+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Hangi özel üniversite?

Hangi özel üniversite? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hangi özel üniversite?

Bu seneki puanımla malesef devlet üniversittelerini kazanamıyorum.Acaba İstanbul'da en iyi hukuk hangi özel üniversitede var?Bilgisi olanlar sıralama yapabilir mi?

Hukuki NET Güncel Haber

Hangi özel üniversite? konulu yargıtay kararı ara
    Hangi özel üniversite? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Konya
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi oldukça başarılı.
    Puana göre değil,akademik kadroya göre düşün.
    Ama hukuk fakültesi senin mizacına uymuyorsa ya da ağır bir üniversite hayatını,çok çalışmayı kısaca hukuk fakültesinin yükünü taşıyacak kapasiteye ve kısmen de olsa yeteneğe haiz değilsen hiç girme derim.
    Çünkü çıkmak inan daha zor.
    Okulu bırakan,atılan insan sayısı yadırganmayacak ölçüde fazla.
    Bu konuda detaylı bilgi için "ÖSS-Hukuk","İstanbul'da hangi hukuk fakültelerini önerirsiniz" forum başlıklarını incelemeni öneririm.
    Konu Mehmet ASLAN tarafından (15-01-2007 Saat 22:14:36 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul, Avcılar, Turkey.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Selamlar sevgili marel, Sayın Aslan bildiğim kadarıyla Selçuk üniversitesi 2. sınıf öğrencisidir. Bu nedenle istanbul daki özel üniversiteler hakkında ya kulaktan dolma ya web siteleri itibariyle bilgi sahibi olmalı. Vakıf üniversitesi mezun olarak sana akademik kadroyu baz olarak diyebilirim ki ilk iki sırada Kültür ve Yeditepe üniversiteleri var. Bu iki okulu iyi araştırmanı tavsiye ederim. Sayın Aslan'ın bahsettiği Bilgi Üniversitesinin son senelerde bu iki okul kadar iyi olmadığını söyleyebilirim.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

ilginiz için çok teşekkürler.Daha fazla bilgisi olanlarda bana fikir verebilirlerse çok memnun olucağım çünkü yarın tercih formumu teslim edeceğim.Bilgisi olanlar lütfen yardım etsin.Bilgi-Bahçeşehir-Yeditepe-Kadir Has arasında tercih yapamıyorum

Nerede
    ist, Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Selam marel,
    Öncelikle bu karışık yeni sınav sisteminde tercih yapacak tüm adaylara ve sana kolay gelsin diyorum.Ben Kadir Has hukuktayım ve bu sene 3.sınıfa geçtimsana kafandaki soru işaretlerini gidermesi adına hocalardan başlayarak seni bilgilendireyim medeni hukuk,borçlar ve miras hukukuna Prof.Dr.Mustafa Dural geliyor kendisi İstanbul Üniv'de Oğuzman kürsüsündendir hatta o kürsünün şu andaki en kıdemli üyesidir ciddi ve prensip sahibi olması ile tanınır Anayasa Hukukuna Prof.Dr.Necmi Yüzbaşıoğlu gelir kendisi Yök'deki görevine ek olarak geçen senelerde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı teklifi almıştır İstanbul Üniversitesinde iken rahmetli Bülent Tanör ile birlikte çalışmaktaydı halen eş zamanlı olarak Galatasaray Üniv başta olmak üzere birçok üniversitede ders verir İdare hukukuna Prof.Dr.Zehreddin Aslan girer kendisi aynı zamanda İstanbul Üniversitesinde de görevlidir ve muhteşem bir insandır her yönüyle hocalığı kadar arkadaşlığı da vardır öğrencileriyle şu an aklıma ilk gelenler bunlar asistanlarımız da çok canayakındır ve bize yardımcı olmak adına herşeyi yaparlar.Sistem olarak dönem esas alınır ve okulun en kötü yönü bütünleme olmamasıdır 2 sene önce okula dava açtık ve geçen sene davayı açan arkadaşımıza bütünleme hakkı tanındı bu sene fakülte geneline uygulanmasını bekliyoruz sana verebileceğim bilgiler bunlar yine kafana takılanlar olursa cevaplarım kolay gelsin...

Nerede
    Konya
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Selamlar sevgili marel, Sayın Aslan bildiğim kadarıyla Selçuk üniversitesi 2. sınıf öğrencisidir. Bu nedenle istanbul daki özel üniversiteler hakkında ya kulaktan dolma ya web siteleri itibariyle bilgi sahibi olmalı. Vakıf üniversitesi mezun olarak sana akademik kadroyu baz olarak diyebilirim ki ilk iki sırada Kültür ve Yeditepe üniversiteleri var. Bu iki okulu iyi araştırmanı tavsiye ederim. Sayın Aslan'ın bahsettiği Bilgi Üniversitesinin son senelerde bu iki okul kadar iyi olmadığını söyleyebilirim.

