yani masrafları yok.

Denetçilerimiz de kendi içimizden ve maaş ödenmiyor.

Mali Müşavir ve Avukatımız var şuan var. Bunların maliyetlerine de ortak katılabiliriz.

Anlatmak istediğim aslında şu.. Bu sene için oluşturulan bütçe 50.000 tl diyelim..

A blok 25bin + B blok 25 bin ortak ödemesi gerekirken. Biz A Blok olarak aynı personel aynı hizmet için 20 dairemiz fazla diye aylık 4000 tl fazla ödüyoruz.

Halbuki toplu yapı yönetim planımıza Kmk 69 un da emrettiği gibi uyulsa ve usulüne uygun blok yönetimleri ve ortak giderler için de üst yönetim kurulsaydı.

50.000 bütçe;

A Blok : 25000 /100 daire : Aidat 250 tl
    B Blok : 25000 /80 daire : Aidat 312 tl olması gerekirdi.

Yani iki blokta birbirine yük olmayacaktı bu şekilde. Çünkü blokların kendi personelleri ve ortak personeller dahil.. Aynı hizmeti aynı oranda alıyoruz. Ama 20 dairemiz fazla olduğu için A blok olarak bu aynı hizmete ay da 4bin tl fazla para veriyoruz.

sayın ceceli341 yanlış bir noktada mıyım? yoksa bağlayıcılığı olan toplu yapı yönetim planımız ve kmk69. maddeye göre, doğru bir yol mu izliyorum?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şu anda yasal bir site yönetimi var. Blok yönetimi oluşturuncaya kadar bu personeller sitenin ortak personelidir. ve ortak personel giderlerine yönetim planındaki yada kmk daki paylaşıma uyarak ödemeniz gerekiyor.

180 daireli bir site yönetimi ilelebet ücretsiz bu işi yapmaz. Hatta profesyonel yöneticisiz bu işi götürmeniz zor.

Hesabı yanlış yapıyorsunuz gibi geliyor bana.

2550*3=7650/180= 42,5 TL Ortak personel gideri.
    2550*6=15300/180=85 TL +42,5 = 127,5 Tl Şu andaki dağıtım personel gideri
    2550*3=7650/100=76,5 +42,5 = 119 Tl Bloklar ayrıldığı zamanki ödeyeceğiniz tutar. personel gideri.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şu anda yasal bir site yönetimi var. Blok yönetimi oluşturuncaya kadar bu personeller sitenin ortak personelidir. ve ortak personel giderlerine yönetim planındaki yada kmk daki paylaşıma uyarak ödemeniz gerekiyor.

180 daireli bir site yönetimi ilelebet ücretsiz bu işi yapmaz. Hatta profesyonel yöneticisiz bu işi götürmeniz zor.

Hesabı yanlış yapıyorsunuz gibi geliyor bana.

2550*3=7650/100=76,5 +42,5 = 119 Tl Bloklar ayrıldığı zamanki ödeyeceğiniz tutar. personel gideri.
    Sayın ceceli341, görüşlerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim

Sitemiz daha önce "Profesyonel Site Yönetim" şirketi ile çalışırken, aidatların bir nevi kira bedeli kadar olması gerekçesiyle, site sakinlerinden oluşturulan Yönetim ve Denetim Kurullarına geçiş yapıldı. Sitemiz Yöneticileri Huzur hakkı adı altında Aidat ödemeye biliyorlar.

Son yapılan Olağanüstü Genel Kurulumuza katılım 20 kat malikinden ibaretti. Yönetime ya aday çıkmıyor, ya da siz yaparsınız, başarırsınız telkinleri ile birilerinin bu taşın altına elini koymasını sağlayan bir durum söz konusu.

Bu Olağanüstü Genel Kurulda, Aidat ödeme sorumluluğu olmayan kişiler ve yaptırım gücü olmayan Yönetimin ortaya çıkardığı mali tablo yüzünden, site banka hesaplarımıza bloke koyulmaması adına, tüm borçların kapatılması için ek aidat toplanması kararı alınmıştı.

