Merhaba,
2002 yılından beri bir alışveriş merkezinde, daha önce de başka bir adreste işverenim olan kişinin açmış olduğu mağazada "mağaza sorumlus"u olarak çalışmaya başladım. Bu zamana kadar da işyerinde sigortalı işçisi olarak çalıştım. Hatta sabah 10:00 akşam 22:00 saatleri arasında. Haftada sadece 1 gün hafta izni ve 15 gün de yıllık izin hakkımı kullanabildim.
İşverenim, 2012 yılında avm'deki mağazayı devir etme kararı aldı ve belli bir bedel karşılığında hususi bir sözleşme yaparak bir başkasına mağazayı devretti. Ancak, işveren kimliğini değiştirmedi ve beni de işten çıkarmadı. Mağazada çalışmaya devam ettim. AVM'nin kira sözleşmesinde devir hakkı olmadığından işletmeci de mağazayı bu şekilde çalıştırmaya devam etti. İşlerin iyi gitmemesi sonucu olarak da Ocak ayının ilk haftasında AVM yönetimince (kiranın ödenmemesi sebebiyle) tahliye kararı çıkarıldı ve mağaza icra yoluyla kapatıldı.
İşyerinin resmi kimliğini taşıyan işverenime bu durumu daha önce bildirmiştim, o işlem esnasında da kapatıldığımız bildirimimi yaptım. Şehir dışında olduğunu belirtti. Kapanış işleminden sonra kendi haklarım ile ilgili nasıl bir çözüm bulacağımıza dair defalarca iletişime geçmeme rağmen, hala yüzyüze bir görüşme yapılmadığı gibi muhasebecisinden de hiç bir evrakımı alamıyorum. İşsizlik maaşına başvurmam gerekiyor bir an önce, ailemin ihtiyaçlarını karşılamam gerekiyor ancak işverenim bu konuda gittikçe duyarsızlaşıyor ve zamanı uzatıyor. İhbar ve kıdem tazminatım muhasebe tarafından hesaplandı, kendisine bildirildi fakat ödeyecek durumum yok, arabama icra koydular vs diye her telefon ettiğimde şikayet eden o oluyor.
Babasıyla birlikte kurdukları şirket/mağaza (işe başlama tarihim : 1986) kapanırken de aldığım tazminat 2002 yılında yeni mağazaya geçiyorum diye nerdeyse hakkımın üçte biri kadardı. Hiçbir belge, ibraname de imzalatmadılar o zaman da tarafıma.
Durumumu açıkca yazdım, umarım aşağıdaki konular ışığında bana yol gösterirsiniz:
1. İşyeri muhasebe defterleri 2016 yılı için tasdiki yapılmadı, Aralık 2015 itibariyle şirket kapatılmış gösterilecek.
2. İşyeri şu an için kapanmış ve işe gidebilme durumum yoktur. Maaş ve tazminat haklarımı işveren ne kadar süre içinde ödemelidir?
3. İşverenin daha önceki başka icra davaları sebebiyle benim hak ve alacaklarım ötelenir mi?
4. Hak ve alacaklarım işveren tarafından ödenmez ise, şikayet için kanuni sürem nedir?