+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Apartman yÖnetİmİ sorunu.

Apartman yÖnetİmİ sorunu. Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Apartman yÖnetİmİ sorunu.

Öncelikle herkese merhabalar, benim bir sorunum var ve bilgili arkadaşlardan cevaplarını bekliyorum. Sorun şöyle;

Ben apartman yöneticisiyim ve benim gibi 2 kişide yönetimde yani 3 tane apartman yöneticimiz var. aynı şekilde 2 tanede denetçi vardır. Yalnız sorularım şöyle;

1- Diğer 2 yöneticiden bir tanesi kat maliki olmadığı anlaşıldı. Yani ev ablamın üzerine ama benim diyor. Bunu yönetici seçimlerinde beyan etmemişti ve ismini yönetici olarak yazdırdı. Herhangibir yaptımı yada bizim ona yaptırımımız ne olabilir? Buarada ev sahibinden herhangibir vekaleti felan yoktur.

2- Apartmanımız kentsel dönüşümde ama bu bahsettiğim sahte yönetici ile denetçilerden biri müteahhit ile anlaşmamızı istemiyorlar. Kendi müteahhitleri ile anlaştırmak ve kendi menfaatleri doğrultusunda bana iftira atmaktadırlar. Olağan üstü toplantı yapmak için davetiye yollamışlar bu ikisi ve orada da benim yönetim defterini vermediğimi, diğer müteahhit ile yani apartmanın seçtiği müteahhit ile yalan yanlış beyanlar vererek kat maliklerinden kentsel dönüşüm için imza aldığımı felan yazmışlar ve yönetimden çıkarmak istiyorlarmış beni. Daha yönetici seçileli 2 ay olmadı.

şimdi yukarıda anlattıklarıma göre bu toplantının yasal bir dayanağı var mı? Normal şartlarda 3 ay önceden karar defteri denetiçi tarafından bile bakılamazken benden defteri kendilerine teslim etmemi istiyorlar. Yönetici olduğuma göre her isteyene defteri teslim etme gibi bir lüksüm var mıdır? Ben onlara gelin defteri beraber inceliyelim hatta istediğiniz sayfalardan fotokopi bile alabilirsiniz diyorum ama buna yanaşmıyorlar, direk defteri sitiyorlar.

Arkadaşlar beni bilgilerinizle aydınlatırsanız çok sevinirim. Cevaplarınızı en kısa sürede bekliyorum.

Saygılarımla...

Hukuki NET Güncel Haber

Apartman yÖnetİmİ sorunu. konulu yargıtay kararı ara
    Apartman yÖnetİmİ sorunu. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    bursa
    İletiler
    294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: APARTMAN YÖNETİMİ SORUNU. lÜTFEN CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM...

Selamlar arkadaşım.Avukat değilim ve konu hakkında bilgi sahibi değilim.Ancak yazınızı okurken aklıma bir şey takıldı..İlla ki yönetici olmak için mal sahibi mi olmak gerekiyor?Ben 23 daireli sitede kiracıyım ve 2 yıldır yöneticilik yapıyorum..

Nerede
    izmir
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı salacak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Selamlar arkadaşım.Avukat değilim ve konu hakkında bilgi sahibi değilim.Ancak yazınızı okurken aklıma bir şey takıldı..İlla ki yönetici olmak için mal sahibi mi olmak gerekiyor?Ben 23 daireli sitede kiracıyım ve 2 yıldır yöneticilik yapıyorum..
    mesaj attığınız için teşekkür ederim. Valla internette birşey bulamadım bende yalnız bu şahıs ben kat malikiyim diyordu. Şimdi kentsel dönüşüm evraklarında oturduğu daire başkasının adına çıktı. İnternette yalnız bunun için sanki kat malikinden kiracının yönetime katılması ile ilgili vekaletname alması gerekiyor gibi bişiler buldum ama siz madem yöneticilik yapıyormuşsunuz, herhangibir prosüdürü var mı acaba?

