+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: sahibinden.com dolandırıcılığı ve mahkeme

sahibinden.com dolandırıcılığı ve mahkeme Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı sahibinden.com dolandırıcılığı ve mahkeme

Arkadaşlar merhaba sizden özellikle de hukuk hakkında benden fazla bilgisi olan arkadaşların bazı fikirlerine ihtiyacım var.

Dün sahibinden.com da bir üye ile konuştum. İsminin Yiğit olduğu yazıyordu. Telefon almak için ilan incelerken ulaştım kendisine. Bana telefon numarasını attı aradım kendisini. Normalde aynı şehirde yaşadığımız görülmekte ama kendisi, özel işleri nedeniyle Edirne'deymiş. Neyse gel gelelim cihaz 1600 TL olduğu halde acil 1000 TL ye ihtiyacı olduğunu söyledi. Saat 7 gibiydi ben de dedim elimde 500 var kardeş. Bak güven falan hepsi tamam da bana önce bilgilerini gönder. Foto geldi tabi. Öncelikle kendi kimliği. İsmi Yiğit değil Çağdaş. Dedi ki hesap dayımın üzerineydi ama ben kullanıyorum yıllardır. Ayrıca kardeşinin ve kendisinin banka hesabı + tc kimlik ön arka fotosunu attı. Dedi ki kardeşimin hesabına yatırman gerekecek parayı.

Dedim ki adam 2 adet kimlik verdi telefon elimde profili sahibinden de mevcut. gönderdiği mesajların ve kendi numarasını mesajladığı tüm mesajların kaydı duruyor. Acil iş için 1000 lazımdı 550 ben verdim 450 de arkadaşından istedi. Dedi ki bak bu numara arkadaşımın onu arayıp der misin ben Çağdaş'tan telefon alıcam 550 TL ödeyeceğim, senden de 450 alacakmış ben ona pazartesi kalan parayı ödeyeceğim diye teyit eder misin dedi. İyi bakam dedim aradım.

Arkadaşı da onayladı tamam dedi. Öncelikle bana gönderdiği Ziraat bankası hesabına 550 TL yatırdım herşey normal gitti. Yarın sabah kargoluyorum, kargo eline geçince bana kalan kısmı verirsin dedi okey dedim. Sabah beni 11 de aradı, adresini göndersene dedi gönderdim. Bi de dün para yatırdığın o hesap noyu atar mısın ben bulamadım da, dedi. Onu da attım. Ardından tamam göndericem dedi ancak akşama kadar ulaşamadım. Ara ara teleofnu kapalı. Arıyorum sürekli meşgul. Whatsapp den yazıyorum cevap gelmiyor. Abimden telefon açtım çaldı telefon. Dedim neden açmıyorsun telefonumu. Diyor sen kimsin. Adımı söyledim, tanımıyorum sizi diyor. Bak aç Whatsapp'i gör kim olduğumu bana lagaluga yapma diye bi korkuttum. Bakıyorum kardeşim bi dk, dün kuzenimdeydi telefon ben kimseye telefon satmadım siz kimsiniz çekmeye başladı. Sonra baktı ama telefonu kapattı daha da yok sesi 1 saattir.

şimdi bende şunlar var arkadaşlar.

çağdaş adlı kişinin tc kimlik fotosu
    umut isimli kardeşinin tc kimlik fotosu
    umut isimli kişinin banka kartının fotosu
    arkadaşımı arar mısın diye verdiği numaranın mesajı
    arama kayıtlarımızın saat saat durumu
    whatsapp konuşmalarımız
    banka hesabına yatırdığım makbuz
    bankaya yatırırken bankamatik ekranındaki onay mesajı sırasındaki para-hesap-kesinti vs içerikler bulunan ekran fotosu
    çağdaş isimli dolandırıcıyla olan tüm whatsapp konuşma kayıtlarımız
    sahibinden.com da kaldırdığı ilanın linki ve mesajlar ekranının fotosu - maili
    dün gece pc de tuttuğum dijital günlükte olayı dökmüştüm. Günlük yazma saatim dün gece 12:36 yani arkadaşla hala aramızda mutabakat olduğu bir saat dilimi. burada günlük diliyle bugün yaptığım alışverişi ve görüşlerimi yazmıştım. bunun kaydı ve ekran fotoğrafı.

şimdi bu kişi nasıl ki sahibinden.com da başka isimleyse, telefonda bana dediği ismi (çağdaş) ona ait olmayabilir. Bunun yanı sıra bana gönderdiği tüm isimler yalan olabilir ve ilgili kimlik fotoları, başka bir alışveriş (dolandırıcılık) sırasında 3. bir kişiye ait olabilir. Lakin telefon numarası ve benim para yatırdığım banka hesapları ortada. Şimdi ben bu belgelerle fotoğraflarla ve bulunacağım ifade ile bir sonuç alabilir miyim ? en azından hesabına para yatırdığım kişi üzerine dava da açabilirim. Bir de numara hangi operatöre ait bilmiyorum. Kimlikler ile gerçek isimler tutmasa bile, ilgili numaraların operatörleri bana arama dökümü ve konuşma dökümünü yazılı-sesli sunar mı ?