Ekleyen: phantomagony*-*26/07/2006*:* 19:08:35
    Edindiğim bilgiler bizzat yaptığım araştırmaların bir sonucudur.ÖSS öncesinde de sadece hukuk fakültesine gitmeyi aklımdan geçirdiğim için bu konuda hiç de azımsanmayacak ölçüde ve ciddiyette araştırmalar yaptım.Bazı okulları yerinde inceledim.Bazıları da işaret ettiğiniz gibi kulaktan dolma.Lakin bana bu kulaktan dolma bilgileri sağlayan kişiler öğretim üyeleri,avukatlar,halen okumakta olan hukuk fakültesi öğrencileri,hakim ve savcılar oldu.

Tercihlerin yapılırken okulun taban puanlarına göre yapılan geri kalmış bir yöntem yerine,fakültenin ve akademik kadronun dün-bugün ne ortaya koyduğu ve yarın neleri ortaya koyabilecek kapasitenin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.Zira taban puanlar diğer adayların tercihlerine göre şekillenir.Diğer adayların tercihlerinin nasıl şekillendiği ise beni ilgilendirmez.Herkesin önem verdiği kriterler vardır.Benim önem verdiklerim farklıdır.

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne gelince;bütün artıları bir yana hayranlık duyduğum büyük hukukçu Prof.Dr. Uğur ALACAKAPTAN'ı kadrosunda bulundurması bile bir tercih sebebidir.

Sizin işaret ettiğiniz özel üniversitelerde genelde yarı zamanlı öğretim üyeleri üzerine kurulmuş bir sistem var.
    Şahsi kanaatimce tam zamanlı öğretim üyelerinin;gerek hocaya ulaşabilmek,gerek hocanın fakülte ile(ve dolayısıyla öğrencilerle) bağının olması,gerekse fakültedeki diğer akademisyenlerle birlikte yürüteceği çalışmalar açısından faydalı sonuçlar doğuracağı inancındayım.
    Konu Mehmet ASLAN tarafından (15-01-2007 Saat 22:19:58 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    -, istanbul, Turkey.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

merhaba;
    ben İstanbul Bilgi üniversitesi hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim.Bilgi üniversitesinin akademik kadrosu çok iyi ayrıca devlet üniversitelerine oranla hocalarla iletişim kurma olanağı çok daha fazla yani kafaya takılan sorular için öğretim elemanı veya dersin asistanı ile rahat iletişim kurulabiliyor ki bu da dersle ilgili akla takılan soruların cevaplandırılması açısından çok yararlı...derse devam zorunluluğu yok(biriki ders hariç) ama buna rağmen derse katılım oranı çok yüksek çünkü hukuk eğitimi için zorunlu olmasada derse katılım şart.Fakultemizin en kötü yanı zorunlu iktisat dersi verilmemesi ama bu sorunda hukukçuların birinci sınıfta iktisat dersini seçmeli ders olarak alabilme imkanı ile aşılabilir.Bilgi üniversitesine gelmek isteyen arkadaşlara tavsiyem şu; lütfen bu üniversiteyi seçerken vakıf üniversitesi kolaydır gibi bir yanılgıya kapılmayın çünkü böyle birşey yok.Sene kaybı olmadan mezun olmak isteyen arkadaşların derslere devam etmesi ve sıkı çalışması gerekiyor.Derse devam ve iyi çalışma olmadan Bilgi hukuktan mezun olmak çok zor(bu ikisini yapmadan ders geçen arkadaşlarda vardır belki ama bu kişilerin sayısı parmakla sayılacak kadar az)Üniversite sınavında hukuk fakultesini seçecek arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum
    İyi akşamlar

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba,

Hem akademik kadro bazında, hem bir Yeditepe Hukuk mezunu olarak, hem de bu sene yaşanan gelişmeler doğrultusunda (ÖSS'de ilk 1000'e giren 25 kişinin Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni seçmesi) Yeditepe Hukuk'un yabana atılmaması kanaatindeyim. Sayın marel muhtemelen seçtiği okullardan ve fakültelerden birine şu anda girmiş bulunmaktadır ancak en azından bu sene ÖSS'ye girecek ve hukuk fakültesinde öğrenim görmeyi düşünen arkadaşlar açısından fikir vermek istedim.

Nerede
    İStanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hangi özel üniversite?

Arkadaşlar nette gezerken aşağıdaki yazıyı buldum. Tercih yapacak arkadaşlara faydalı olacağını düşünerek paylaşıyorum. Yazana teşekkürler...

HANGİ VAKIF ÜNİVERSİTESİ??

