Merhaba Ayvalıkta maliki olduğumuz bir zeytinlik cinsi tarlamız var.
Ayvalık belediyesi ilgili araziyi imar planına almış ve 2007 yılında KDKÇA imarı vermiş.(Bu arada mevcut imar izinleri alınırken belediyemiz ilgili kurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından gerekli izinleri almamış kısaca imar var ama bu durumda arazi zeytinlik cinsi olduğu için bir şey yapılamıyor.)
1995 senesinde yenilenen 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkındaki kanun gereği zeytinlik alanlarının daraltılmaması ile ilgili bir durum mevcuttur kanun tarihinden bu yana zeytinlik cinsi arazilerin cinsleri ne yazık ki hiç bir şekilde değişmiyor.
Bu arada 1993 senesinde maliki olduğum bu arazi ile ilgili olarak parsel bilgisi de yazılmış olarak zamanın konu ile ilgili muhatabı olan Köy Hizmetleri Bakanlığının Balıkesir il müdürlüğü tarafından verilmiş bir rapor bulunmaktadır (bu raporda konu parselde herhangi bir zeytin ağacı olmadığı ve zeytin ağacı yetiştirilmeye müsait olmadığı sadece tarım yapılabileceği veya ilgili arazinin imara açılmasında sakınca olmadığını gösterir üç kişiden oluşan yüksek ziraat mühendisi tarafından imzalı bir rapora eriştim aslını bulup aslı gibidir imzasıyla kendime bir suret bu rapordan aldım)
Aldığım bu belge ile Balıkesir Gıda Hayvancılık ve tarım bakanlığı il müdürlüğüne cins tahsisinin tarlaya çevrilmesi ile ilgili müracaat ettim .
Bugün itibari ile sonucun olumsuz olduğu tarafıma bildirildi, mevcut belgelerimin 1995 yılından önce 1993 yılında alınmış olması ayrıca devletin o zaman yetkili bir kurumu tarafından verilen bu raporun mevcut arazinin zaten zeytinliğe elverişli olmadığını belirtmesi ile ilgili aşağıdaki hangi hususları icra etmem gerekir.
1.Balıkesir Gıda Hayvancılık ve tarım bakanlığı il müdürlüğünün olumsuz yazısına istinaden Balıkesir idare mahkemesine müracaat etmem mi gerekir?
2.Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğü üstü olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına mı?
3.Ayvalık belediye başkanlığına mı?
4. Elimde ki mevcut 1993 senesi raporu ile ilgili Tapu Kadastro müdürlüğüne mi?
Not:talebimiz zaten zeytinliğin tarlaya çevrilmesi kısaca bu konuda bir cins değişikliğinin yapılmasıdır.
Bu konuda 1993 senesinde alınmış bir belgemiz mevcut bu belgenin aslı gibidir olanı bende asılları Ayvalık belediyesindedir.