Nerede
    bursa
    İletiler
    294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kiracılar kat malikleri kurulu toplantısına katılabilir ama oy hakkı yoktur. Çünkü Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre kat malikleri taşınmazın yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler. Ayrıca yönetici kat maliklerinin hem sayı hem de arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır. Bu hükümler doğrultusunda kat malikleri kurulu sayı ve arsa payı çoğunluğu ile bir KİRACIYI yönetici seçebilir.
    Bir de kat maliki olmayan yöneticiler ( kiracılar dahil) anayapının yönetimini üstlenebilirler ancak kat malikleri kurullarına ancak dineyici olarak katılabilirler. Oy haklarının olması için kiracı yöneticinin veya dışarıdan yöneticinin ( yani kat maliki olmayan yöneticinin) herhangi bir kat malikinden veya kiracısı olduğu bağımsız bölümün malikinden temsil yetkisi (vekaletname ) almalıdırlar.
    Kat mâlikleri, eşleri, reşid/ergin olmak şartıyla çocukları, ana-babaları, kiracılar, intifa hakkı sahipleri ve BİNA İLE İLGİSİ OLMAYAN KİŞİLERDE yönetici seçilebilir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı salacak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kiracılar kat malikleri kurulu toplantısına katılabilir ama oy hakkı yoktur. Çünkü Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre kat malikleri taşınmazın yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler. Ayrıca yönetici kat maliklerinin hem sayı hem de arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır. Bu hükümler doğrultusunda kat malikleri kurulu sayı ve arsa payı çoğunluğu ile bir KİRACIYI yönetici seçebilir.
    Bir de kat maliki olmayan yöneticiler ( kiracılar dahil) anayapının yönetimini üstlenebilirler ancak kat malikleri kurullarına ancak dineyici olarak katılabilirler. Oy haklarının olması için kiracı yöneticinin veya dışarıdan yöneticinin ( yani kat maliki olmayan yöneticinin) herhangi bir kat malikinden veya kiracısı olduğu bağımsız bölümün malikinden temsil yetkisi (vekaletname ) almalıdırlar.
    Kat mâlikleri, eşleri, reşid/ergin olmak şartıyla çocukları, ana-babaları, kiracılar, intifa hakkı sahipleri ve BİNA İLE İLGİSİ OLMAYAN KİŞİLERDE yönetici seçilebilir.
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bizde küçük bir ayrıntı var dediğim gibi bize kat malikiyim dedi sonra evraklarda böyle olmadığı ortaya çıktı. Seçilmiş olmasına rağmen vekalet istedik ama getirmedi. Peki vekaleti seçilmiş olduğu tarihten önce mi getirmesi gerekiyordu yoksa sonrası içinde alsa sıkıntı olur mu? Birde okduki hem getirmedi biz bu durumda neyapabiliriz? Sorularıma itina ile cevap verirseniz çok sevinirim...

Nerede
    izmir
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Başka arkadaşlar yok mu cevab veya yorum yapabilecek?

Nerede
    izmir
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet arkadaşlar, dün çok büyük bir sorun yaşandı. Yukarıda bahsettiğim gibi usülsüz toplantı çağrılarına icabeeten gittim ve resmen bir kumpasın içinde olduğumu gider gitmez anladım. Ben yukarda bahsettiğim üzere bu usulsüzlükler için savcılığa suç duyurusunda bulunmuştum. Savcılıkta haklı bulmuş ve bunları ifadeye çağıracaklarını söylemişti. Toplantı şöyle gelişti; toplantının yapılacağı derneğe gittim sadece bu kişiler ve yakınları gelmiş ayrıca 2 kişide imza atan kat maliklerinden gelen olmuş. Defteri çok istiyorlardı ya bende verdim baktılar sonra defteri tekrar geri aldım bu sırada suç duyurusunda bulunduğum evrakları gösterdim tabi sözlü larak bu sırada saldırıyorlar, sonra bu 4 kişi kapıyı kapatıp ellerimi tutmak suretiyle karar defterinin içinde olduğu poşeti çekiştrimeye başladılar bir taraftanda bu defteri vereceksin yoksa buradan ölün çıkar gibi teditler savurdular. O sırada imza atan 2 kat malikinden biri araya girdi neyapıyorsunuz bu suç sayılır hepiniz ağır suç işliyorsunuz bırakın yöneticiyi diye bağırmaya başladı. Neticede polis çağırdım bende. Polis geldikten sonra bir onlarla konuştu bir bizle ve dediler ki vakit kaybetmeden karakola gidin şikayetçi olun zaten suç duyurusunda bulunmuşsunuz bu şikayetide aynı dosyaya ek yaparlar dedi. Bizde gittik suç duyurusunda bulnduk ayrıca bunlarda bize tutanak tuttuk defteri vermedn diye karakola gitmişler. Herneyse arkadaşlarm bu olayda neler çıkar? Onların ceza almasını istiyorum. Lütfen beni aydınlatırmısınız?

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Apartman yÖnetİmİ sorunu.

SİZE saldırdıkları için tutanak tutulması CEZA almaları ihtimali artırıyor ve ceza davası açıldığı vakit CEZA ALDIKLARI TAKTİRDE AYRI BİR DAVA İLE MANEVİ TAZMİNAT TALEP ETMEYİ İHMAL ETMEYİNİZ

HUKUKİ BİLGİM YETTİĞİ KADAR CEVAPLIYACAM ;

1-oy vermek için MALİK olması şarttır. Ama apartman yönetici olması için MALİK (o apartmanda tapulu konutu )olması KANUNEN GEREKMİYORDUR. (MALİK OLMADAN YÖNETİCİ OLUNUYOR )

