+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 17´e kadar toplam 17 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Emekli maaşına haciz uygulamasında 13.Hukuk Dairesi kararının istismar edilmesi

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir hukukçuda olması gereken en önemli özellik nedir sizce?
    Bence TARAFSIZLIK tır ve siz olaya TARAF olarak bakıp değerlendiriyor ve yanlış anlamayın mağdur edebiyatı yapıyorsunuz.

Bankaların icra kararı olmadan uyguladıkları blokelerle ilgili elbette yasal haklarını kullanıp dava açıp blokeler kaldırılabilir. ( eğer bloke dediğiniz durum aslında icraya düşmemiş olan kredi borcunun otomatik ödeme talimatı nedeniyle tahsil edilmesi durumu değilse tabii)
    Ama, başkaca tek kuruş harcama yapmamasına rağmen, ödeyebileceklerinden 1000tl daha fazla taksidi bulan kredileri kullanmak için, kusura bakmayın ama bankalar zorla kollarından çekip zorla vermedi o kredileri.
    Eğitim masrafları, sağlık harcamaarı, tadilat masrafları, o, şu, bu... o an için haklı gördükleri herhangi bir sebeple çekilen , ama boylarını aşan krediler olmuş. Bu durumu bankalar anne babamı aylıkları toplamından 1000tl daha fazla tutarda kredi taksidi ödemek zorunda bıraktılar olarak lanse etmeniz de hiç gerçekçi değil.
    Çözüm bulabilmek için öncelikle gerçeği görmeniz gerekir, ki gerçek çözümü bulabilesiniz.
    Erdoğan bey, sanırım siz sadece hukuki terimlerden değil küçükken edebiyat derslerinden de kalmışsınız diye düşünmekteyim ki; konunun başından sonuna bakın hangi cümle de hangi paragrafta "paramız verilmediği için aç kaldık, sefil olduk, neden paramızı vermezler, hakkımız söke söke alırız, bana toplanın ve para verin lütfen" yazdım, ben görememekteyim. Ancak anlaşılan o ki siz hukukçu olmadığınız için olayı büyük puntolarla kişi hak ve hürriyetlerini anayasal düzende yaptığınızın suç olduğunu bilmeksizin haksız ithamlarla öncelikle sayfanın duruşuna sonra kişi onurunun zedelenmesi gayesiyle insani duruşa aykırı hareket etmektesiniz. Ben değerli hukukçulardan yorum beklerken sizden bu yorumun gelmesi şaşırtmadı; neden derseniz bu son iletiniz itibariyle "ne diyor bu insan diyerek" inceleme yaptım güncel olan tüm yorumlarınız dahilinde anladığım ilk şey izlenimlerim doğrultusunda HUKUKÇU olmadığınız ve ANAYASAL düzende YASA ve içeriklerinin bir HUKUKÇU yelpazesinde nasıl yorumlanabilirliği kapsamında mevcudiyetinizde bu tip kriterlere hakim olamadığınızı gördüm maalesef. Üzülerek burası Türkiye dedirten bir resmi bana birkez daha gösterdiniz. Sorduğunuz soruların amaçsız olduğunu aslında tüm sorularınızın cevaplarını şayet konuya vakıf olabilmek adına tam anlamıyla okusaydınız(okusanız da hukuken anlayabileceğinize emin değilim) sormadan görebilirdiniz. Ancak sorun kesinlikle siz gibiler de değil, biz gibi vaktini herkesi dinlemeye verdikleri değerle harcayan insanlarda. Herkese, altını çiziyorum "her konuda" özellikle vakıf olamadıkları konularda adalet terazisine bakışımız gibi eşit değer anlayışıyla bakmamamız gerekiyor.

