Merhaba Kolay Gelsin;

Bir parsel üzerinden 3 adet gecekondu var. Birisi bize ait müstakil kendi tapuları olan yapılar. Diğer iki komşumuz müteahhit ile anlaşmış ve buranın kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeni bir bina yapılacağını söylediler. Müteahhitle noterde sözleşme yapmışlar. Biz müteahhitle anlaşamadık. Müteahhit mecbur anlaşacaksınız ben diğerleri ile anlaştım sizin hakkınız budur diyerek bir dayatmaya cebri bir işlem yapmaya çalışıyor. Bizim iznimiz olmadan bizim yapımızdan karot alıp risk raporu alamadıkları için komşular bizim yapının iskansız ve ruhsatsız olduğunu belediyeye bildirerek yıkım kararı çıkarmak için uğraştılar.

80'li yıllarda yapılmış olan yapıya elektrik su bağlayan yıllık vergisini alan belediye yıllar sonra kaçak olduğunu tutanakla belirleyerek encümen kararı alarak yıkıma gideceğini tebliğ etti. Yalnız tebliğde bir gariplik var. 2 sayfadan oluşan tebliğ encümen kararı üst yazı şeklinde fakat kabahatlar kanunun 26.1 de tebliğatın olması gerekenler olarak itiraz merci ne kadar sürede kime olacağı yazması gerekir diye biliyorum, hiç bir şey yazmıyor. İtiraz hakları diye bir ek yazıda yok sadece encümen kararı ve yıkılacağı yazıyor. Ve encümen kararında üyelerin imzalarıda yok bu belgenin elektronik olduğuna dair dipnot felan hiç bir şey yok sadece karar ve üyelerin altta isimleri yazı işleri müdürü aslı gibidir yapmış ıslak imza elektronik imza elektronik belge olduğuna dair teyit linki felan hiç bir şey yok garip bir karar belgesi.

Yapı yıkıldıktan sonra kendi yapılarınıda kentsel dönüşüm kapsamında yıktırarak kira yardımı alacak olan komşular daha sonra arsa üzerinde 2/3 çoğunluğa istinaden kentsel dönüşüm kanunun verdiği yetki ile müteahhite inşaata başlatacaklar. Biz bu noktada ne yapa biliriz. Mağduriyetimizi nasıl çözüme kavuştura biliriz.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.