+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: geçmişe dönük kıdem ve işe iade davası

geçmişe dönük kıdem ve işe iade davası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı geçmişe dönük kıdem ve işe iade davası

Merhabalar;
    ben yiyecek-içecek sektöründe çalışmaktayım
    01-07-2000 tarihinde işe giriş yapıp 01-02-2001 tarihinde işten askerlik sebebiyle ayrıldım ayrıldığım zaman bana tazminat hakkım olmadığını beyan ettiler
    01-12-2002 tarihinde aynı şirkete tekrar başlayıp 15-06-2010 tarihinde aile şirketi olan ve hissederların ayrılma kararı ile şirket kapanışı verdiler ve bütün çalışanlara yalnız tazminatlarını 1,5 yıllık çek ile ödeme yaptılar ve kıdem tazminatlarımızı sorduğumuzda işiniz devam ediyor diye kıdem tazminatı vermiyoruz diye açıklama yaptılar
    16-06-2010 tarihinde tekrar işe giriş yaptılar ve ben çalışmış olduğum şirketten 26-08-2013 de başka bir şubeye terfi alarak Müd. yrd. olarak geçiş yaptım bu süreçteb 1100 tl net olan maaşım 2200+(300 tl fazla mesai hakkı)2500 tl olarak düzeltildi
    yine bana tazminat verdiler ama yine aynı şekilde kıdem tazminatı alamıyorsun çünkü işin devam ediyor denildi
    10-11-2013 tarihinde geçmiş olduğum şubenin kapanışını verip orada çalıştığım sürenin kıdem ve ihbar tazminatlarımızın ödemesini yaptılar ama ben tazminat ödemesi yapılırken "Tüm haklarım salkıdır" diye bir not düştüm ve bu zamana kadar günlük ortalama 13-15 saat çalışmama rağmen son 3 ay hariç HİÇ BİR ŞEKİLDE MESAİ ÖDEMESİ ALMADIM
    şirkete gidip görüştüğümde ve geçmişe dönük tazminat talebinde bulunduğumda 07-12-2013 tarihinde tekrar iş başlangıcı yaptırıp Müdür yard. olarak çalışmaya devam ettim
    01-05-2014 tarihinde başka bir şubeye müdür olarak atamam yapılıp çalışmaya devam ettim maaşımı 05-01-2015 tarinde 4500 tl olarak düzeltme/zam yapıldı
    01-06-2015 tarihinde başka bir ilde açtıkları şubeye gitmem için baskı yaptılar bu süreçte ailevi sorunlar yaşamam sebebiyle gitmek istemedim ama gitmezsem işime son verileceği şeklinde dönüş yaptılar bende içinde bulunduğum ailevi sorunlar ve maddi sıkıntılar sebebiyle 1-2 aylık yardıma gitmek zorunda kaldım
    oraya gittikten sonra maaşımı oranın oranlamasına göre ayarlanması gerektiğini belirtip 1500 tl gibi bir miktarı maaşımdan kesmek istediler kabul etmedim tabi bu süreçte bana geçici iş ilişkisi formu imzalatamadılar
    01-07-2015 tarihinde hem içerideki izin bakiyemi kullanmamı izine çıktıktan sonra da izin dönüşü ilişiğimi kesmem şeklinde sözlü açıklama yaptılar
    20-07-2015 tarihinde iş çıkışı için çalıştığım şirkete gittiğimde tekrar il dışındaki şubeye gitmezsem işime son verileceğini belirttiler bende ekonomik sorunlar sebebiyle geçici gitmeyi kabul ettim 01-08-2015 tarihinde diğer şubeye gittim 20-08-2015 tarihinde 2 aylık geçici iş ilişkisi formu yolladılar ben formu 28-08-2015 tarihinde imzalayıp tüm haklarım saklıdır şeklinde imzaladım
    01-09-2015 tarihinde istanbula tekrar dönüş yaptım
    09-09-2015 tarihinde yeni açılan işletmeye Mesül Müdür olarak atamamı yaptılar 25-12-2015 tarihinde tekrar il dışına gitmem için baskı yaptılar bende artık dayanamayıp pes etmek zorunda kaldım ve iş akdimi sonlandracaklarını belirttiler bende kabul ettim
    Şimdi bu durumda;
    Ben geçmişe dönük kıdem tazminatlarımı isteme hakkına sahipmiyim?
    talep edebiliyorsam hesaplama için son aldığım maaşın brütü mü hesaplanır?
    birde işe iade davası açabilir miyim??