Sizde takdir edersiniz ki; avatar da profil de paylaşılan şekilci adalet ve tarafsızlık safsatalarına bu ülke doymuştur. Bırakın da en azından benim konumu gerçekten okuduğunu anlayan ve özellikle hukukçu olan kişiler yorumlasınlar. Yine de vakit ayırdınız, teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Emekli maaşına haciz uygulamasında 13.Hukuk Dairesi kararının istismar edilmesi konulu yargıtay kararı ara
    Emekli maaşına haciz uygulamasında 13.Hukuk Dairesi kararının istismar edilmesi konulu hukuk haber
    Konu -Justice- tarafından (16-07-2015 Saat 17:02:32 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Emekli maaşına haciz uygulamasında 13.Hukuk Dairesi kararının istismar edilmesi

Öncelikle tüm site sakinlerinin Mübarek Ramazan Bayramını kutlarım.

Ardından sorunumla alakalı bu kadar çok okunmasına rağmen değerli Volkan kardeşimin ilk ve güzel cevabı dışında, bir de hukukçu olmadığını birçok iletisinde belirtmiş olan zat-ı şahane Erdoğan beyin gereksiz ve hukuki içerik barındırmayan yorumu dışında, hukuki anlamda yasaların emirleri bu bağlamda çok net olmasına karşın keyfi davranışlarla hukuku kapılarında bağlı bir köpek gibi gören bankaların haksız ve sadece uğraştırıcı olduğunu, kurtulamayacaklarını bildikleri halde bu tavırlarından dolayısıyla beni bu çıkmazın içinden çıkartacak bir açıklama gelmemiş olması hem düşündürücü hem de üzücü. Bu kadar kıt bilgiye sahibiz ya da başıma gelmedi aman yazıp kötü görünmeyeyim millete kaygısı mı var bilemedim. Rica ediyorum bu bağlamda engin yorumlarınızı esirgemeyin. Her gün bizzat girip takip etmekteyim. Şimdiden teşekkür ederim.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hala aynı çizgide devam etmektesiniz, ben de aynı şeyi diyeceğim.
    O üstüne basa basa mağdur edebiyatı yaparak söylediğiniz gibi,
    Alıntı -Justice- rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Annem ve babam tahmin edebileceğiniz gibi bankalarla geri ödeme konusunda son dönemde problem yaşadılar ve maalesef ikisi de icra takibine düştü. Çünkü toplam aylık maaşlarının yaklaşık olarak 1,000,00 TL fazlasını ödemek zorunda bırakılmışlar .
    bankalar sizi - büyüklerinizi, ödeyebileceğinden daha fazla rakamlarda geri ödemelere mecbur bırakmadı.
    Yanlış hesap yapmışlar, bugün bunun sıkıntısını yaşıyorlar.
    Bunu duymanın hoşunuza gitmemesi de normal, hoşunuza gitme garantili yanıt verileceğini kimse söylemedi size öyle değil mi?

Dediğim gibi, at gözlüğüyle baktığınız için olaylara küçüklüğümdeki edebiyat dersi notlarımla, veya benimle ilgili düşündüklerinizin hiç bir değeri yok benim için. Şahsımla ilgili düşündükleriniz her ne şekilde olursa olsun, kafatasınızın içinde kaldığı sürece sıkıntı yok...

Allah yardımcınız olsun, dilerim en kısa zamanda anne babanızla ilgili maddi sıkıntıları aşarsınız. Maddi sıkıntıdır, bir şekilde aşılır-aşılıyor, ama sizin (eğer bir hukukçu olacaksanız) tarafsızlık sorununuzu nasıl aşabileceğiniz muamma.
    Büyüyünce onu da aşabileceğinize inanmak istiyorum.

iyi bayramlar

Nerede
    Ankara
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bankalar sizi - büyüklerinizi, ödeyebileceğinden daha fazla rakamlarda geri ödemelere mecbur bırakmadı.
    Yanlış hesap yapmışlar, bugün bunun sıkıntısını yaşıyorlar.
    Bunu duymanın hoşunuza gitmemesi de normal, hoşunuza gitme garantili yanıt verileceğini kimse söylemedi size öyle değil mi?
    Hala bankaların bu konuda sanki hiçbir suçu yokmuş gibi davranmanız, ardından sanki bankacılık sektöründe yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 10 yıldır havuz bilgi sistemi var, bildiğinizi umuyorum. Yani şunu demek istiyorum BDDK ve TBB der ki; Ey şanlı şerefli banka şayet bir vatandaşa kredi/kredikartı verecek isen mutlaka ama mutlaka havuz sistemine bak ve o şekilde talep al. Her istenildiğinde kabul edersen bu ileri ki zaman dilimlerinde hem borcun ödenememesi hem de borcun imkansızlaşmasına sebep olur, der... Bu bilgilerden anlaşılan habersiz olan biri olmanızın yanında acaba hiçbir hukuki madde üzerine yoğunlaşmadan sadece yazmış olduğum olay üzerinden ciddi bir manipülasyon ile bankalara gösterdiğiniz ciddi düzeyde hissedilen sempatinin sebebini merak etmekteyim. Sizin vakıf olmadığınız bir konuda sizden bilgi beklemediğimi söylediğimde beni hoşnut etse de sizin hiçbir bilgi verme girişiminizi dikkate almayacağımı sanırım anlamayıp, sizden sadece iyi birşeyler duymak isteyeceğimi düşünmüşsünüz. Diyorum ya; bu eğitimsel bir durum Erdoğan bey. Sizi bilmem ama benimle girmek istediğiniz bilgi düzeyinde bir kulvar varsa isterseniz sizinle beyin fırtınası yapmak isterim. 2 fakülte mezunu ve akabininde hukuk fakültesi öğrencisi olan biri olarak isterseniz bankacılık alanında, isterseniz eğitim kavramları üzerine ve bilginin analitik düşünce sistemi paralelinde insan yaşamına nasıl bir entegrasyonu yapılmalı konuşmak isterim. Dikkat ettiyseniz? Bilgi sahibi olduğum konularda sizinle sohbet istiyorum. Umarım bu mesajıma sübliminal mesaj diyerek taraftar toplamak istemezsiniz .

Sonuç olarak, Erdoğan bey; lütfen rica ediyorum bırakında bu memlekette herkes yapabildiği işler hakkında yorum yapsın. Sizde gidin aynen bunu yapın. Asla hakaret ya da sizin gibi küçük düşürücü yazmayacağım çünkü ben aynada ne gördüğümü bilen bir insanım ve gayettir ki siz de aynı şekildesinizdir. Bana göre bir lamborghini asla siz gibi insanlarla ferrari olmuyor. Dolayısıyla ben değil ama birçok kişiyi etkileyebilirsiniz ancak ben önce o dalga geçtiğiniz kafa tasının içindekine bakar sonra kale alırım.

Saygılar... Esenlikle ve bilgiyle daha nice mutlu bayramlara.
    Konu -Justice- tarafından (17-07-2015 Saat 18:30:37 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2 kere 2 nin 5 etmediğini görmek için matematik profesoru olmaya gerek yok, ilkokul seviyesinde eğitimini tamamlamış herhangi biri bu hatayı görüp , yanlış olduğunu söyleyebilir.
    Hukuk eğitimim olmadığını vurgulayıp duruyorsunuz da, benim ilk yorumumu tekrar okuyacak olursanız, olayın hukuk boyutuyla ilgili zaten söylediğim tek şey haksız blokeler varsa elbette dava ile bu blokeler kaldırılabilir şeklindeydi.
    Yorum yaptığım konu sizin olaya tek taraflı bakışınızla empoze etmeye çalıştığınız yanlı düşüncenizdi. Bu yorum için de hukuk eğitimi almak gerekmiyor.
    Olayı öyle bir anlattınız ki, gözümün önünde gelişen senaryo, iki emekli insan , örneğin toplamda 3.000tl emekli maaşı gelirleri var, bir gün bankaların önünden geçerken, birileri içerden fırlayıp içeriye çekiyorlar ve baskıyla , kandırarak vs , toplamda 4.000tl aylık ödemeye gelen kredi ve kredi kartı tutuşturulmuş ve bunları kullanmaya zorlanmışlar.
    Yok canım!
    2 universite bitirmemiş, hatta hiç üniversite bitirmemiş bir cahil olan beni bile bu gerçeklerden uzak düşünceye inandıramazken, bu yazılanları okuyan sizinle bir tarafında sessizlik içeren bir beyin fırtınasına girmek isteyen eşdeğer eğitim seviyesinde kişileri ( değer görürlerse tabii) nasıl inandırırsınız bilemiyorum .

Güzel şeyler duymak isteyeceğinizi düşünmemiştim en başta,
    yorumumdan sonraki yanıtınızda siz kendiniz belirtmiştiniz. Volkan beyin blokeleri kaldırmakla ilgili yargıtay kararını içeren yanıtı güzel cevap olarak tanımlayıp ( gerçeknet güzel cevap), benim olayın diğer kısmıyla ilgili yaptığım yoruma tu kaka yı yapıştırarak
    işine gelen cevabı bekleyen biri olduğunuz düşüncesini bende oluşturan sizsiniz, başkası değil.

BDDK , evet, dediğiniz gibi söyler, ama sonunda da borç verip vermeyeceğine kendin karar ver der, verdiğin borcu geri alamazsan, ben karışmam , senin yanında olmam der.
    Yeryüzündeki en garanti maaştır emekli maaşı, hayat devam ettiği sürece alınır, yasal zorlamalarla bile bir kesinti yapılması yolu oldukça zorlaştırılmıştır. Hangi banka sevmez ki böyle garantiyi, o nedenledir tüm bankaların emeklilerin peşinde koşması, başka bir şeyden değil. Emekli gelir, maaşını alır, kredi kartı teklif edilir, kredi teklif edilir. Kimi kabul eder teklifleri kimi kabul etmez. Bu seçimlik bir haktır kendilerine sunulan.
    BDDK nun sınırlamaları da vardır dediğiniz gibi, örneğin kredi kartları limiti maaşının 3 katını geçemez der. Bnaka da kişiye ait kartların limitini o sınırda tutar , fazlasını veremez limit olarak.
    Diğer yandan o karıtn kullanımı sonucu geri ödenecek miktarın alt seviyesini de belirler, min.%30 olarak.
    Örnek bir hesaplama yaparsak,
    1500tl aylık alan emekli 5.000tl kredi çekmiş olsa 1 yıl vadeli , elinde de 4500tl lik kredi kartı olsa ve kullanmak zorunda kalsa kart limitinin tamamını. Aylık ödemesi kredi için 500, kart için 1500 = 2000 tl olur. Yandı gülüm keten helva, orada olay bitti artık. Bitiren kim, size göre banka, ama aslında kişinin kendi kararıyla yaptığı boyunu aşan ödeme planı.
    1500 tl maaş alırken, 2000tl geri ödemek zorunda kalındığını görmek için insanların 2 universite bitirmiş, 3.sünü okuyan evladı olmasına veya matematik profesoru olmasına gerek yok ki, ben de bunu söyledim, sizin görmek istemediğiniz şeyi.

Beyin fırtınası konusu,
    fırtınayı severim , ama karşınızda sadece sessiz bir meltem esintisi varsa, fırtına oluşturamazsınız. O nedenle fırtına beyin fırtınası konusunda bana eşlik edebilme şansınız yok gibi görünüyor uzunca bir süre.

Ebeveynlerinizin bu zor durumdan kurtulmalarını canı gönülden isterim elbette, ama 2 universite bitirmiş 3.nün yollarını aşındıran biri olarak sizin hayata , olaylara daha gerçekçi bakıp gerçekleri görmenizi daha çok isterim.

Beğenseniz de beğenmeseniz de, bu alanda , yanıt yazan herhangi bir kişiye , sen benim konuma cevap verme, yorum yazma deme hakkınız yok. Çünkü artık o konu sizin değil, bizim ve biz de herkese saygı sınırlarını aşmamak tek koşuluyla her türlü yorumda bulunma, yasalara ters düşmemek kaydıyla her türlü öneriyi -yanıtı verme hakkını tanıyoruz.

