Merhabalar,

Bir yayınevinin isteği üzerine üniversite hazırlık sınavlarına yönelik soru bankası hazırladım. Dost işi olduğunu düşünerek aramızda resmi bir sözleşme de yapılmadı. Sadece hazırlanan soru başına 5 TL. üzerinden sözlü anlaşma yapıldı. Yayınevinin söylediğine göre kitap, bütün ülkede dağıtılacak ve satışa sunulacaktı. Bu nedenle soruları ve çözümlerini üst düzeyde hazırladım. Fakat kitap,sadece bulunduğum şehirde satılıyor ve ücretimi de henüz alamadım. Ancak kitabın ISBN numarası ve bandrolleri yayınevi tarafından alınarak kitap piyasaya sürüldü. Kitabın künyesinde yazar olarak adımın geçmesine rağmen kitaba ait telif haklarının yayınevine ait olduğu ibaresi bulunmaktadır. Bu durumda Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan "Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.” yargısı gereği, hazırladığım soruları ve çözümleri adıma tescil ettirme hakkım var mıdır? Yoksa bu sorular ve kitabın içeriği ile ilgili tüm tasarruf yayınevine mi aittir? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Bir yandan harcadığım emeğe üzülüyorum, diğer yandan ise kandırılmış hissini taşıyorum. Eğer sorularım ve çözümleri bana ait olursa başka ve daha güçlü bir yayıneviyle görüşmeyi istiyorum.