Hukuki NET Güncel Haber

geçmişe dönük kıdem ve işe iade davası konulu yargıtay kararı ara
    geçmişe dönük kıdem ve işe iade davası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: geçmişe dönük kıdem ve işe iade davası

Alıntı teklan13 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar;
    ben yiyecek-içecek sektöründe çalışmaktayım
    01-07-2000 tarihinde işe giriş yapıp 01-02-2001 tarihinde işten askerlik sebebiyle ayrıldım ayrıldığım zaman bana tazminat hakkım olmadığını beyan ettiler
    01-12-2002 tarihinde aynı şirkete tekrar başlayıp 15-06-2010 tarihinde aile şirketi olan ve hissederların ayrılma kararı ile şirket kapanışı verdiler ve bütün çalışanlara yalnız tazminatlarını 1,5 yıllık çek ile ödeme yaptılar ve kıdem tazminatlarımızı sorduğumuzda işiniz devam ediyor diye kıdem tazminatı vermiyoruz diye açıklama yaptılar
    16-06-2010 tarihinde tekrar işe giriş yaptılar ve ben çalışmış olduğum şirketten 26-08-2013 de başka bir şubeye terfi alarak Müd. yrd. olarak geçiş yaptım bu süreçteb 1100 tl net olan maaşım 2200+(300 tl fazla mesai hakkı)2500 tl olarak düzeltildi
    yine bana tazminat verdiler ama yine aynı şekilde kıdem tazminatı alamıyorsun çünkü işin devam ediyor denildi
    10-11-2013 tarihinde geçmiş olduğum şubenin kapanışını verip orada çalıştığım sürenin kıdem ve ihbar tazminatlarımızın ödemesini yaptılar ama ben tazminat ödemesi yapılırken "Tüm haklarım salkıdır" diye bir not düştüm ve bu zamana kadar günlük ortalama 13-15 saat çalışmama rağmen son 3 ay hariç HİÇ BİR ŞEKİLDE MESAİ ÖDEMESİ ALMADIM
    şirkete gidip görüştüğümde ve geçmişe dönük tazminat talebinde bulunduğumda 07-12-2013 tarihinde tekrar iş başlangıcı yaptırıp Müdür yard. olarak çalışmaya devam ettim
    01-05-2014 tarihinde başka bir şubeye müdür olarak atamam yapılıp çalışmaya devam ettim maaşımı 05-01-2015 tarinde 4500 tl olarak düzeltme/zam yapıldı
    01-06-2015 tarihinde başka bir ilde açtıkları şubeye gitmem için baskı yaptılar bu süreçte ailevi sorunlar yaşamam sebebiyle gitmek istemedim ama gitmezsem işime son verileceği şeklinde dönüş yaptılar bende içinde bulunduğum ailevi sorunlar ve maddi sıkıntılar sebebiyle 1-2 aylık yardıma gitmek zorunda kaldım
    oraya gittikten sonra maaşımı oranın oranlamasına göre ayarlanması gerektiğini belirtip 1500 tl gibi bir miktarı maaşımdan kesmek istediler kabul etmedim tabi bu süreçte bana geçici iş ilişkisi formu imzalatamadılar
    01-07-2015 tarihinde hem içerideki izin bakiyemi kullanmamı izine çıktıktan sonra da izin dönüşü ilişiğimi kesmem şeklinde sözlü açıklama yaptılar
    20-07-2015 tarihinde iş çıkışı için çalıştığım şirkete gittiğimde tekrar il dışındaki şubeye gitmezsem işime son verileceğini belirttiler bende ekonomik sorunlar sebebiyle geçici gitmeyi kabul ettim 01-08-2015 tarihinde diğer şubeye gittim 20-08-2015 tarihinde 2 aylık geçici iş ilişkisi formu yolladılar ben formu 28-08-2015 tarihinde imzalayıp tüm haklarım saklıdır şeklinde imzaladım
    01-09-2015 tarihinde istanbula tekrar dönüş yaptım
    09-09-2015 tarihinde yeni açılan işletmeye Mesül Müdür olarak atamamı yaptılar 25-12-2015 tarihinde tekrar il dışına gitmem için baskı yaptılar bende artık dayanamayıp pes etmek zorunda kaldım ve iş akdimi sonlandracaklarını belirttiler bende kabul ettim
    Şimdi bu durumda;
    Ben geçmişe dönük kıdem tazminatlarımı isteme hakkına sahipmiyim?
    talep edebiliyorsam hesaplama için son aldığım maaşın brütü mü hesaplanır?
    birde işe iade davası açabilir miyim??
    oradaki çlışm hyatınız boyunca her çıkış işlemi sonrasında bir tazminatın ödendiğinden ama kıdem tazminatı verilmediğinden bahsediyorsunuz, verilen bu tazminatlar neydi peki?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlk sigorta Başlangıcı tarihiniz nedir? Bundan önce çalıştığınız yer varsa tabiki.
    E Devletten 2000 yılından itibaren olan kısımını işyeri sicil nosu ve isminizi gizleyerek yayınlayabilirmisiniz? Yada İşyeri sicil nosuna 1-2-3 işyeri olarak giriş çıkış tarihlerini ve çıkış nedenleri kısmındaki kod numarasını yazabilirmisiniz.
    Ayrıca şu anda o işte çalışıyormusunuz? Sizi çıkardıklarına dair bir ihtarname gönderdilermi yada bir kağıt imzaladınızmı?
    Geçici iş ilişkisi imzalayarak gittiğiniz yerler aynı şirketmi yoksa şirket ismi başkamı? İşyerinde kaç kişi çalışıyor. 15 06 2010 tarihindeki giriş çıkışlar aynı şirketemi yapıldı?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Erdoğan bey merhaba;
    verilen bu tazminatlar yanlız ihbar tazminat ve normal tazminat haklarımdı
    o zaman sorduğumunuzda da bize işiniz devam ettiği için kıdem tazminat haklarınızı alamıyorsunuz şeklinde açıklama yapmışlardı