Son olarak,
    inşallah hukuk fakültesini bitirip bir avukat olarak çalışmaya başladığınızda,
    önceki bitirdiğiniz 2 universiteye değil, avukatlık hayatınızdaki başarılarınıza, yani tecrübenize bakacaktır size gelen insanlar.
    Eğitimi tamamlamış olmak güzel bir şey elbette, tecrübeyle de değeri artar.

Üniversite ise öğretim kurumudur, eğitim değil.

Kolay gelsin.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

BDDK , evet, dediğiniz gibi söyler, ama sonunda da borç verip vermeyeceğine kendin karar ver der, verdiğin borcu geri alamazsan, ben karışmam , senin yanında olmam der.
    Yeryüzündeki en garanti maaştır emekli maaşı, hayat devam ettiği sürece alınır, yasal zorlamalarla bile bir kesinti yapılması yolu oldukça zorlaştırılmıştır. Hangi banka sevmez ki böyle garantiyi, o nedenledir tüm bankaların emeklilerin peşinde koşması, başka bir şeyden değil. Emekli gelir, maaşını alır, kredi kartı teklif edilir, kredi teklif edilir. Kimi kabul eder teklifleri kimi kabul etmez. Bu seçimlik bir haktır kendilerine sunulan.
    BDDK nun sınırlamaları da vardır dediğiniz gibi, örneğin kredi kartları limiti maaşının 3 katını geçemez der. Bnaka da kişiye ait kartların limitini o sınırda tutar , fazlasını veremez limit olarak.
    Diğer yandan o karıtn kullanımı sonucu geri ödenecek miktarın alt seviyesini de belirler, min.%30 olarak.
    Örnek bir hesaplama yaparsak,
    1500tl aylık alan emekli 5.000tl kredi çekmiş olsa 1 yıl vadeli , elinde de 4500tl lik kredi kartı olsa ve kullanmak zorunda kalsa kart limitinin tamamını. Aylık ödemesi kredi için 500, kart için 1500 = 2000 tl olur. Yandı gülüm keten helva, orada olay bitti artık. Bitiren kim, size göre banka, ama aslında kişinin kendi kararıyla yaptığı boyunu aşan ödeme planı.
    1500 tl maaş alırken, 2000tl geri ödemek zorunda kalındığını görmek için insanların 2 universite bitirmiş, 3.sünü okuyan evladı olmasına veya matematik profesoru olmasına gerek yok ki, ben de bunu söyledim, sizin görmek istemediğiniz şeyi.
    Öncelikle isterseniz matematiksel olarak size 2 kere 2 nin aslında 4 olmadığını kanıtlayacak matematikçi arkadaşlarımla tanıştırabilirim. Yani hayat tek düze stabil kurallar üzerine değil değişken ve parametrik değerlerle canlılaşan ve değişim gösteren bir olgudur. Bunun ardından söyleyeceğim şeye eminim sizde katılacaksınız. O kadar güzel bir örnek vermişsiniz k; çocuk istismarcılarına geçtiğimiz yıllarda verilen karar aklıma geldi, evet bir çocuk tecavüzü, istismarı olayı var ancak "RIZASI VAR" diyerek verilen karar. Yani bu örnekle vurgulamak istediğim Erdoğan bey, banka ve bu tip kurum veya şirketlerde güçlü olan taraf vatandaş değil bankalardır. Dolayısıyla bankalar sizin sanki, bu BDDK ve TBB kararları var ama banka bunlara uymak zorunda değildir, düşüncesinde olamazlar. Hukuki ve yaptırımsal bağlar ile bu kurumlara bağlılıkları tartışılmaz olan bankaların bu kurumların yönlendirici ve düzenleyici şartlarından uzakta keyfi kararlar veremezler, kusura bakmayın ama bu tamamen sizin uydurmanız ve gerçek dışıdır. Yani, kusura bakmayın "TECAVÜZ EDEBİLECEĞİMİZİ SÖYLEDİK AMA RIZASI VARDI" diyemezler. Çünkü bankalar asla ve asla bu konuda özellikle emekli vatandaşını uyarmaz neden "iyi niyetli" olduklarından mı? Hayır. Emekliyi, bilgi ve hayat yıpranılmışlığı seviyesi sebebiyle kandırmak bu ülkedeki yürütülebilecek en kolay propagandadır, bu nedenledir ki; emekli maaşı özel korunumlu bir duruma yasalarla getirilmiştir. Yani lütfen kalkıp yazılarınızda bankalar tüm uyarıları yapar, bilinçlendirir, tüm aşamalardan teker teker bahseder ardından rıza ile imza alır demeyin. Çünkü bunları söylerseniz eminim Türkiye'deki bu durumda olan belkide sayıları yüz binleri bulan tüm emekliler maalesef size ağızlarıyla gülemeyebilirler. Bankaların sayfalarca olan sözleşmeyi imzalatma şekilleri gereği, "abi(amca) ya da abla(teyze) arkada müşteriler sırada bekliyor, sizinle ilgili bir sıkıntı problem olursa ben buralardayım dert etmeyin, şurayı şurayı bir de burayı" diyerek bir emekli vatandaşın okuması dahi belki de bir çalışma gününün yarısını alabilecek sayıda sayfaya ve uzunca yazıları barındıran sözleşmeyi, siz gibi biz gibi insanların tuvalette geçirdiğimiz vakitten daha kısa sürede imzalatan bankaların mağdur bırakıldığı zihniyetiyle yazmanız çok ama çok gerçek dışı ve sahada olanlarla hiç ama hiç alakası olmayan yanlı yaklaşımlardır. Mağdur edebiyatı yapıyor diyen emeklilere karşı kalkıp insanlar üzerinde bankalar bazında "halo etkisi" yaratmaya gerek yok çünkü bu anlamsız ve kabul görmeyen yaklaşımınızın gerçek hayatın içinden değil sadece taraflı olabilmek adına yapılmış olduğu 2 kere 2 nin 4 olmama durumunun gerçekliği kadar tabiidir.

