Murisim olan Annem adına 1987 yılında tapu tahsis belgesi düzenlenmiştir. Bu belgede belirtilen 5 ada, 40 parsel üzerinde 243 m2 lik arsa üzerinde "yığma 3 kat konut + Dükkan" ibaresi bulunmaktadır. Tapu alabilmek için Mesken Müdürlüğüne başvuruda bulunduğumda ada ve parsel numaralarının değiştiğini , taşınmazımızın bulunduğu parselin 348 ada 9 ve 21 parseller olarak bölündüğünü , birine tahsis belgesi ile diğerine ise satın alma olmak üzere iki farklı dilekçe vermem gerektiğini bildirdiler. Ben de 2015 Mart ayında bu işlemlerin bitiş tarihi olduğundan (sonradan uzatıldı)05/03/2015 tarihinde ayrı 2 dilekçe verdim. (Tapu tahsisli 348/9 ,diğeri 348/21 ). Dün tahsisli yer için 15 gün içinde Mes.Müdürlüğüne çağrıldım , diğerinin neden gelmediğini sorduğumda bitişik parselin sahibinden muvaffakatname getirmem gerektiği söylendi.Sorularım şunlar :
1- Parsel numaraları değişirken üzerinde bize ait taşınmazın bulunduğu ve tahsis belgesinde m2 ve üzerindeki yapı belirtilerek Zehra Arslana tahsis edilmiştir yazmakta olan T.Tahsis belgesi mevcutken, işlemleri ve harç ödemesi ona göre yapılmışken bir bölüm neden ayrılmıştır?
2 - Ayrılan bölümü ayrıca satın almayı kabul/talep etmeme rağmen üzerinde komşunun oraya gelmesinden yıllar önce yapılmış yapının bulunduğu 40 yılı aşkın bir süredir vergilerinin tarafımızdan verildiği elektrik ve su aboneliği bulunan yer için neden komşudan muvaffakatname istenmektedir ?