+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 28 ileti bulundu.

Konu: İkinci el ürün Mesafeli Satış sözleşmesi

İkinci el ürün Mesafeli Satış sözleşmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İkinci el ürün Mesafeli Satış sözleşmesi

Arkadaşlar merhaba;
    Geçen ay sanalpazar üzerinden bir satıcıdan ürün aldım ve ürün geldiği gün arızalandı. satıcıya belirtip satıcının isteği üzerine verdiği kargo numarası ile ürünü tamir için hepsiburada.com a kargoladım. aradan geçen 1 ay sonrasında ürün fatura bedeli satıcıya iade edilmiş. Satıcı bana ürünün iade bedelini ödemediği için ben değişim talep hakkımı kullanmak üzere tüketici hakem heyetine gidicem. Sizce ürünü ikinci el aldım diye ürünün yenisi ile değişim hakkımı kullanamama gibi bir durum olur mu ? ürünü satan kişi beni ağır tahrik edici ve umursamaz cevap vererek delirtmiş durumda. Hiç bir hakkım olmadığını iddaa ediyor ve bana ona ödediğim parayı yollucağını söyleyerek oyalıyor. ben artık inanmıyorum o parayıda istemiyorum zaten işime yaramıcak o para.. ürünün yenisi ile değiştirmesini talep edicem hakem heyetinden. satıcı ile aramda sanalpazar üzerindeki mesafeli satış sözleşmesi mevcut.

Hukuki NET Güncel Haber

İkinci el ürün Mesafeli Satış sözleşmesi konulu yargıtay kararı ara
    İkinci el ürün Mesafeli Satış sözleşmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İkinci el ürün Mesafeli Satış sözleşmesi

Siz ürünü gönderirken ne olarak gönderdiniz. Nasıl bir talepte bulundunuz? Satıcı faturada ürün için nasıl bir ifade kullanmış. Mesafeli satış sözleşmesinde ürün tanımı nasıl yapılmış?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Siz ürünü gönderirken ne olarak gönderdiniz. Nasıl bir talepte bulundunuz? Satıcı faturada ürün için nasıl bir ifade kullanmış. Mesafeli satış sözleşmesinde ürün tanımı nasıl yapılmış?
    Hocam ben ürünü hepsiburada.com a gönderirken tamir etmeleri için yolladım. elimde yolladığıma dair makbuz var. satıcı kişi bana fatura kesmedi. Ürün hakkındaki tek fatura satıcının hepsiburada.com dan aldığı zamandaki faturası mevcut. Ürün mesafeli satış sözleşmesinde ürünün markası ve modeli yazıyo ve sıfır ürün yazıyo.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yardımcı olmak istiyorum ama Sizinki kadar kafa karıştırıcı bir işlem görmedim. iki saattir mevzuatı tarıyorum.

Bu durumda daha önceki iletinize aykırı olarak mal ikinci el değil sıfır bir ürün ve satıcı size fatura kesmedi. Satıcıda ürünü hepsiburada com adlı siteden almış Ama malı hepsi burada comdan satın aldığınız kişi aldığı için bedel iadeside satıcıya yapılmış durumda.
    Bu satıcı dediğiniz zat bir ticari işletmemi. Yoksa elindeki fazla bir ürünü satan niahi bir tüketicimi.
    Birde hepsiburada com a gönderirken kargoda iademi yazıyor ne yazıyor?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yardımcı olmak istiyorum ama Sizinki kadar kafa karıştırıcı bir işlem görmedim. iki saattir mevzuatı tarıyorum.

Bu durumda daha önceki iletinize aykırı olarak mal ikinci el değil sıfır bir ürün ve satıcı size fatura kesmedi. Satıcıda ürünü hepsiburada com adlı siteden almış Ama malı hepsi burada comdan satın aldığınız kişi aldığı için bedel iadeside satıcıya yapılmış durumda.
    Bu satıcı dediğiniz zat bir ticari işletmemi. Yoksa elindeki fazla bir ürünü satan niahi bir tüketicimi.
    Birde hepsiburada com a gönderirken kargoda iademi yazıyor ne yazıyor?
    Hocam ben sizin sorularınıza cevap açıklıyacı bir şekilde veriyim.
    Öncelikle ürünü bu satıcı dediğim şahıs hepsiburadadan almış fakat kullanmadığı için sanalpazarda satarken ürün satış başlığına sıfır ürün diye yazmış. Yani kullanmadığını belirtiyor.
    Satıcı dediğim kişi ticari bir zat olup olmadığı konusunda emin değilim fakat satış sözleşmesinde isim soyisim bölümünde satıcı şahısın adı soyadı yazmakta. ürünü yollarken ben herhangi bir ibare yazdırmadım ama satıcı şahıs hepsiburada üzerinden servise yollamak için kargo numarası talep etti ve o numarayı bana verdi.bende o verdiği numara ile kargo işlemi gerçekleştirdim

