2011 yılının tercih döneminde 3.00 ortalamanın üstüne %25 burs, 3.25 ortalamanın üstüne %50 burs ve 3.50 üzeri ortalama yapan öğrencilere %100 burs yönetmeliğini bizlere sundular. Ben ise okula girerken %50 ösym bursuma ve ortalamamı 3.50'nin üzerine çıkarabileceğime güvenerek yaşar üniversitesini en üst sıraya yazdım. Nitekimde öyle oldu ve 1. sınıfın sonunda ortalamam 3.50'nin üzerinde olduğu için %100 burs için hak kazandım.

2. sınıfın sonunda üniversite yönetimi aldığı kararla bütün burs yönetmeliğini değiştirdi. Yayınladıkları yönetmelikte burs sayılarını sınırladıklarını, bütün fakültelerin kendi içlerinde öğrencilerin not ortalamalarına göre sıralanmasına ve en yukarıda ki "sayısı bize söylenmeyen" kişinin %100 bursa hak kazanacağını söylediler. Ve ne kadar saçmadır ki 3. sınıfta ki 30 küsur ders üzerinden ortalaması alınan öğrenci ile 1. sınıfta ki 10 küsur giriş dersleri üzerinden ortalaması alınan öğrenciler aynı kulvarda değerlendirilecek.

Her geçen yıl ortalamamı yükselten benim ve benim gibi olan diğer öğrencilerin hakkı açık bir şekilde yenmiştir. Ortalaması 3.70 gibi bir sayının üzerinde olan bir çok kişi burs kazanamamıştır. Çünkü üniversite yönetimi başarılı öğrencilere burs vermek yerine, başarılı öğrencilerin kazandığı bu hakkı ortalaması düşük olan diğer öğrencilere bölüştürerek burslu sayısını ve öğrenci sayısını arttırmıştır. Okul açık bir şekilde üniversite yerleştirme sınavlarında 20 bin kişinin arasına girebilen öğrencilere emeğinin karşılığını vermek yerine, 300 binlerde okula girmiş ve 2.50 civarı bir ortalamayla okula gelmeyip "kanka sende notlar var mı ?" diye gezinen öğrencileri %25 bursla ödüllendirmiştir.

Kısacası yaşar üniversitesi, başarılı bireyler yetiştirmek için değil, "sadece" para kazanmak için kurulmuş, öğrencilerin hakkını yiyen bir kuruluştur.

Bu konu hakkında hukuki olarak hakkımı arasam sonuç alabilir miyim ? Bilir bir kişi beni yönlendirebilirse çok sevinirim.