+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 15´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Şiddet sonrası boşanma!

Şiddet sonrası boşanma! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Şiddet sonrası boşanma!

Alıntı ayberk_08 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    SAYIN iBugra

Yaşadığınız fiziksel, psikolojik şiddet türlerine bir hanım olarak muhatap kaldığınızdan dolayı şahsım olarak üzüldüğüm gibi sitede bulunan kıymetli üyelerinde üzüldüğü belirtmek isterim.
    Ayrıca konuyla ilgili hukuki açıdan bir sorunuz olursa benim bilgi birikimim yettiği kadar size yardımcı olacağım gibi bilgi birikimin yetmediği konularda veya söz konusu sorularınıza yanlışlıkla hatalı bilgi verdiğim zamanlarda kıymetli site üyeleri size yardımcı olacaklarından emin olabilirsiniz.

SAYGILARIMI SUNARIM.
    Alıntı Şenol Eker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yukarıda defaatle açıklanmış, ancak önemine binaen tekrar edeyim:
    "Aile konutu şerhi" konduğunda boşanma tamamen gerçekleşene kadar ev sizin kullanımınızda olur. Bunu yaptırmazsanız evi satabilir.
    Alıntı xyxcyp rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Rica ederim, umarım sorununuzun çözümü için bir fikir olmuştur. Süresi elbette var, en fazla 6 ay olabiliyor. Hangi tedbirlerin uygulanacağı ve ne kadar süreceği tamamen hakimin takdiri. 1 ay da olabilir 6 ayda. Tabii ki bu sürenin bitiminde uzatma talep edebilirsiniz. 16 Yaşındaki oğlunuz için de nafaka talep edebilirsiniz. Kanunun ön gördüğü tedbirleri aşağıda bulabilirsiniz, dilekçenin talep kısmında mutlaka Madde 4/C, Madde 5/B,C tedbirlerini ısrarla talep edin ve bu tedbirlerin zaruri olduğunu dilekçenizde açıklayın.

Hâkim tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları
    MADDE 4 – (1) Bu Kanun kapsamında korunan kişilerle ilgili olarak aşağıdaki koruyucu tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:
    a) İşyerinin değiştirilmesi.
    b) Kişinin evli olması hâlinde müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri belirlenmesi.
    c) 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanunundaki şartların varlığı hâlinde ve korunan kişinin talebi üzerine tapu kütüğüne aile konutu şerhi konulması.
    ç) Korunan kişi bakımından hayatî tehlikenin bulunması ve bu tehlikenin önlenmesi için diğer tedbirlerin yeterli olmayacağının anlaşılması hâlinde ve ilgilinin aydınlatılmış rızasına dayalı olarak 27/12/2007 tarihli ve 5726 sayılı Tanık Koruma Kanunu hükümlerine göre kimlik ve ilgili diğer bilgi ve belgelerinin değiştirilmesi.
    Hâkim tarafından verilecek önleyici tedbir kararları
    MADDE 5 – (1) Şiddet uygulayanlarla ilgili olarak aşağıdaki önleyici tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:
    a) Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması.
    b) Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis edilmesi.
    c) Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması.
    ç) Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması.
    d) Gerekli görülmesi hâlinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması.
    e) Korunan kişinin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesi.
    f) Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesi.
    g) Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi.
    ğ) Silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi.
    h) Korunan kişilerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan kişilere ve bunların bulundukları yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve tedavisinin sağlanması.
    ı) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanması.
    (2) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde birinci fıkranın (a), (b), (c) ve (d) bentlerinde yer alan tedbirler, ilgili kolluk amirlerince de alınabilir. Kolluk amiri evrakı en geç kararın alındığı tarihi takip eden ilk işgünü içinde hâkimin onayına sunar. Hâkim tarafından yirmidört saat içinde onaylanmayan tedbirler kendiliğinden kalkar.
    (3) Bu Kanunda belirtilen tedbirlerle birlikte hâkim, 3/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununda yer alan koruyucu ve destekleyici tedbirler ile 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre velayet, kayyım, nafaka ve kişisel ilişki kurulması hususlarında karar vermeye yetkilidir.
    (4) Şiddet uygulayan, aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla hâkim, şiddet mağdurunun yaşam düzeyini göz önünde bulundurarak talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.
    Ben gerçekten çok teşekkür ederim, tüm yardımlarınız için. Birileri kalkıp onca yaptıklarına rağmen beni öylece, hiçbir şey olmamış gibi, hiçbir ceza çekmeden evden atabileceklerini sandılar. Gerçekten çok teşekkür ederim. Umarım hepsi gerçekten işe yarar, gerçekten herkes hak ettiği cezayı bulur.

- - - Updated - - -

Benim kafamda sürekli sorular oluşuyor, çok karmakarışık bir durum. Son birkaç sorumu da cevaplar mısınız?

Şiddet sonrası evden uzaklaştırmanın ardından panik butonu diye bir şeydi vardı sanırım, onu da verecekler mi? O olmadan eve gelmesi halinde kötü şeylerin olmasını istemiyorum.