Ve evet bedel iadesi benim satın almış olduğum kişiye yapıldı. Ben para değil ürün istiyorum
    Konu mrfantastic tarafından (03-08-2015 Saat 23:01:28 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

6502 sayılı mayıs 2014 te çıkan kanunda satıcı ve tüketici aşağıdaki şekilde tanımlanmış

i) Satıcı: Kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla tüketiciye mal sunan ya da mal sunanın adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi,

k) Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi,

l) Tüketici işlemi: Mal veya hizmet piyasalarında kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla hareket eden veya onun adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiler ile tüketiciler arasında kurulan, eser, taşıma, simsarlık, sigorta, vekâlet, bankacılık ve benzeri sözleşmeler de dâhil olmak üzere her türlü sözleşme ve hukuki işlemi,

Aşağıdaki eski yargıtay karaında ise nihai tüketiciden alınan mallarla ilgili uyuşmazlığın genel hükümlere göre Asliye Hukuk Mahkemesinde çözümlenmesi gerekmektedir. demekte.

T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ E. 2008/4021 K. 2008/14052 T. 17.11.2008

ÖZÜ : Dava dosyasında bulunan delil ve belgeler ile davacının dava konusu otomobili ilk alıcıdan sonradan satın alan ikinci el alıcı konumundadır. Bu duruma göre davalılar ile davacı arasında bir sözleşme ilişkisinin bulunmadığı ve otomobilin garanti süresinin de dolmuş olduğu anlaşılmaktadır. Davacı otomobilin motorunda gizli ayıp bulunduğu ve bunun yeni ortaya çıktığını iddia etmektedir. Davacı ile davalılar arasında sözleşme ilişkisi bulunmadığından davalının sorumluluğunun haksız eyleme dayandığı kabul edilmelidir.

Ben bu nedenle net bir şey söyleyemeyeceğim. Çünkü malı satanın yasada belirtilen satıcı tanımındamı yoksa sizin gibi nihai tüketicimi olduğunu bilmiyoruz.
    Ama tshh ne başvurup şansınızı denemenizi tavsiye ederim. sonuçta kaybedeceğiniz birşey yok.
    Tshh hakem heyeti kararını buradan yayınlarsanız bizde öğrenmiş oluruz.

Burada, ürünü size satanın kargo bilgileri değilde direkt garanti belgesi ile hepsiburadaya gönderseniz belki para size gelecekti. bilemiyorum.

- - - Updated - - -

Bu arada 3. maddeyi okumanızı öneririm.

Tüketicinin seçimlik hakları
    MADDE 11 – (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
    a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
    b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
    c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
    ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
    seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.
    (2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.
    (3) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.
    (4) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birinin seçilmesi durumunda bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami otuz iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise altmış iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. Ancak, bu Kanunun 58 inci maddesi uyarınca çıkarılan yönetmelik eki listede yer alan mallara ilişkin, tüketicinin ücretsiz onarım talebi, yönetmelikte belirlenen azami tamir süresi içinde yerine getirilir. Aksi hâlde tüketici diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir.
    (5) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, ödemiş olduğu bedelin tümü veya bedelden yapılan indirim tutarı derhâl tüketiciye iade edilir.
    (6) Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

6502 sayılı mayıs 2014 te çıkan kanunda satıcı ve tüketici aşağıdaki şekilde tanımlanmış

i) Satıcı: Kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla tüketiciye mal sunan ya da mal sunanın adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi,

k) Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi,

l) Tüketici işlemi: Mal veya hizmet piyasalarında kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla hareket eden veya onun adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiler ile tüketiciler arasında kurulan, eser, taşıma, simsarlık, sigorta, vekâlet, bankacılık ve benzeri sözleşmeler de dâhil olmak üzere her türlü sözleşme ve hukuki işlemi,

Aşağıdaki eski yargıtay karaında ise nihai tüketiciden alınan mallarla ilgili uyuşmazlığın genel hükümlere göre Asliye Hukuk Mahkemesinde çözümlenmesi gerekmektedir. demekte.

