Sayın üyeler hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Kpss ye hazırlanıyorum ancak sicilimde iki dava var. Bunlardan ilki bir kavgaya karışmamdan dolayı diğeri ise kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçundan para cezası.

İlk suçum bir kavgaya karısmıstım bıcak vs yok sadece el kullanıldı sicilim o vakit temiz oldugundan hükmün açıklanması 5 yıl geriye bırakıldı ama bu 5 yıl dolmadan 3. yılda felan ben bir öğretmenimle tartışarak mahkemelik oldum. Bunun cezası ise temyize vs gönderdik ve 5 yıl dolmasına 1 hafta kala kesinleşti ve 2 gün önce ilk taksidini yatırdım para cezasının.

Simdi iki sorum var değerli üyeler.

1- Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret olarak geçiyordu sanırım öyle hatırlıyorum bu suçtan para cezası almak memuriyete engelmi ? 2008 de değiştiği iddia edilen memurlar kanununda değişmeden önce devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarda kişi memur olamaz yazıyordu. Ancak 2008 de değiştiği iddia edilen yeni kanunda ise devletin güvenliğine karşı işlenen suçlarda kişi memur olamaz getirilmiş ve duyumuma göre devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar kısmı kaldırılmış.

1. soruya bağlı olarak iki soru sormak istiyorum

a- Öğretmenimle olan tartışmam sebebiyle aldıgım bu kamu görevlisine hakaret suçundan ödeyeceğim para cezası ( hapisten paraya çevrilmiş değil direk para cezası ) memur olmama engelmidir bir arkadasımın adliyeden emekli annesi sanırım kanunun değiştiğini bilmiyordu ve dediki memur devleti temsil eder ve memura karşı işlenen suç devletin şahsiyetine karşı işlenmiş demektir ve kişi memur olamaz demişti. Bu yorum doğrumudur veya doğruysa değişen maddede devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar maddesi kaldırıldı ise eğer ( kaldırıldıgındanda emin değilim sizler daha iyi bilirsiniz benden ) bu suçum memur olmaya engel midir ?

b- bu falan filan suçları işleyen memur olamaz diye anlatıp tanımlayan kanunun en güncel haline nerden ulasabilirim veya sizler biliyorsanız yazabilirmisiniz cünki kimi sitede devletin şahsiyeti diye telafuz edilirken kimi sitede güvenliğine karşı diye telafuz ediliyor molotof atıp terör eylemine karışmadık sonuçta çok şükür ama hakaret suçumda acaba memur olmama engelmidir ?

2- İkinci sorum ise ilk davamla ilgili. 5 yıl başka bir suç işlemeseydim dava olmamış gibi silinecekti ama 1 hafta kala cezayı verdiler malesef. Bir yakınımızın yakını avukat ilk suçu kavga ikincisi hakaret oldugu icin iyi halden vs ilk davadan ceza almaması icin uğraşıcaz demiş. Ancak malesef kendisi yoğun oldugu icin ondan tam bir yardım alamıyorum. Bu davanın görülmeside uzun süreçlere yayılacağı için kpss ye çalışma sürecimde beni olumsuz etkilicek varsayımlar üzerinden 2. sorum içinde ayrı soru sormak istiyorum.

2a- varsayalımki hakaret suçum memurluga engel değil ancak ilk suçum kavga ( basit yaralama olarak mı geçiyo darp olarak mı geçiyo bilmiyorum bir fark varmı arasında onuda bilmiyorum bir önemi varsa söyleyin öğrenip yazayım ama bıcak vs kullanılmadı sadece el ) bu kavga suçumdan hakim karşısına çıkıp ceza alırsam cezam ne olabilir ? abime hapis cezası verilmiş ama para cezasına çevrilmiş. Kaç ay verildiğini bilmiyorum. Bana sanırım bu ceza sınırı 1 yıl olarak değiştirilmiş 1 yılın altında bir hapis cezası verip para cezasına cevrilirse sanırım sorun olmuyor ama atıyorum 1.5 yıl hapis cezası verip para cezasına çevirirse para cezasına çevrilmesine rağmen memuriyetime engel olur mu ?

birde darp suçuna basit yaralama suçuna artık ne diye geçiyorsa kavga buna maximum ne kadar ceza verilebilir ki iki taraftada ağır hasarlar dikişler vs olmadı şişlikler çizikler vs olmuştur ama kimseden kan akmadı olaydan sonra kimse sakat vs de kalmadı biraz tahminlerinize ihtiyacımız var arkadaşlar simdiden teşekkür ederim.