Merhaba;
2009 yılında babamızdan bize ticari bir araç miras kaldı.Üç kardeşiz.Aracı babamızın ölümünden 5 ay sonra sattık.Aracı satın alan kişi muhasebeci ve bütün işlemleri o yürütüyordu.satılmadan önceki 5 ayın beyannamesinin verilmesi gerektiğini bize geç haber verdi.Kardeşlerden sadece 1 kişi adına tam mükellefiyetli beyanname vererek diğer iki kardeş olarak biz o 5 aylık dönem için feragatname verdik.

Aradan 6 yıl geçtikten sonra tesadüfen hakkımda inceleme başlatıldığını ve takdir komisyonuna sevk edildiğimi öğrendim.Benim adıma da mükellefiyetlik tesis edilmiş.Ben işlemlerin yapıldığı verdi dairesinde değil başka bir semtte oturduğumdan ikamet ettiğim semtteki vergi dairesine gelmiş bu karar ve hemen takdir komisyonuna sevk edilmişim.Öncelikle olayın ne olduğunu anlayamadım çünkü vergi konusunda hiç bir bilgim yoktu.

Daha sonra araştırınca feragatnameyi hatırlayıp vergi dairesine verdim ancak satıştan sonra verilen feragatnamenin geçersiz olduğunu söyleyerek incelemeyi devam ettirdiler.takdir komisyonuna gittiğinden yapılacak bir şey olmadığını söylediler.
5 yıllık sürenin dolmasına 44 gün kala takdir komisyonuna sevk edilmişim.
Beyanname veren kardeşim adına inceleme yok ancak diğer kardeşim işlemin yapıldığı vergi dairesindeki semtte oturuyor.O da takdire sevk edilmiş ancak onun için 0 TL çıkartılırken bana 6.125 Tl.vergi ve 6.125 TL ceza kesilmiş.Aynı şartlardayız ancak farklı karar çıkartılmış.30.000 TL matrah belirlenmiş.Yani ayda 6 TL. tek başıma gelir elde ettiğim düşünülmüş.

Ayrıca bana vergi teknik raporu gönderilmemiş.Sadece ihbarname ve takdir komisyonu kararı var.kararda yazanda işlemlerin ilk yapıldığı vergi dairesinden gelen karar ve aracın satış sözleşmesne dayanarak matrah tespit ettik demişler.bunlar dikkate alınarak vergi matrahı 30.000 tl. olarak belirlenmiştir diyor.

Takdire sevk tarihi18.11.2014
Takdir komisyonu kararı:05.06.2015
Vergi dairesine kararın geldiği tarihi bilmiyorum
Bana teslim edildiği tarih:27.07.2015

Bununla ilgili sormak istediklerim.

1-Takdir komisyonunda karar çıktıktan sonra ne kadar zaman ellerinde bekletebilirler.vergi dairesine geliş tarihini nasıl öğrenebilirim.
2-Vergi teknik raporu gönderilmediğinden bu belge geçerlimidir.
3-Aynı şartları taşıyan kardeşime 0 TL çıkartılması emsal kabul edilebilir mi(Eğer ki memur bir hata yapmamışsa)
4-Matrah çok yüksek.2009.da beyanname veren kardeşim 300 TL gibi bir vergi ödemişti.Ayrıca yıllardır babamın ödediği vergi de ortada.üstelik ben 1/3 hisseye sahip olduğum halde gelen vergi sanki tam mükellefmişim gibi tesis edilmiş.Buna itiraz edilebilirmi.

Sonuç olarak mali müşavirler uzlaşmaya gitmemi söylüyorlar.Avukatlarda dava açmam gerektiğini.Uzlaşmaya gidersem cezanın kaldırılacağını.vergininde %40 oranında düşürüleceğini .faizleri ile birlikte 6-7 bin TL ile kurtulabileceğimi söylüyorlar.
Konuştuğum bir avukat ise kazanırsam sadece avukatlık masraflarını ödeyeceğimi söylüyor.Ancak kaybedersem faizleriyle 25 tl. beni bekliyor.
Sormak istediğim elimdeki bu donelerle bu davayı kazanma şansım varmı.Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim