Bosandigim esimden bugun 8 yasinda olan bir cocugum var. Cocugumun velayeti bosanmadan sonra bana verildi. Babanin haftasonlari gorme hakki vardi. Ancak agir bir Eys vakasi idi. Cocugum o zaman henuz 2.5 yasinda oldugundan durumdan cok etkileniyordu. Arada kacirip 10 gun cocuguma ulasamadigim oldu. Bu surecte babasi cok istiyorsan cocugunu polisle aldir diye tehdit etti, cocuk ufak oldugundan danistigim avukatlar bunun hukuki oldugunu ancak cocugun bu durumdan etkilenecegini belirtiklerinden cesaret edemedim. Butun gorusmelerde telefon ile oldugundan kanitimda olamadi. Sonrasinda bana karsi darp uyguladi darp davasi actim, hakim herkesinonunde ozur diletip birdaha yapmayacagina soz berdirtyi kapandi. Bu gitgeller hem beni hem cocugumu yipratmaya baslamisti, en sonunda tek derdinin velayet oldugunu belirtti velayeti ona devredersem cocugumu etkilemiyecegini soyledi. Bende kizimin yabanci dil bazli ozel okullarda egitim gormesi tum masraflarinin karsilanmasi beni girmesinin engellenmemesini sart koydum. Ancak sadece kendi avukatina girmek istedigini belirtti kabul ettim. Avukat pek babacandi hep benim tarafimdan konustu ben cocugumun babasina guvenmedigimi uzerine basa basa dile getirmeme ragmen merak etme ben arkandayim gibi cumleler sarf etti herseyi yazili istedim oyle yazilmaz diyerek yuvarlak cumleler kurdu. Sonuc davada bulunmamizada gerek olmadigini belirttiler ve benim yurtdisinda dugum donemde dava sonuclandi herkes gayet iyimserdi. Aylar sonra dava kagidi elime geldiginde cocugumu sadece senede 1ay gorme hakkim vardi. Cocugum 2. Sene ozel okuldan alindi maddi yetersizlik bahane edilerek. (Gayet varlikli ancak butun varligi aile buyuklerinde olan kanit olmasin diye sadece nakit para harcayan ve gerektiginde issiz de gosterilebilen biri) Eys yillar gectikce yeniden yukselise gecti. Bu surecte benim yurtdisina yerlesmem tabi onun leyhine isledi. Cocugumu gorebilmek icin senede 5 kere isimden izin alip buyuk maddi yuklerle kitalar arasi ucus yaptim. Sonunda cocuguma vize ve pasaport aldim. Cunku yillarca aliyoruz basvurduk diyerek oyalandik. Bu surecte cocuma zorla uvey annesine anne dedirtilmeye baslandi ve benim yanima gelsin diye verdigim muvaffakatname ile uvey annesi ile rusyada 1 ay tek basina birakildi. Gecen yil sonunda cocugum 7 yasini astigindan tek basina ucus hakki oldu ve tek basina yanima gelmeye razi oldu. Cok guzel gunler gecirdik ilk defa ve geri donmek istemedi, ucaktan geri indi. Babasina kararini aciklamaya kalktiginda tekefon yuzumuze kapandi. Yurtdisinda kalisi yasaldi 6 aya kadar. Yurtdisinda oldugundan yasalarda gecersiz kalmisti, bir avukat lahey anlasmasiyla geri gonderilmeden cozulebecegini soyledi. Yinede vicdanimiz el vermedi, babasini arayip rizasini alalim dedik. Yollayin geri bana burda soylesin soz geri gondericem karari degisse bile her tatilde yolliyacagim gibi sozler sarf edildi. Sonuc cocugum dondu ama cok korkarak. 2 ay cocumla iletisimim kesildi. Turkiyeye gelmek durumunda kaldim cocugum cok etki altinda babasi benim baskim uzerine kendi buldugu bir pedagogla gorusuyordu. Pedagog tek basina ucmanin travma yarattigini soyledi ancak babasinin baskisindan cok cok korktugu icin donuste travma olmus olabilecegini anlatamadim. Ancak babasinin gorusmelerini kestigini benim yanimdan dondukten sonra uzun muddet geri gelmek istedigini belirttigini sonunda da bunu ucus travmasina bagladiklarini belirtti ? Suanda babasi cocugumu artik sadece mahkeme zamani yani senede 1ay gorebilecegimi soyluyor. Cocugum benimle konusamaz halde telefonda sadece ona ezberletilenleri soyluyor ve surekli ekranin arkasina bakiyor cunku konusmalarimiz dinleniyor. Bu surecte ne yapmaliyim? Bir ay gorerek cocuguma annelik etmem mumkun nasil olur? Ayrica saglikli buyuyeceginden de supheliyim.
Fikrini paylasan olabilirse cok sevinirim.