Aidatını düzenli ödeyen biri olarak, aidat ödeme sorumluluğu olmayan güruhun oluşturduğu borçlar yüzünden beni ilgilendirmemesi gereken bir meblağ ödedim.

Tüm bunlar yüzünden de Yönetim Planımızı arayıp buldum.

Hesapta şu şekilde yanlış yok.

A Blok : Şuan ki bütçe ile 23600
    B Blok : Şuan ki bütçe ile 19400 tl para toplamalı. "Aidatlar düzenli ödenirse"

Aradaki fark 4200 tl aylık.. Yıllık 50400 tl A Bloktan fazla para toplanıyor.

Ve bahsettiğim gibi A Blok ve B Blokta çalışan personel sayısı, hizmet kalitesi aynı.
    Uyulmayan Site Yönetim Planımıza göre Bloklar kendi yöneticileri seçer kendi bütçelerini oluşturur ise,
    A Blok 23600 ile B blok 19400 ile kendi kadrolu 4 personelini ve 3 ortak personelini vb. ödemek durumunda olacak.
    Böylelikle A blok sakinleri yani bizler aylık 4200, yıllık 50400 tl'lik cebimizde kalan para ile bloğumuzu demirbaş parası toplamadan yenileye bileceğiz.

B blok ise 19400 tl aylık bütçesi ile, bizimle aynı sayıdaki kadrolu ve ortak personel sayısı, hizmet kalitesi ile kendisini çeviremeyecek ve Aidatlarını artırmak zorunda kalacak. Bu da hem Site Toplu Yapı Yönetim Planımıza göre Hemde Kmk 69 a göre beni ilgilendirmiyor kanısındayım.

2 yıldır, 300 tl demirbaş ve 300 tl ödenmeyen tüm borçlar için toplanan Ek Bütçe.. Beni artık bu duruma soktu.
    Belirtmek isterim ki, Yönetim Planından habersiz B Blok sakinlerinin iddaası, Onların çatılarının onarılması gerekirse, bizden yani A bloktan ta para toplanabileceği yönünde. Nitekimde öyle oldu. Ortak alanmış.

Dertliyim bu konuda sayın ceceli341

- - - Updated - - -

Birde bu şekilde değil.

2550X3 =7650 tl "3 Ortak personeli diyelim."
    Bunun yarısı 3825 tl A bloğun, diğer yarısı B bloğun

A blok 100 daire olduğu için daire başı: 38,25 tl öder
    B blok 80 daire olduğu için daire başı: 47,81 tl öder

Diğerleri de aynı şekilde. Bizim blokumuz da 20 daire fazla.

Mesela 3 Güvenlik 7650 diyelim.
    7650 / 100 : 76,50 A Blok Daire başı öder.
    7650 / 80 : 95,62 B Blok Daire başı öder

B bloğun sırtımızda yük olduğunu, Toplu yapı yönetim planımızı ve kmk 69 maddeyi okuduktan sonra daha iyi anladım.
    Konu balabanraca tarafından (25-01-2016 Saat 02:01:28 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-Blok yönetimine geçseniz bile Ortak site giderleri yarısı a yarısı b blok olarak pay edilmez. Toplam ortak site gideri kmk ya ve yönetim planında belirtieln şekli ile 180 e bölünür.
    2- Ben hesaplamamda sadece sizin kazancınızı hesapladım. Diğer bloğun ne ödediğinin bu hesapta önemi yok. Sizin kazancınızda Aylık 8,5 Tl*100 =850 Tl Diğer olacak.
    3- Çatı giderine katılmayabilirdiniz Blok yönetimine geçerseniz diğer bloğun giderlerine katılmayacaksınız.
    4- Zaten şimdiden 2 yıllık bina olmasına rağmen yönetim sorunlarınız var ve bu anladığım kadarıyla devam edecek. Kimse bedavaya başkasına hizmet edip birde klasik yönetici dedikodusu çekmez. 9 personelli bir siteyi sadece aidat ödemeden yönetecek birini bulmakta zorluk çekeceksiniz. En azından belirli bir ücret ödemek durumunda kalacaksınız. Hem blok yönetimine hemde site yönetimine. Böyle bir durumda 2 yönetim gideriniz olacakki ayrılmanızın size getirisi olmayacak.

