Değerli Arkadaşlar,

Geçen gün İnsan Kaynaklarındaki bir arkadaşımla istifa edilmesine rağmen işsizlik maaşının alınması yönünde bir sohbetimiz olmuştu. Esasen sohbetimiz şöyle gerçekleşti:

Bir arkadaşımız istifa ile işten çıkışı aldıktan sonra arada bir gün dahi boşluk olmaması kaydı ile başka bir işe girilmesi halinde işsizlik maaş haklarının devam ettiğini söyledi. Yani; istifa ettiniz ertesi gün başka bir firmada işe başlıyorsunuz. Sonrasında o firma'dan da ihbar süreniz göz önünde bulundurularak çıkışınızı alıyorsunuz. Bu durumda işsizlik maaşına hak kazanmış oluyormuşsunuz.

Ancak İK'daki arkadaşım şöyle bir durumdan söz etti: eğer ki bir önceki firmanız veya işsizlik maaşına hak kazanmanıza karşı gelen birisinin durumu şikayet eder ise ilgili firma'ya konuyu araştırmak için müfettişler gönderilirmiş. Ben de herşeyin nizami ve evraklar ile beraberinde yapılması halinde işsizlik maaşının alınabileceğini ve müfettişlerin hukuka aykırı bir durum bulamayacağını söyledim. Ancak, İK'daki arkadaşım her ne olursa olsun hem Firma hem de kişi ceza alır diye kesin karar bildiriyor.

Benim de sormak istediğim konu şudur: Farz edelim ki, bir firma ile anlaşarak mevcut çalıştığım firmadan istifa ettim ve sigorta giriş-çıkışında ara olmadan benzer bir görevde tecrübeme ve eğitimime göre bir görev aldım. Bir hafta çalıştıktan sonra, 2 haftalık ihbar sürem ile beraber firma'dan da mevzuata uygun şekilde evraklar ile beraber çıkışım yapıldı. İşsizlik maaşına hak kazandığım için işsizlik maaşı almaya başladım. Ancak bu duyan bir önceki firmam beni şikayet etti. Akabinde müfettişler gelip anlaştığım Firma' yı denetlediler. Herşeyin nizamı olmasına rağmen müfettişler aksi bir beyanda nasıl bulunup, firmanın ve şahsın cezalandırılmasını sağlayabilirler?

Benim görüşüm;
Gerçekten suçu işlemiş kişiler önce sanık sıfatı ile yargılanıp, tüm delillerin toplanması ile beraberinde cezalandırılmaktadır. Bahsettiğim bu nokta da ise, herşey işe giriş/çıkış işlemlerim nizami şekilde evraklarıyla beraber yapılmış. Bana göre hiçbir şekilde ne firma ne de kişi cezalandırılamaz.

Konu hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden iyi çalışmalar, iyi günler dilerim.

Saygılarımla,