T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ E. 2008/4021 K. 2008/14052 T. 17.11.2008

ÖZÜ : Dava dosyasında bulunan delil ve belgeler ile davacının dava konusu otomobili ilk alıcıdan sonradan satın alan ikinci el alıcı konumundadır. Bu duruma göre davalılar ile davacı arasında bir sözleşme ilişkisinin bulunmadığı ve otomobilin garanti süresinin de dolmuş olduğu anlaşılmaktadır. Davacı otomobilin motorunda gizli ayıp bulunduğu ve bunun yeni ortaya çıktığını iddia etmektedir. Davacı ile davalılar arasında sözleşme ilişkisi bulunmadığından davalının sorumluluğunun haksız eyleme dayandığı kabul edilmelidir.

Ben bu nedenle net bir şey söyleyemeyeceğim. Çünkü malı satanın yasada belirtilen satıcı tanımındamı yoksa sizin gibi nihai tüketicimi olduğunu bilmiyoruz.
    Ama tshh ne başvurup şansınızı denemenizi tavsiye ederim. sonuçta kaybedeceğiniz birşey yok.
    Tshh hakem heyeti kararını buradan yayınlarsanız bizde öğrenmiş oluruz.

Burada, ürünü size satanın kargo bilgileri değilde direkt garanti belgesi ile hepsiburadaya gönderseniz belki para size gelecekti. bilemiyorum.

- - - Updated - - -

Bu arada 3. maddeyi okumanızı öneririm.

Tüketicinin seçimlik hakları
    MADDE 11 – (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
    a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
    b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
    c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
    ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
    seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.
    (2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.
    (3) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.
    (4) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birinin seçilmesi durumunda bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami otuz iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise altmış iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. Ancak, bu Kanunun 58 inci maddesi uyarınca çıkarılan yönetmelik eki listede yer alan mallara ilişkin, tüketicinin ücretsiz onarım talebi, yönetmelikte belirlenen azami tamir süresi içinde yerine getirilir. Aksi hâlde tüketici diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir.
    (5) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, ödemiş olduğu bedelin tümü veya bedelden yapılan indirim tutarı derhâl tüketiciye iade edilir.
    (6) Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.
    Hocam öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Yarın gidip başvurucam ve sonucu buradan bildiricem size. Benim aldığım ürün garantiliydi o yüzden şansımı denemekte fayda var.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mrfantastic rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hocam öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Yarın gidip başvurucam ve sonucu buradan bildiricem size. Benim aldığım ürün garantiliydi o yüzden şansımı denemekte fayda var.
    Bu arada konu Tshh görev alanı dışında olsa dahi ödediğiniz bedeli talep etme yönünde bir sıkıntı yok. Ama bunu dava yolu ile başka mevzuat ve mahkemede halletmeniz gerekecek sadece.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu arada konu Tshh görev alanı dışında olsa dahi ödediğiniz bedeli talep etme yönünde bir sıkıntı yok. Ama bunu dava yolu ile başka mevzuat ve mahkemede halletmeniz gerekecek sadece.
    bugün tüketici hakem heyetine gittim durumuma Tüketici Hakem Heyeti müdürü baktı ve satıcı olan kişiyi aradı. satıcı direk ben parasınıda ödemicem oyalıyordum zaten istediğini yapsın dedi. bunun üzerine müdürde bana yarın dilekçe yazsa herşeyinle savcılığa git dolandırılıcaktan başvur dedi. adam sonra bana msj atıyor o hesap benim üzerime değil elinde bana dair bir belge yok falan diye. yarın savcılığa gidicem.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın üye ürünü ŞAHIS tan almış ama arızalanınca HEPSİBURADA ya göndermiş.
    HEPSİBURADA da ürün onarılamadığı için parayı ŞAHISA geri ödemiş.
    Şimdi normal olarak ŞAHIS, Hepsiburada'dan gelen parayı sayın üyeye vermeli, ya da yine ŞAHIS, sayın üyeye malı satarken aldığı parayı iade etmeli.
    Gerçekten karışık bir durum. Tüketici yasası kapsamına girdiğinden bile çok emin olamıyorum.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ikinci el ürün iadesi

Mesafeli satis sozlesmesi hukuki.net

ikinci el

Forum