İlk iletinizde sitede bir muhasebecinin olduğunu yazmışsınız. 9 personelli bir sitede neden bu kadar maliyetli bir muhasebeci çalıştırılır anlamış değilim. İstanbul Smmm odası ücret tarifesine göre sigorta ve defter kayıt işini 200 tl ye rahatlıkla bir mali müşavire yaptırabilirsiniz hadi 300 Tl olsun. Muhasebe kadrosuna ödeyeceğiniz ücreti yönetici kadrosuna ayırabilirsiniz. Hatta çalışan muhasebecinin vasıfları var ise dışardan yönetici olarak atayabilirsiniz.

Sonuç olarak Şu anki Sitenin yöneticisi legal bir yönetimdir. Blok yönetimi oluştursanız dahi legaldir. Tanımıyorum diyemezsiniz. Sizin Blok yöneticisi seçmemeniz şu anki yönetimi illegal yazmaz. Sadece şu anda bütün personel ortak personel olarak geçmekte. Blok yönetimi oluşturursanız yöntem değişecek. Dİğer bloğun demirbaş giderlerine katılmayacaksınız+ Üç personeli siz çalıştıracak diğer 3 ortak personelin giderlerine hisseniz oranında katılacaksınız. B blokta kendisi 3 personeli çalıştıracak.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-Blok yönetimine geçseniz bile Ortak site giderleri yarısı a yarısı b blok olarak pay edilmez. Toplam ortak site gideri kmk ya ve yönetim planında belirtieln şekli ile 180 e bölünür.
    2- Ben hesaplamamda sadece sizin kazancınızı hesapladım. Diğer bloğun ne ödediğinin bu hesapta önemi yok. Sizin kazancınızda Aylık 8,5 Tl*100 =850 Tl Diğer olacak.
    3- Çatı giderine katılmayabilirdiniz Blok yönetimine geçerseniz diğer bloğun giderlerine katılmayacaksınız.
    4- Zaten şimdiden 2 yıllık bina olmasına rağmen yönetim sorunlarınız var ve bu anladığım kadarıyla devam edecek. Kimse bedavaya başkasına hizmet edip birde klasik yönetici dedikodusu çekmez. 9 personelli bir siteyi sadece aidat ödemeden yönetecek birini bulmakta zorluk çekeceksiniz. En azından belirli bir ücret ödemek durumunda kalacaksınız. Hem blok yönetimine hemde site yönetimine. Böyle bir durumda 2 yönetim gideriniz olacakki ayrılmanızın size getirisi olmayacak.

İlk iletinizde sitede bir muhasebecinin olduğunu yazmışsınız. 9 personelli bir sitede neden bu kadar maliyetli bir muhasebeci çalıştırılır anlamış değilim. İstanbul Smmm odası ücret tarifesine göre sigorta ve defter kayıt işini 200 tl ye rahatlıkla bir mali müşavire yaptırabilirsiniz hadi 300 Tl olsun. Muhasebe kadrosuna ödeyeceğiniz ücreti yönetici kadrosuna ayırabilirsiniz. Hatta çalışan muhasebecinin vasıfları var ise dışardan yönetici olarak atayabilirsiniz.

Sonuç olarak Şu anki Sitenin yöneticisi legal bir yönetimdir. Blok yönetimi oluştursanız dahi legaldir. Tanımıyorum diyemezsiniz. Sizin Blok yöneticisi seçmemeniz şu anki yönetimi illegal yazmaz. Sadece şu anda bütün personel ortak personel olarak geçmekte. Blok yönetimi oluşturursanız yöntem değişecek. Dİğer bloğun demirbaş giderlerine katılmayacaksınız+ Üç personeli siz çalıştıracak diğer 3 ortak personelin giderlerine hisseniz oranında katılacaksınız. B blokta kendisi 3 personeli çalıştıracak.
    Sayın ceceli, bu gece değerli vaktinizi fazlasıyla aldım. Çok teşekkür ederim.

