Öncelikle herkese merhabalar ;(Konunun Dilekçe İle anlaşılması için paylaşıyorum)

"04.02.2014 tarihinde Vatani görevimi yerine getirmek üzre acemi birliğim(Ulaştırma Personel Okulu Gaziemir/İzmir)'e sevk edildim ve acemi eğitimimin son haftası ateşlenerek revire kaldırıldım.Dağıtım izninde kendimi toparladıktan sonra 31.03.2014 tarihinde usta birliğim(İstihkam Alayı Gelibolu/Çanakkale)'e teslim oldum.

22 Haziran 2014 tarihinde Personel Temin Merkezinde düzenlenen Uzman Erbaşlık sınavına girebilmek için birliğimden ayrıldım. Sınav aşamalarını tamamladıktan sonra sağlık kurulu raporu alabilmek için Etimesgut Asker Hastanesine sevk edildim. Kardiyoloji bölümünde olduğum muayenede kalp kaslarının birden spor yapıldığından zarar görmüş olabileceğinden dinlenmem durumunda gerileme ihtimalinin olduğunu söyleyerek 1(bir) Ay hava değişimi uygun görüldü.(30.06.2014 tarihli 13527 rapor numaralı kurul raporu ile)

Hava değişimim sonunda tekrar muayene olduğumda hastalığımın dinlenme ile gerilemediği ve farklı sebeplerinin olabilmesi ihtimali ile GATA’ dan BT Anjiyografi,MR isteminde bulunuldu ve tekrar 1(bir) ay hava değişimi uygun görüldü.(01.08.2014 tarihli 14776 rapor numaralı kurul raporu ile)

GATA‘dan aldığım sonucu inceleyen doktorum, Sol Ventrikül çapları artmış ve kalbimde 1,5 cm büyüme olduğunu söyledi ve 142,0 Dilate Kardiyomiyopati ve I25.1 Aterosklerotik kalp hastalığı tanısı konularak "42/D/17- 42/D/10 BARIŞTA VE SEFERDE ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR " kararı ile askerlikten muaf edildim.(29.08.2014 tarihli 16243 rapor numaralı kurul raporu ile)

Kurul raporu sonrasında Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesinde yaklaşık 5(beş) aylık tedavi sonucunda “Sol Ventrikül çapları artmış olup, EF %25-30 Kalp Yetmezliği” tanısı konularak 20.01.2015 tarihli 83 numaralı kurul raporu ile %100 engelli raporu verildi.Şuan tedavi sürecimi gözlemleyen doktorum hastalığımın geçirdiğim gribal enfeksiyondan kaynaklanmış olabileceğini dile getirdi.

Yukarıda anlatılanlar ışığında mağdur olduğum açıkça belli olmaktadır mağduriyetimin giderilmesi konusunda yardımcı olunabilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.(29.01.2015) "

Yukarıdaki dilekçede de durumumun anlaşılacağı üzre MEHMETÇİK VAKFINA'na başvurdum ve Mehmetçik Vakfı bana mail yoluyla şu maili gönderdi ;

TSKMEV mevcut yönetmeliği gereği, gazi ve engelli Mehmetçiklerimizin yardım istek dilekçeleriyle Vakfa göndermiş oldukları sağlık raporlarını MSB Sağ. D. Bşk.lığı vasıtası ile değerlendirmekte ve değerlendirme sonucunda yardım şartlarına haiz olduğuna karar verilenlere tespit edilen maluliyet derecesine göre yardım planı doğrultusunda yardım yapmaktadır. “Askerliğe Elverişli Değildir” kararının verilmesine neden olan hastalık veya sakatlanmaların askere sevk tarihinden önce de mevcut olduğunun, askerlik süresi içerisinde oluşmadığının MSB Sağ. D. Bşk.lığı tarafından tespit edilmesi halinde TSKMEV tarafından herhangi bir yardım yapılmamaktadır.

TSKMEV’na göndermiş olduğunuz sağlık raporunuz değerlendirilmek üzere MSB Sağ. D. Bşk.lığına gönderilmiştir. Raporunuzun tetkikinden ‘’Askerliğe Elverişli Değildir’’ kararlı sağlık raporu almanıza neden olan rahatsızlığınızın askerlik süresi içerisinde oluşmadığı MSB Sağ. D. Bşk.lığının 14 Mayıs 2015 gün ve MİY : 9067-2119-15/Sağ. D. Rp. İnc. ve İşl. Ş. 2743 sayılı yazısı ile TSKMEV’na bildirilmiştir.

TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürlüğünün, adresinize gönderilen 08 Haziran 2015 gün ve VAKIF: 0681-1729-15/Yrd. Md. (Gazi ve Engelli İşl.) sayılı yazısında da belirtildiği üzere; TSKMEV Yönetmeliği gereğince tarafınıza yardım yapılması mümkün olamamaktadır.

Diye bir mail attı fakat ben adım gibi eminim daha önce böyle bir sıkıntı olmadığına ve elimde geçmiş tarihlere ait bir firmada işe girerken aldığım "Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışabilir" Raporu bile mevcut. Hatta SGK Döküm listesi aldım 16 Yılı kapsayan 16 yıl boyunca bu hastalığın belirtisi dahilinde bir doktora müracaat bile etmemişim ilaç kullanmamışım. Konu ile ilgili nasıl bir yol izlemem gerekmektedir yardımcı olabilirmisiniz ?

Saygılarımla ;