Öncelikle sınavlarının bittiği ve tercih döneminin başladığı bugünlerde umuyorum ki bütün öğrenciler istedikleri bölüme girecek kadar puan almışlardır. Kendi tercihi olduğu için veya aldığı puan gereği vakıf üniversitelerinde bir program seçmesi gerekenlere yararlı olabilecek bazı konuları sizlerle paylaşmak istiyorum. 2 sene önce kızım, bu sene de oğlum için bir vakıf üniversitelerinden tercih yapacağım için bu işlere biraz kafa yordum, belki size de faydası olur.
    Tercih dönemlerinde birçok vakıf üniversitesi basın/yayın veya diğer yollarla aile ve öğrencilere ulaşmaya ve tercihlerini yönlendirmeye çalışıyorlar. Bu dönemde özellikle medyada yaratılmış haberler ve web sayfalarında gerçekleri yansıtmayan söylenti ve vaatlerle karşılaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak dershanelerdeki rehber öğretmenlerin de öğrencileri belirli vakıf üniversitelerine yönlendirmeye gayret ettiğini gözleyeceksiniz. Siz bu göz boyamaları bir kenara bırakın ve tercih edeceğiniz üniversite ile ilgili bilgi edinmek için bizzat kendiniz bir çalışma yapın, sizlere yol gösterecek birkaç tavsiye belki işinize yarar.

Üç Tür Vakıf Üniversitesi:
    Vakıf üniversitelerini üç gruba ayırabiliriz:
    a) Güçlü kuruluşlar tarafından kurulmuş ve bu kurumlar tarafından maddi olarak desteklenen üniversiteler (örneğin: Koç, Sabancı, TOBB vb.),
    b) Köklü eğitim vakıfları tarafından kurulan üniversiteler (örneğin: Bilkent, Işık, vb)
    c) Vakfın belirli şahıs veya şirketlerin kontrolünde olduğu üniversiteler.
    Bu üniversiteler arasında tercih yapma durumundaysanız bakmanız gereken ilk kriter kurumun sürekliliğidir. Sorulması gereken soru bu üniversitenin destekleyicisin misyonu nedir, ne arkasındaki kurumun veya kişinin bu işteki devamlılığı nedir? Özellikle üniversiteler kazanç sağlamak zorundadırlar. Bu kurumlar sizden aldıkları paralardan kendi kazancını ayırır ve geri kalanıyla da size hizmet verir. İşler ters gittiği zaman bu kurumlarda eğitim kalitesi çok olumsuz etkilenir! Bu kurumların sürekliliği, vakıf üniversiteleri sektörüne taleple ilgilidir ve bu talebin azalması durumunda bu kurumun sektörden çekilmemesi için hiçbir neden yoktur. Bu tip üniversiteleri tercih edecek olan adayların bir kez daha düşünmesini öneririm.

Altyapı:
    Tercih aşamasındaki değerlendirme kriterlerinden bir diğeri de üniversitenin altyapısıdır. Sizlere tavsiyem tercih yapmadan önce okulu gezip görmeniz ve buna bağlı olarak karar vermenizdir. Okulun altyapısı kurumun bu işte ne kadar kalıcı olmak istediğinin bir göstergesidir. Günümüzde birkaç binadan ibaret üniversitelerin var olduğunu biliyoruz.

Program
    Ders programları aşağı yukarı birbirine benzer ancak işi ekonomik olarak yürütmek isteyen üniversiteler az sayıda seçmeli dersler vererek, her öğrencinin istediği alana yönelip o alanda uzmanlaşmasına imkân tanımaz. Her programı ayrı inceleyin, bir üniversitede iyi bölümlerin olması o üniversitede sizin seçeceğiniz bölümün de iyi olacağı anlamına gelmez. Nitekim bazı üniversiteler bazı bölümleri vitrin olarak kullanmaktadırlar; dikkatli olmanızı öneririm.

Akademik Kadro:
    Tercih edilecek olan kadro değerlendirmeniz gereken en önemli unsurlardan bir tanesidir. Dikkat etmeniz gereken, kadro içerisindeki tam zamanlı çalışan sayısıdır. Bir programı düzgün bir şekilde yürütebilmek için en az 5 tam zamanlı öğretim üyesi kişi gereklidir. Kadronun ne kadar deneyimli olduğunu hocaların özgeçmişlerini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Bu arada önemli bir başka konu da bazı hoca isimlerinin vitrin süsü olarak kullanıldığı gerçeğidir. Bu hocalar fiilen eğitim programında yer almaz ancak isimleri kullanılır.