Bursa'da yaşıyorum. Bu şahsa son mesajımı attım. Adam gibi geri dönmezse pazartesi sabah adliyeye gideceğim.

Sizin fikirlerinizi alabilir miyim arkadaşlar sonuç alabilir miyim ya da ne davası açmam lazım ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz. Daha önceki mahkeme olaylarım hep 18 yaş altında olduğum dönemlerde geçtiği için ilgilenmemiştim, ama şuan 22 yaşındayım. Tek başıma bir hukuki işlemde bulunacağım. Bir kaç yönlendirmede bulunur musunuz. Yazı çok uzun oldu ancak tüm konuyu olduğu gibi döküp açık şekilde anlaşılması için böyle oldu maalesef. Cevaplarınızı bekliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

sahibinden.com dolandırıcılığı ve mahkeme konulu yargıtay kararı ara
    sahibinden.com dolandırıcılığı ve mahkeme konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: sahibinden.com dolandırıcılığı ve mahkeme

Hep aynı hikaye

2000 TL lik malı yarı fiyatına alacam diye gözü dönen(çok sıkıştım acil lazım vs. diyen satıcıya kanan) aslında tüm konuşma ve hikayenin falsolarla dolu olmasına rağmen o an göremeyen mağdurun sonu.Hepsi birbirinin fotokopisi

Görmediğiniz elektronik ürüne asla para vermeyin diye burdan çok defa söyledik.Dolandırıcılık olmasa bile yazandan çok daha farklı/eski/çakma bir ürünle karşılaşabilirsiniz

Gönderdiği kimlik fotokopilerinin zaten hikaye, gene sen 550 ver falanca 450 bana gönderecek(ne alakası varsa) hikayesi komedi tadında.Benzer bir kaç durumda savcının takipsizlik verip git alacak davası aç dediğiniz gördük.Zaten ceza davasını siz açamazsınız savcı açar.İlamsız icra takibi/alacak davası vs. için bu kaybettiğiniz kadar, belki daha fazlası para harcayacaksınız.Umarım savcılık dava açmaya gerek görür de bu kişi de korkup size geri ödeme yapar.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hep aynı hikaye

2000 TL lik malı yarı fiyatına alacam diye gözü dönen(çok sıkıştım acil lazım vs. diyen ) aslında tüm konuşma ve hikayenin falsolarla dolu olmasına rağmen o an göremeyen mağdurun sonu.Hepsi birbirinin fotokopisi

Görmediğiniz elektronik ürüne asla para vermeyin diye burdan çok defa söyledik.Dolandırıcılık olmasa bile yazandan çok daha farklı/eski/çakma bir ürünle karşılaşabilirsiniz

Gönderdiği kimlik fotokopilerinin zaten hikaye, gene sen 550 ver falanca 450 bana gönderecek(ne alakası varsa) hikayesi komedi tadında.Benzer bir kaç durumda savcının takipsizlik verip git alacak davası aç dediğiniz gördük.Zaten ceza davasını siz açamazsınız savcı açar.İlamsız icra takibi/alacak davası vs. için bu kaybettiğiniz kadar, belki daha fazlası para harcayacaksınız.Umarım savcılık dava açmaya gerek görür de bu kişi de korkup size geri ödeme yapar.
    Hocam cevabınız için sağolun bunlar bize hep tecrübe malesef. Memlekette öğretim görevlisi yar doç kadın 'ben polisim bankadaki paranı çekip çöpe at' yalanına inanmışken hem de..

İlgili banka hesap numarası, bankamatikten gönderme anına dair foto ve makbuz duruyor. Bunlara bakınca, bana gönderilen kimliklerle biriyle uyuşuyor. Yani kardeşimin hesabı demişti. Kardeşinin ismi Umut Çelik. Ve ben hesaba para yatırırken da umut çelik adındaki hesaba yatırdım. Ben bu kadar hikaye kimlikler olacağına ihtimal vermiyorum ama banka hesapları vs ortadayken telefon numaraları ortadayken (beni de engellememiş, arada telefonunu açıyor ama ben arayınca otomatik suratıma kapanıyor whatsapp'e falan da giriyor) ben takipsizliği çok mantıklı bulmadım. Savcılığa dilekçe vermem gerekecek anladığım kadarıyla. Ben 1-2 ay kovalarım uzarsa davayı çekerim zaten dava parasını falan ödeyemem de.. Lakin böyle konulardan farklı olarak bendeki kişilerin en azından bir kısmının gerçek kişi olduğunu söyleyebilirim. Onu da düşünerek olumlu sonuç alabileceğim kanısınd

