Merhabalar ;
Arkadaşlar babamın babasından kalma bir evimiz var babamlar 4 kardeşler ve babaannem şuanda hayatta, söz konusu ev tapu üzerinde %50 pay babaaneme geriye kalan %50 lik dilim dedeme ait ancak dedem hayatta olmadığı için diğer %50 lik dilim babam ve 3 kardeşine ait. Babaannem şuandaki kendi üzerine ait olan %50 lik dilimi babama bırakmak istiyor. Babaannem 65 yaş üstünde yapılacak olan bu işlemin nedeni diğer çocukların gerçek anlamda paraya mala mülke ihtiyacı olmaması ve babaanemi bayramlarda bile bizim zorumuzla arıyor olmaları, yaklaşık 10 senedir sadece babam bakıyor herşeyi ile ilgileniyor. Şimdi soruma geçiyorum;
Babaannem şuanda hayatta iken kendi üstüne olan %50 lik bölümü akıl ve ruh sağlığı raporu alınarak babamın veya benim üzerime devretse allah gecinden versin babaannemin vefat durumundan sonra kardeşler bu durumu bozabilirlermi geriye kalan 3 kardeşten 2 tanesi bozmak için herşeyi yapacaklardır diğer kardeşi bu işlemi onaylıyor zaten şuanda. Nasıl bir yol izlemeliyiz bununla alakalı yardımlarınızı fikirlerinizi rica ederim. Akıl ve ruh sağlığı yerinde raporu ile kendi üstüne olan %50 lik dilimi oğlu veya torununa devretmesi durumunda diğer evlatlar bu durumu itiraz ettiğinde bir hak iddia edebilirlermi.
Satış işlemini 3. şahıs üstüne yapabilme ihtimalinide göz önünde bulunduruyorum. Konu ile alakalı yardımlarınızı rica ederim.
Şimdiden emeğinize sağlık.
Saygılar.