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı teklan13 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Erdoğan bey merhaba;
    verilen bu tazminatlar yanlız ihbar tazminat ve normal tazminat haklarımdı
    o zaman sorduğumunuzda da bize işiniz devam ettiği için kıdem tazminat haklarınızı alamıyorsunuz şeklinde açıklama yapmışlardı
    Bir iş ilişkisinin sona ermesinde , sona eriş sebebi ve şekline göre ödenmesi gereken 2 tazminat vardır, biri ihbar tazminatı diğeri de kıdem tazminatı, Normal tazminat diye bir tazminat yok. Muhtemelen o tarihlerde size ödenen tazminatlar kıdem tazminatınız idi.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlk sigorta Başlangıcı tarihiniz nedir? Bundan önce çalıştığınız yer varsa tabiki.
    E Devletten 2000 yılından itibaren olan kısımını işyeri sicil nosu ve isminizi gizleyerek yayınlayabilirmisiniz? Yada İşyeri sicil nosuna 1-2-3 işyeri olarak giriş çıkış tarihlerini ve çıkış nedenleri kısmındaki kod numarasını yazabilirmisiniz.
    Ayrıca şu anda o işte çalışıyormusunuz? Sizi çıkardıklarına dair bir ihtarname gönderdilermi yada bir kağıt imzaladınızmı?
    Geçici iş ilişkisi imzalayarak gittiğiniz yerler aynı şirketmi yoksa şirket ismi başkamı? İşyerinde kaç kişi çalışıyor. 15 06 2010 tarihindeki giriş çıkışlar aynı şirketemi yapıldı?
    Sayın ceceli sabah yazmıştım ama int sorunu sebebiyle mesajı yollayamamışım
    ilk sigorta başlangıcım 01.10.1997 ama bu başlangıç stajerlik döneminde okullarda açılan sigorta olduğu için bilmiyorum geçerlilği ne kadar
    sigorta dökümlerinde sigorta 01.07.2000 ilk işe giriş tarihim olarak yazıyor
    İŞYERİ SİCİL NO 10***96 01.07.2000/01.02.2001 tarihinde askerlik sebebiyle işten ayrılmak zorunda kaldım ama baktığımda iş çıkış tarihimi 02.01.2001 olarak girmişler çıkış zamanında yılım dolmadığı için tazminat hakkımın olmadığı olmadığını beyan ettiler
    01.12.2001 iş girişi iş yeri sicil no 10***96 15.06.2010 ortakların ayrılışı sebebiyle tazminatlar ödenip 16.06.2010 da tekrar giriş yapmışlar ama biz hala aynı işletmede çalışmaya devam ettik
    o zaman ki brüt ücretim 1151 tl görünüyor aldığım tazminat miktarı 8631.00 tl 1.5 senelik çek ile ödeme yaptılar kıdem tazminatı için işiniz devam ediyor alamazsınız dediler
    ama sigorta dökümünde iş 16.06.2010 iş yeri sicil no 11***72 olarak değişmiş 26.08.2013 tarihinde başka bir şubeye müd.yard. olarak geçiş yaptırdılar o zamanda aldığım brüt ücret 2232.00 tl görünüyor tazminat 5 aylık çek ile 9174.00 tl ÇIKIŞ BİLGİSİ OLARAK 4 YAZIYOR(belirsiz iş sözleşmesinin işveren tarafından feshi)
    27.08.2013/10.11.2013 tarihlerinde işyeri sicil no 11***81 şirketi kapattılar ayrılış sebebi 17 diye yazılmış aldığım tazminat miktarı 1657.00 tl o zamanki maaşım 2200+300(fazla mesai) toplamda 2500 tl
    07.12.2013 iş başlangıç tarihim müdür yrd. olarak yine aynı sicil no 11***72 ile iş başlangıcı yaptım 2200+300 tl ile işe devam ettim 30.04.2014 de başka bir şubeye ama farlı isim adı altında müdür olarak atamamı yaptılar iş yeri sicil no 12***48 açıklama bölümünde 16 YAZIYOR
    06.10.2015 çıkış yapmışlar çıkış kodu 16
    07.10.2015 12***00 sicil numarasıyla başka bir işletmeye mesul müdür atandım çıkış hanesinde 16 yazıyor

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

geriye donuk kidem tanzimati

Forum