2-Kat Malikleri genel Kurul arzu ederse seçtiği yönetici seçtiği günden beri 2 gün geçse bile olağanüstü kat malik genel kurulu
    kararı ile sizi hiç bir gerekçe göstermeden ALABİLİRLER !!!

denetci toplantıya çağırma hakkı vardır
    dip not : SİZİ DEĞİSTİRMELİRİ İÇİN %51 ARSA VE KONUT SAYILARINI TAMAM OLMASI GEREKİR
    KMK ya göre karar almak yeter sayısı 4 çeşittir.
    1- basit çoğunluk ile karar almak.
    2- Salt çoğunluk ile karar almak. %51 (Yönetici ve denetci secimi)
    3- Nitelikli çoğunluk ile karar almak. %80 Yön. Planı değişikliği, ortak yerlere müdahale vs)
    4- Oy birliği ile karar almak. % 100 (kmk20 gider paylaşımı başka türlü anlaşılmadıkça)

1 ci toplantıda en az salt çoğunluk ile toplanılır. %51
    En az basit çoğunluk ile karar alabilirler. (yönetici ve denetçi seçebilirler)
    2 ci toplantıda basit çoğunluk ile toplanılabilir.
    Basit çoğunluk ile karar alabilirler.(yönetici ve denetçi seçemezler)
    En son hali ile KMK 571

- - - Updated - - -

BENDEN SİZE ÖNERİ ;

eğer oy çoğunluk sağlıyacak gücünüz yetiyorsa %51 ARSA VE KONUT SAYILARINI TAMAM OLMASI sağlıyarak denetci ve diyer üyeleri yukarda sizin izah ettiğiniz nedenler atıfta bulunarak olağanüstü malik genel kurul yapmak suretiyle görevden alınmasını sağlıyınız .
    SAĞLADIKTAN SONRA GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KUNLANMAKDAN KARARIDA DELİL Göstermek Suretiyle AYRI BİR DİLEKÇE İLE SAVCILIĞA BİR KEZ DAHA SİKAYET EDİNİZ.

sikayetiniz sonucunda hafif ceza ALSALAR bile İLGİLİ HUKUK MAHKEMESİNDE CEZA HÜKMÜNÜ DELİL OLARAK DOSYAYA KOYARAK MANEVİ TAZMİNAT TALEP ETME
    HAKKINIZ OLUR
    Konu ayberk_08 tarafından (14-07-2015 Saat 19:21:01 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı myigitoguz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bizde küçük bir ayrıntı var dediğim gibi bize kat malikiyim dedi sonra evraklarda böyle olmadığı ortaya çıktı. Seçilmiş olmasına rağmen vekalet istedik ama getirmedi. Peki vekaleti seçilmiş olduğu tarihten önce mi getirmesi gerekiyordu yoksa sonrası içinde alsa sıkıntı olur mu? Birde okduki hem getirmedi biz bu durumda neyapabiliriz? Sorularıma itina ile cevap verirseniz çok sevinirim...
    Vekalet oy kullanmak içindir. Oy almak için vekaletin önemi yok. Bu nedenle kendi kullandığı oy yönetici seçimini etkilemiyorsa yöneticiliğine mani bir durumda yok demektir. Esas kat maliki o şahıs toplantıda vekilim değildir demedikten sonrada ve bunun için dava vs açmadıktan sonra yapılacak bir şeyin olduğunu düşünmüyorum.
    Ayrıca Kat maliki olmaması yönetici olmasına mani değildir. Toplantıya katılanların mutlaka vekaletle geleceği diye bir şartta yoktur.
    Bu kişilerle ilgili diğer yaşadıklarınız hakkında ceza davası ayrıca görülür.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Apartman yÖnetİmİ sorunu.

Sayın ceceli341; yukarıda yazdıklarınızdan vekaletin yazılı olmasının şart olmadığını, sözlü beyanın yeterli olabileceği sonucunu çıkardım. Bu durumda epeydir aklıma takılan bir soruyu sormak isterim.Oturdugum sitenin toplantılarında, yönetici seçileceğinde ve/veya önemli kararlar alınacağında bir kaç kat maliki ayağa kalkıyor ve diyorki: bende 3 vekalet var, bende 2 vekalet var vesaire. Oylar hesap edilirken bu da dikkate alınıyor doğal olarak.Peki ya bu işte suistimal olursa? Yani orada oturmayan insanların adına yalandan vekaleti var bende deniyorsa ve bu şekilde oy çoğunluğu sağlanmaya çalışıyorsa? Paranoyakça düşünüyor olabilirim ancak kimsenin kimseden haberi olmadığı sitelerde çok da ihtimal dışı değilmiş gibi geldi bana.Bu konuda görüşünüzü öğrenmek isterim. Saygılar

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartman yoneticisnin nitelikli dolandiricilik

https:www.hukuki.netshowthread.php122396-Apartman-yonetimi-sorunu

Forum