Sonuç olarak beyin fırtınası, siz gibi fırtınanın merkezine oturmuş ve bilirsiniz ki; fırtınalarda en az zararı gören fırtınanın merkezidir. Yani siz gibi yağmur olamamış ancak gök gürültüsünü benimsemiş insanların bu tip fırtınalardan bahsedebiliyor olması Pavlov' un köpeğini bilirsiniz(umarım), işte onun klasik koşullanma deneyinden öteye gidemez. Yani maalesef görüyorum ki; siz ancak ve ancak dil dalaşı yapmayı bir beyin fırtınasının içinde bulunmak addedersiniz. Beyin fırtınasının en temel unsuru bilgidir, bilgi kırıntılarıyla sağa sola savurma eylemi yapmak değildir.

Üniversitelerin tanımını dahi kafanıza göre yorumlamışsınız bunu acaba kimden duydunuz da yazdınız diye düşündüğümü söylemez isem hakkınıza girmiş olurum .

Üniversiteler öncelikle belli bir eğitim müfredatı çerçevesinde öğretim anlayışını insanlara kanalize eden ve bu insanların almış oldukları planlı bir "eğitim programı" içerisindeki "öğretim" anlayışını hayatta realize etmelerini sağlayan kurumlardır. Yani şunu demek istiyorum; sakın ola ki eğitimi ve öğretimi birbirinden bağımsız görmeye çalışmayın... Tıpkı BDDK, Türkiye Bankalar Birliği ve Anayasal düzende ilgili durumlar için olan mevzuatı bankalardan bağımsız tutma cehaleti gibi.

Saygılar, kolay gelsin.
    Konu -Justice- tarafından (18-07-2015 Saat 10:54:30 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,

Konuyu bilerek hortlatmak istedim. Burayı aynı zamanda bir aydınlatma platformu gibi görmeyi seviyorum açıkçası.

Siz siz olun, Ziraat Bankası ve ING Bankasının şubelerinde borçlu ve emekli iseniz hemen kapatıp başka bir bankadan hesap açıp borcunuzu taşıyın. Çünkü bu adı geçen iki banka Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin kararını maalesef ama maalesef hukuku çiğnemenin bir yolu olarak görüp hareket etmekte ve icra müdürlüğünde haciz işlemi uygulanmış olmasına rağmen "İİK 83 ve diğer maddeleri bizi bağlamaz, biz sıraya girmeyiz hesapta olan paranın kalan neyse hepsini alırız, Yargıtay Genel Kurul kararları bizi bağlamaz. Bizim için geçerli olan 13.Hukuk Dairesinin kararıdır." diyen zihniyetlerin hakim olduğu iki bankadır. Elinizi ayağınızı mümkünse kirli peçetenizi dahi güvenip işlem yapmaya gitmeyin. Hukuktan habersiz hukuk danışmanlığı büroları gibi çalışmaya başlamış bu bankalar yargının itibarının dibe vurmasına sebep olmaktadırlar. Onlarda suç yok cahile ne verirsen ona inandırırsın. Sonrasında da 40 tane akıllı akla karayı seçer doğruyu anlatmak için. Hukuki girişimleri başlatmış bir birey olarak kesinlikle bu iki bankadan emeklilerimizi uzak tutmanızı rica ediyorum.

Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin Ocak ayındaki kararına ilah gibi taparak insanları yıldırabileceklerini düşünen insan görünümlü hukuk canavarlarına karşı hukuki yollarda elinizde ciddi bir silah olacağına inandığım...

2002-2015 yıllarının kararları doğrultusunda verilmiş 27.03.2015 yani 13.HD'nin kararından çok daha sonra ve en yeni...

YARGITAY GENEL KURUL KARARINI yani İÇTİHAT KARARINI sizlerle paylaşıyorum... Sağlıcakla...

T.C
    YARGITAY
    HUKUK GENEL KURULU
    ESAS NO: 2013/11-1842
    KARAR NO: 2015/1101
    KARAR TARİHİ:27.03.2015

'İçtihat Metni'

Davacı vekili, müvekkilinin davalı bankanın Trabzon Şubesi'nde maaş hesabının bulunduğunu, bu hesaba yatan maaşı üzerine, icra memurluğunca verilmiş herhangi bir karar olmamasına karşın davalı bankanın 2009 yılı Ocak ayından itibaren müvekkilinin kefil olduğu kredi borcunun ödenmemesi gerekçesiyle bloke koyduğunu, maaş hesabının tamamının üzerine bloke konulmasının İİK'nun 83/2. maddesine açıkça aykırılık teşkil ettiğini ileri sürerek, müvekkilinin maaş hesabı üzerine konulan blokenin kaldırılmasına, 28.899 TL'nın faizi ile birlikte davalıdan tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı vekili, davacı ile müvekkili arasında imzalanan genel kredi sözleşmesinde, davacının bankada bulunan mevduatları ve alacakları üzerinde bankanın rehin, hapis ve mahsup hakkının bulunduğuna ilişkin hüküm olduğunu, müvekkilinin bu hüküm uyarınca işlem yaptığını savunarak, davanın reddini istemiştir.

Mahkemece, iddia, savunma, benimsenen bilirkişi raporu ve tüm dosya kapsamına göre, davacı tarafın kefili olduğu kredi borcunun ödenmemesi nedeniyle davalı bankanın davacıya yönelme hakkının bulunduğu, kredi sözleşmesinde davacının bankada bulunan hesaplarına bloke konulmasına ilişkin hüküm bulunmakta ise de bu hükme dayalı olarak davacının tek geçim kaynağı olan maaşının tamamının bloke edilerek geçim kaynağının yok edilmesinin kabul edilemeyeceği, İİK hükümleri uyarınca maaşların ancak kısmen haczedilebileceği ve bu kısmın da 1/4 den az olamayacağı, davacının gelir durumu ve sosyo ekonomik durumu dikkate alındığında yapılan bloke işleminin maaşın 1/4'ünü geçmeyecek şekilde uygulanmasının uygun görüldüğü, fazlaya ilişkin bloke işleminin yerinde olmadığı, istirdat istemi yönünden ise yapılan kesinti işlemlerinin icraya yönelik bir işlem olmaları, kredi alacağının halen tamamının tahsil edilmemiş olması, hukuka uygun olmayan şekilde uygulanan bloke işlemleri ile tahsil edilen miktarların da alacak aslının belli bir kısmına tekabül etmesi ve uygulanan kesinti miktarını düzenleyici mahkeme kararının ancak karar tarihinden sonra uygulanabilecek nitelikte bulunması karşısında talebin yerinde olmadığı gerekçesiyle istirdat isteminin reddine, davacının maaşından yapılan kesintinin, maaşının 1/4'ünü geçmeyecek şekilde uygulanmasına karar verilmiştir.

Kararı, davacı vekili temyiz etmiştir.

1- Dava, davacının maaş hesabı üzerine konulan blokenin kaldırılması ve bu yolla tahsil edilen paranın istirdadı istemine ilişkindir. İİK'nun 83. maddesi uyarınca maaşların kısmen haczi mümkün olup haczedilecek kısım maaşın ¼'ünden aşağı olamaz. Öte yandan, anılan maddede sayılan mal ve hakların haciz olunabileceğine dair önceden yapılan anlaşmalar da geçerli değildir. O halde, açıklanan hükümler gözetildiğinde davacının maaşının yalnız ¼'ü oranında kesinti yapılabileceği halde, davalının davacıya ait maaş hesabının tamamını bloke etmesi hukuki dayanaktan yoksundur. Esasen bu hususlar mahkemenin de kabulünde bulunmaktadır. Ancak, mahkemece davalının yaptığı kesintinin icraya yönelik olması, kredi alacağının tamamının tahsil edilmemiş bulunması, kesinti miktarını düzenleyen mahkeme kararının ancak karar tarihinden sonra uygulanabileceği gerekçesiyle istirdat istemi reddedilmiştir. Yapılan bu değerlendirme dosya içeriği ile uyuşmamaktadır. Zira, davalı tarafın davacının maaşının tamamını bloke etmesinin yasal dayanağı olmadığına göre davalının haksız biçimde tahsil ettiği parayı iade etmesi gerekmektedir. Bu itibarla, mahkemece, yapılan açıklamalar çerçevesinde değerlendirme yapılarak sonucuna göre karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi doğru olmamış, hükmün bu nedenle bozulması gerekmiştir.

2- Bozma sebep ve şekline göre, davacı vekilinin sair temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik gerek görülmemiştir...)

gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle, yeniden yapılan yargılama sonunda, mahkemece önceki kararda direnilmiştir.

Temyiz Eden: Davacı vekili

HUKUK GENEL KURULU KARARI

Hukuk Genel Kurulunca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kâğıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:

Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere göre, Hukuk Genel Kurulunca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.

SONUÇ: Davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme kararının Özel Daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dolayı 6217 sayılı Kanun'un 30. maddesi ile 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na eklenen “Geçici Madde 3” atfıyla uygulanmakta olan 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nun 429. maddesi gereğince BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 27.03.2015 gününde oybirliğiyle karar verildi.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

emekli maaşına haciz

emekli maasa haciz

emekli maada haciz

emeklimaasa haciz

e.wkli maasa haciz

emekli maasa haciz 2015tarihli haber

emekli maasa haciz yok

surekli is goremezlik maasindan bankalar haciz uygulamasi

takip ve tahsili gereken alacaklar nelerdir