Ek Bilgi Kaynağı Olarak Öğrenciler
    Yukarıdaki konularda detaylı ve gerçek bilgi almak isteyenler ilgili programın (üniversitenin başka programında okuyan değil!) özellikle son sınıflarında okuyan ve az çok başarılı olan öğrencilere ulaşmalıdır. Eğer tanıdığınız biri yoksa internette öğrenci isimlerine, öğrenci kulüplerine ulaşabilirsiniz. Onlar size mutlaka en doğru bilgiyi vereceklerdir.

Kampüsün Konumu:
    Gençler üniversite çağında ailelerinden koparak özgür bir yaşam kurmak, aileler ise çocuklarını gözlerinin önünden ayırmamak isterler (en azından bizim ailede durum böyle). Bu farklı istekler, yaşanılan şehre orta uzaklıkta, öğrencilerin istediklerinde evlerine gelebileceği kampüsler seçilerek çözülebilir. Mesela İstanbul’da Sabancı, Işık Şile kampüsü gibi örnekler gösterilebilir. Ancak buna karar vermeden önce başta belirttiğim gibi üniversitenin kampüsü ziyaret edilmeli ve konaklama imkânları bizzat yerinde görülmelidir.

Burs ve Ücret Durumu:
    Bölümler iyi öğrenciye ulaşabilmek ve kontenjanlarını doldurabilmek için burslar sunmaktadır. Geçen sene kontenjan doldurmada yaşanan zorluklar nedeniyle, bu sene burs sayıları artmış durumda. Hatta bazı okullar kontenjanlar dolmadığında maalesef pazarlık(!) dahi etmektedirler. Aman bu tür tüccarlardan uzak durun, işler iyi gittiğinde sözlerini unutacaklardır veya bursu kesmek için bir neden bulacaklardır. Ancak eğitim geleneği olan kurumların burs sunarak yarattığı cazip koşulları değerlendirin, bu okullar verdikleri sözün arkasında durmaktadırlar.

Geçmiş Yıllardaki Taban Puanı:
    Önemlidir, geçmişte öğrencilerin bu programı tercihini gösterir. Ancak vakıf üniversiteleri dinamik ortamlardır, bir yıl içinde çok şey olumlu ve olumsuz olarak değişmiş olabilir, dikkatli olun! Maalesef birçok program layık olmadıkları halde geçmişin mirası sayesinde iyi izlenim yaratıp, yanıltıcı olabiliyorlar. Bu arada geçmiş yıllarda taban puanı oluşmamış, yeni veya birkaç yıl önce kurulmuş programlar yakalayabilirsiniz. Kurum güvenilir ve kadro iyi ise, araştırın ve çekinmeden tercihinizi kullanın.

Sonuç Olarak:
    Tercihinizde söz konusu olacak tüm programları önyargısız olarak sıralayın. Sonra her programı aşağıdaki kriterler açısından bir tabloda değerlendirin.
    • Üniversitenin misyonu (misyonu ekonomik olanlardan uzak durun!)
    • Sunulan programın içeriği (bir uzman yardımı gerekebilir)
    • Akademik kadro (bir uzman yardımı gerekebilir)
    • Öğretim maliyeti (burslar vd.)
    • Kampus, sosyal yaşamı ve konumu
    • Programda okuyan öğrencilerden edinilen bilgiler (zor da olsa birilerine ulaşın!)

İsterseniz tablonuzda bu kriterler için sayısal notlandırma yapın ve duygusal davranmayıp en yüksek notu alandan başlayarak tercihinizi oluşturun.

En iyi tercih böyle mi yapılır? Bence evet.. Umarım yanılmıyorum. İyi şanslar…

Nerede
    adana
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hangi özel üniversite?

merhaba ben bu sene össye girdim ve kadir has hukuku burslu kazanıcak puanı elde ettim,ancak kararsızım ve kararsızlıgımın nedeni ankara hukukla ikisinin arasında kalmam.bana kadir has hakkında bilgi verebilir misiniz?hukuk egitimi nasıldır ve devlette okumak mı daha iyidr yoksa ozelde mi?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hangi özel üniversitede hukuk okunur

özel üniversitede hangi bölüm okunur

hukuk için hangi üniversite

hukuk en iyi nerede okunur

hukuk hagi

hukuk hangi üniversitede okunmalı

hukuk nerede okunur

hukuk okunabilecek ozel uniler

hukuk hangi üniversitede okunur

hangi üniversitede hukuken çok hangi üniversitede okunuyor ozel universite hukuk hangi okulhangi bolum hangi unvde okunurhukuk için hangi üni iyihangi özel üniverste neredeözel de nerde hukuk okunmalıhangi üniversitede hukuk okunurhukuk hangi ozel unviversitede varhukuk nerede okunmalıözel üniversitelerde okunacak bölümlerburslu hukuk nerde okunuristanbulda hangi ozel universitede tip okunuristanbulda hangi vakıf üniversitesi tam burslu okunurüni nerde okunurhukuk hangi özel üniversite
Forum