Ev konusunda; ev tüm ailenin mi sayılacak? Yani iki çocuğum da hissedar olarak dahil olacak değil mi?

Banka hesabı var ama benim değil, onun (eşim diye bahsetmek istemiyorum) üzerine. Ben burada bir hak talep edebilir miyim? En azından çocuklarımın bu parada hakkı olduğuna inanıyorum. Oğlum bu yıl üniversiteye hazırlanacak, babasıyla kalmayacak belki, biz şehir değiştirmek zorunda kalacağız boşanma durumunda, onun okulu, üniversite geleceği her şey için para gerekecek. Bunların bir etkisi olur mu?

Tekrar çok teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Şiddet sonrası boşanma! konulu yargıtay kararı ara
    Şiddet sonrası boşanma! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı iBugra rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben gerçekten çok teşekkür ederim, tüm yardımlarınız için. Birileri kalkıp onca yaptıklarına rağmen beni öylece, hiçbir şey olmamış gibi, hiçbir ceza çekmeden evden atabileceklerini sandılar. Gerçekten çok teşekkür ederim. Umarım hepsi gerçekten işe yarar, gerçekten herkes hak ettiği cezayı bulur.

- - - Updated - - -

Benim kafamda sürekli sorular oluşuyor, çok karmakarışık bir durum. Son birkaç sorumu da cevaplar mısınız?

Şiddet sonrası evden uzaklaştırmanın ardından panik butonu diye bir şeydi vardı sanırım, onu da verecekler mi? O olmadan eve gelmesi halinde kötü şeylerin olmasını istemiyorum.

Ev konusunda; ev tüm ailenin mi sayılacak? Yani iki çocuğum da hissedar olarak dahil olacak değil mi?

Banka hesabı var ama benim değil, onun (eşim diye bahsetmek istemiyorum) üzerine. Ben burada bir hak talep edebilir miyim? En azından çocuklarımın bu parada hakkı olduğuna inanıyorum. Oğlum bu yıl üniversiteye hazırlanacak, babasıyla kalmayacak belki, biz şehir değiştirmek zorunda kalacağız boşanma durumunda, onun okulu, üniversite geleceği her şey için para gerekecek. Bunların bir etkisi olur mu?

Tekrar çok teşekkür ederim.
    RİCA EDERİM.

cevapları kısaca izah ediyorum ;
    1- panik butonu savcılıktan ilgili makamlardan siz talep etmeniz durumunda verilir. Ayrıca güvenliğiniz için savcılıktan polis korumasıda talep etme hakkınız vardır.
    2-bosandıktan sonra kişisel mal varlıklarınız mahkemede ayrılması suretiyle ortak mal bölünür.
    bu 2 cevapımı çok detaylı anlatan alanında uzman avukatların 2013 yılında tv programını izledim sizlerde Mal Rejimi hakkında izlemenizi öneririm

https://www.youtube.com/watch?v=QCwUX4dPkCE

bu linke tıklayın, mallara ne denli hak talep edeceğinizi detaylı görün

DİP NOT : boşanma nedeniyle mal paylaşımı hakkında mevzuat değişmedi biliyorum
    Konu ayberk_08 tarafından (12-09-2015 Saat 00:03:59 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tekrar çok teşekkür ederim. Hala tehdit ediliyorum ama gerekenleri yapacağım. Bilmiyorum böyle bir şey mümkün mü ama şiddet için de hapis cezası alması için her şeyi yapmaya hazırım. Türkiye'de kadına verilen değer yok denecek kadar az. Her gün bu cinayetlere yenileri ekleniyor ve kimse için emsal teşkil etmiyor, çünkü kimse gereken cezayı almıyor. Umarım bu kez aynı şey tekrarlanmayacak, umarım herkes cezasını sonuna kadar yaşayacak.. Tekrar teşekkür ederim yardım eden herkese.

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı iBugra rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tekrar çok teşekkür ederim. Hala tehdit ediliyorum ama gerekenleri yapacağım. Bilmiyorum böyle bir şey mümkün mü ama şiddet için de hapis cezası alması için her şeyi yapmaya hazırım. Türkiye'de kadına verilen değer yok denecek kadar az. Her gün bu cinayetlere yenileri ekleniyor ve kimse için emsal teşkil etmiyor, çünkü kimse gereken cezayı almıyor. Umarım bu kez aynı şey tekrarlanmayacak, umarım herkes cezasını sonuna kadar yaşayacak.. Tekrar teşekkür ederim yardım eden herkese.
    ölümle tehdit ediyor mu ?

Size belirttiğim savcılığa verilmesi gereken dilekçede bütün tehdit olayları dilekçeye ekliyerek savcılığa verdiğinizde , savcılık sizden ifade alır sizde yaşadığınız bütün olayı beyan ederseniz.
    C. savcı hangi TCK maddesine aykırı olduğunu tespit ederek muhatap hakkında sizin adınıza kamu davası açılır.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ses kaydı, görüntü kaydı, mesaj v.s. gibi deliller toplamaya bakın bol bol.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: