Merhabalar,
Öncelikle forum için herkese teşekkür ederim.
Sorunumu kısaca özetlemek istiyorum. Kısa süre öncesinde büyük bir firmadan ev almak için sözleşme imzaladık. İmzaladıktan sonra bir miktar para da ödemiş olduk. Firma arsayı belediyeden satın almadan önce arsanın imar durumu İBB 'de değiştirilerek konut+ticaret modeline çevrilmiş. Ancak bölge halkı ve bazı siyasiler buna itiraz ederek yerel mahkemelere başvurmuşlar. Yerel mahkeme de, biz sözleşmeyi imzaladıktan 5-6 ay sonra imar planı değişikliğini durdurma kararı almış. Ancak inşaat devam etmekte ve biz de sözleşme gereği paralarımızı tıkır tıkır ödemekteyiz.
Temyizden olumsuz sonuç gelmesi bir ihtimal ve bu ihtimal dahilinde sizlere danışmak istediğim bazı konular var:
* Arsanın dava durumu ile ilgili satış sürecinde bize bilgi verilmedi. Şu an da kooperatif üyeliğinden bu nedenle ayrılsam ödediğim para üzerinden ceza kesilmesi söz konusu olabilir mi?
* Temyiz aşaması uzun sürer ise ve temyiz olumsuz sonuçlanırsa site yapıldıktan sonra yıkım kararı olabilir mi? Ya da bu sebepten ötürü firma tapuyu teslim etmezse ne gibi haklarım olur?
Aslında şu an davalı firma değil. Büyük şehirin imar planı değişikliğine itiraz edilmiş ve tabi firma da ticari ihtiyacı gereği satışlarına ve inşaata başlamış durumda. Bana biraz karışık bir durum gibi geldi. Yorumlarınızı çok merak ediyorum,
Saygılarımla,
Onur.