Merhaba, bir bakanlığa bağlı proje komisyonu ile değerlendirme paneli gerçekleştirdik 1 ay kadar önce. Bizim dışımızda yapılan başka toplantılar da vardı. Projemiz reddedilince acaba usul ve esaslara aykırı bir durum mu oluştu da kazanamadık diye kontrol etmek amaçlı resmi gazetede yayınlanmış, ocak 2015'te son güncellemesi yapılmış Uygulama Usul ve Esasları adlı resmi yazıyı inceledim. Resmi yazıda değerlendirme komisyonunun en az 5 kişiden oluşmasi gerektiği ve atanan 5 kişiden gelmeyen olursa bakanlık personelinin degerlendirmeye dahil edileceği yazılmış. Benim komisyonumda 3 kişi vardı ve herhangi bir tutanak tutulmaksızın 3 kişinin değerlendirmesi sonucu projem reddedildi. Kazanan ve kaybeden diğer arkadaşlara sordum ve onların komisyonunda 5 ve daha fazla gorevli olduğunu öğrendim. Bu durumda gelmeyen komisyon görevlisi varsa ve tutanak tutulmuşsa dahi dahi benim durumumda 2 kişi gelmediği için 1 bakanlık görevlisi dahil edilse dahi 4 kişilik değerlendirme komisyonu kurulmuş olur ve yanlış bilmiyorsam bu da hukuka aykırı bir durum. Durumun adaletsizliğini matematiksel olarak açıklamam gerekirse 5 kişilik bir komisyonda evet çıkması için 16 farklı kombinasyon varken 3 kişilik komisyonda bu sayı 4 e düşüyor. Yan salonda 5 kişiye sunum yapan arkadaşım 16 farklı şekilde kazanabilirken ben 4 farklı şekilde kazanabiliyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlememi önerirsiniz ?