- Yönetim planımıza göre "Arsa payı ne olursa olsun, kapıcı, kaloriferci, bahçıvan vb. hizmet sunan kişilere ve var ise yönetici aylığına eşit olarak katılırlar." demekte.

- 8. yılında olan bir siteyiz. Şahsım 2 yıldır bu sitede oturmaktadır.
    - Yönetim sorunları gerçekten had safhada. Kimse site yönetimine talip olmadığı gibi, şeffaf bir yönetim anlayışı da hak getire.

- Düzeltme : Sitemizde muhasebeci olarak bahsettiğim kişi "Halkla ilişkiler ve Aidat Takip" Personelidir. Maaş Ödemeleri, Muhtasarlar, vb. ödemeleri de yapmaktadır. Ayrıca Mali Müşavir hizmetini dışarıdan 600 tl ye almaktayız.

- Sitemizde toplam 11 personel vardır.

Biz A blok sakinleri olarak daha avantajlı bir aidat yapısına kavuşacağımızı düşünmekteyiz. Tek derdimiz 50m2 1+1daireye 300 tl 2+1 daireye de 350 tl aidat ödememek. Sosyal tesis vb. imkanlarımız da olmadığı için bu aidat çok fazla gelmektedir. Ayrıca aidatın içinde ısınma ya da su giderleri yoktur.

Tespitlerinize sonuna kadar katılıyorum.

Son sorum şudur "Site Yönetim Planımız; Blok Yönetimleri oluşturulur, Blok Bütçeleri ayrılır, Ortak alanlar ve ortak personel Üst Yönetim Kurulunda kalır diyor." Site Yönetim Planına uyulmaması usulsüz müdür?

Blok Yönetimleri illaki oluşturulmalı mıdır?
    Konu balabanraca tarafından (25-01-2016 Saat 03:23:33 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şu anda bütün personel ortak personeldir ve bundada usülsüz birdurum yoktur. Sitedeki güvenlik ortak güvenliktir. temizlik görevlisi ortak temizlik görevlisidir. Blok yönetiminin olmamasının bir sakıncasıda yok. Zaten yukarıdada bunu anlatmaya çalıştım. Blok olarak yarılmak size sadece diğer Bloğun Demirbaş giderlerine katılmamanızı sağlarki yarın sizin çatınızda problem olduğunda Blok olarak ayrılırsanız 180 yerine 100 e bölünecek. Ayrıca sizin siteniz toplu yapı statüsünde değil gibi Aynı parseldesiniz çünkü. Şu an toplanan paralarda birisi suistimal etmiyorsa eğer Normal giderler yönünden çok avantaj sağlayacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz diyebilirim.

Mesela Blok ve Site olarak 2 ayrı muhasebe ücretine katılacaksınız. Yöneticiye para vermezseniz ve bankadan ödeme almazsanız sizinde ayrı aidat toplama elemanınız olacak. Vs vs

Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır. İlk iletinizde belirtmediğiniz sonraki iletilerizde belirttiğiniz gibi 20 kişi ile yönetici seçtiyseniz eğer, zaten bu yöneticiye itiraz etme hakkınız var. Yöneticiniz yetkisiz vekil konumunda şu anda. Kat malikleri yetkisiz vekilde olsa zımmen kabül edebilirler oda ayrı.

Ama kat malikerinden biri Sulh hukuk mahkemesine yönetici seçiminde yeterli sayı sağlanmadığından siteye yönetici atanmasını hatta kendisinin yönetici atanması için hakimin müdahalesini isteyebilir. Hakim siteye yönetici atayabilir. Bu atanan yöneticiye en az asgari ücret düzeyinde ücret tayin eder ve bu atanan yönetici 6 ay dolmadan değiştirilemez. Bir dahaki yönetici seçebilme zamanına ve çoğunluğu sağlanıncaya kadar kalır.

Aynı şekilde Sulh hukuk mahkemesine Yönetim planına göre Blok yöneticisi atanması için dava açabilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartman karar defterine uymama site:www.hukuki.net

bloklar yonetim planina uymak

Forum