Merhaba,
Başım derde girmesin diye şimdiye kadar hep ikinci el telefonlarımı satmadım. Satış sözleşmesi yapabileceğim birisine satsam bile bu sözleşmeyi ne kadar saklamam gerekiyor? Sonuçta IMEI numarası son kullanma tarihi olan bir şey değil. Bundan 50 yıl sonra benim IMEI numaram bir başka telefona kopyalanabilinir ve suç işlenebilinir. Cep telefonunun 20-25 yıllık bir mazisi var türkiyede ve benim 1999'da aldığım telefonum bile (her ne kadar pili öldüğü için çalışmasada) duruyor. Benden telefonu alacak kişide 20 yıl sonra telefonumdaki IMEI'yi kötü niyetli olarak kullanabilir ve ben bendeki belgenin bu kadar uzun süreli saklanabileceğini sanmıyorum
Uzun lafın kısası bu konuda belli bir süre var mı? 5 yıl önce satın aldığım telefonum ile 20 yıl sonra bir suç işlense benim karşıma çıkar mı yoksa IMEI numarasının tahsisinden 10 yıl sonra sahibinin yükümlülüğü kalkar gibi bir durum var mıdır?
Konuyu uzatıyorum ama aynı durum alıcı için de geçerli. Birisine telefonumu satıp 10 yıl sonra telefonum çalındı desem ve o kişide belgeyi bu kadar uzun saklamayacağı için gösteremese başı belaya girer mi?
Teşekkürler.

(Aslında bu işlem e-devlet üzerinden olmalı. Ben sattım diye bildirmeliyim, alan da aldım diye onaylamalı. Hem e-devlet kullanmaya da teşvik edici olur. Bu işlem zorunlu olmasa bile en azından teknolojiden anlayanların çok işine yarar).