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

''Ben polisime'' inanan kişi gerçekten kanunla tanımlanan dolandırıcılık suçuna muhatap oluyor.Burda karşı taraf size sadece para karşılığında telefon göndermemiş/gönderememiş durumda.İş savcıya intikal edince ya gönderecektim adresi kaybettim, aradım ulaşamadım vs. diyip çıkanlar oluyor.Böyle basit bir durum için savcıların tüm telefon kayıtlarını dakika dakika inceleyeceğini sanıyorsanız daha büyük bir saflık edersiniz.Savcının önünde yığınla dosya varken sizin telefon maceranıza göz ucuyla bakılmaz bile.Şöyle bir başlığına bakılıp takipsizlik yazılması ihtimal dahilinde.Umarım savcı ceza davasını açar.Aksi halde sizin icra takipleriniz ve alacak davalarınız için bu meblalardan fazlasını harcamanız söz konusu olacak.

Bununla beraber gene çok yanlış bildiğiniz bir hususu daha aydınlatayım.Bazı arkadaşlar her nedense tüm telefon konuşmalarının bir yerlerde kayıt altında tutulduğunu sanıyor.Böyle bir şey yok.Bir kişinin mahkeme kararıyla telefonu dinleniyorsa ancak o zaman bunlar kayıt altında durur.Onun dışında sadece kim kimi saat kaçta aramış kaç dk konuşulmuşun kaydı vardır.

Siz gene hukuki girişimlerde bulunun.Ama böyle bir durumlar için para ödemiş ürününü alamamışsın git alacağını ispat et icraya git denebiliyor.Umarım bir yerlere varırsınız kolay gelsin.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkürler hocam cevabınız için. Ben şimdi Pazartesi'ye kadar dolandırıcıyla iletişime geçmeye çalışacağım. Paramı alamazsam dediğimi yaparım. Gelişme oldukça da buraya yazacağım. Başka cevaplar gelirse de yazın arkadaşlar bilgisi olan varsa eğer.

Nerede
    mersin
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hocam konuyla ilgili daha sonra ne oldu? umut çelik denilen şahıs galiba beni de dolandirdı?? şüphelenip google yazınca bu forumu gördüm.

Nerede
    mersin
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hocam arkadaşlar için sabah karakola gidip şikayetçi oldum. daha sonra bankaya gidip umut çelik isimli şahsın beni dolandırdığını belirtip hesabıyla ilgili bir şeyler yapıp yapamayacağımı, kişiyle ilgili bilgi alıp alamayacğımı sorduğumda bana kişinin 1996 doğumlu olduğu ve beni aradığı numaradan farklı bir numaranın banka sisteminde kayıtlı olduğunu ancak mahkeme kararı olmadan hesapla ilgili dondurma ya da herhangi bir şey yapamayacaklarını belirttiler. yaklaşık 1 saat sonra telefonum çaldı. arayan ziraat bankası tekirdağ şubesi memuruydu. şahısların şu an bankada olduklarını belirtip beni polis memuruyla görüştürdüler.şikayetçi olup olmadığımı sordu. ben de sabah zaten şikayette bulunduğumu ve şikayetçi olduğumu belirttim. özetle şahıslar şu an yakalandılar. eğer davacı olmadıysanız karakola gidip şikayette bulunabilirsiniz.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hocam merhaba, bu vatandaşlar tarafından bende dolandırıldım. elimde kanıtlar var. dekont, yazışmalar, resimler vs. nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz?

Nerede
    mersin
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hocam karakola gidip şikayetçi olduğunu bildir. çağdaş adlı şahıs şu an tutuklu zaten. tekirdağdalar. tekirdağ savcılığı bakıyor olaya. elindeki belgeleri de bildir tabiki. umut çelik de denetimli serbest. mahkemeleri olacak tabiki. seni dolandıran kimdi?

- - - Updated - - -

senin olay nasıl oldu?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Üstadım, sahibinden.com üzerinden telefon almak için ben ulaştım bu arkadaşlara.
    Kimlik resimlerini gönderdiler. Amcaları olan Talip adında bir vatandaşta işin içinde. Onun kimliği de elimde.
    Belgeler yanımda değil. Ayın 7sinde karakola gidip şikayetçi olsam geç kalmış sayılmam değil mi?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

umut celik dolandirma

sahibinden dolandirici

sahibinden.com dolandırıcılığı

sahibinden.com dolandiricilari

sahibinden numaram kullanamiyorum ne yapmam lazim

telefonum dinleniyorsa napmam lazi

sahibinden.com dolandirici

sahibinden.com mahkemelik

sahibinden ilan dolandırıcılık dava sonuc