+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 42 ileti bulundu.

Konu: İşçii haklı neden ile fesih sorunu

İşçii haklı neden ile fesih sorunu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: işçi haklı neden ile fesih sorunu

son gelişmeleri yazmak istedim

geçen hafta 3. duruşma oldu 2. duruşmada tanıklar gelmediği için ertelenmişti , dosyamı incelediğimde nöbet tuttuğum 3 insan ! benim aleyhime dilekçe yazıp imzalamış benim devriye atmadığımı nöbette uyuduğumu sorun çıkardığımı benimle çalışmak istemediklerini vs ayrıca proje müdürü ve bana mobing uygulayan 2 amir benim için 2 sayfa olumsuz görüş bildirip dosyaya koymuşlar beni tanımayan biri bunları ousa bu adam belediyeden bi haraç almamış der neyse ben zaten işe iade davası açmadım geri dönmek istemiyorum benim talebim kıdem ve fazla mesai alacaklarım belediye 5-6 yıl sürekli gece akşam 8 sabah 8 12 sat çalışmama ragmen savunmasında sürekli gece çalışmadığım ve 8 saat çalıştıgım yönünde

3 tanık geldi ve konuştu bitanesi ortak tanık hakim hangi saatlerde çalıştınız yemek molanız varmıydı vs sordu tanıklar 12 saat çalışıp 36 saat dinleniyoduk arkadaş bizim bildiğimiz sürekli gecede çalıştı yemek molamız yoktu işyerinde yiyorduk falan diye ifade verdiler hakim dosyayı bilirkişiye gönderdi 2 hafta itiraz süresi varmış

benim öğrenmek istediğim şu gece çalışma kanunu gecen yıl değişti benim nöbet tuttuğum zamanda gece 7,5 saati aşan süreler fazla mesaiye giriyordu peki bu değişen kanun benim o yıllardaki alacagımı etkilermi yani hakkım yanmışmı oldu yoksa kanunlar geriye dönük işlermi ?

ben 16 haziranda davayı kazanırsam mesela 10 bin tl ödenmesine hak kazandım ben bu mahkeme ilamını hemen icraya verip belediyeden tahsil yoluna gidebilirmiyim yoksa yargıtay aşamasının bitmesinimi beklemem gerekir

şimdiden tşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

İşçii haklı neden ile fesih sorunu konulu yargıtay kararı ara
    İşçii haklı neden ile fesih sorunu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gece çalışma kanunu diye bir kanun yok, iş kanunu var , o da geçen yıl değişmiş falan değil.
    Çalışma sürelerini belirleyen yönetmeliklerde de gece çalışma süresinin en fazla 7,5 saat olacağı belirtiliyor uzun zamandır.
    7,5 saati aşan çalışmalar da aşan kısmın ücreti haftalık 45 saat aşılmasa dahi ücretinin %50 arttırılarak ödenmesi gerektiği yönünde yargı kararları var.
    Bilirkişi günlük 12 saat işyerinde bulunma süreniz içinde yemek vb ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir sürenin ara dinlenmesi olarak kullanıldığı kabuluyle , gece çalışma süresinin aşan bir süre belirleyecek ve bir ücret ödenmesi yönünde fikir belirtecektir kuvvetle muhtemel.

İcra yoluyla tahsil için icra dairesine kesinleşmiş mahkeme kararıyla başvurmanız gerekiyor. Süresi içinde temyize başvurulduğunda o kesinleşmiş kararı alamayacaksınız zaten, dolayısıyla işlemi de başlatamamanız gerekiyor normal olarak.
    Oldu da başlattınız, işverenin konunun yargı sürecinin devam ettiğini belirterek icra ertelemesi talebi durumunda işlem duracaktır.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Gece çalışma kanunu diye bir kanun yok, iş kanunu var , o da geçen yıl değişmiş falan değil.
    Çalışma sürelerini belirleyen yönetmeliklerde de gece çalışma süresinin en fazla 7,5 saat olacağı belirtiliyor uzun zamandır.
    7,5 saati aşan çalışmalar da aşan kısmın ücreti haftalık 45 saat aşılmasa dahi ücretinin %50 arttırılarak ödenmesi gerektiği yönünde yargı kararları var.
    Bilirkişi günlük 12 saat işyerinde bulunma süreniz içinde yemek vb ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir sürenin ara dinlenmesi olarak kullanıldığı kabuluyle , gece çalışma süresinin aşan bir süre belirleyecek ve bir ücret ödenmesi yönünde fikir belirtecektir kuvvetle muhtemel.

İcra yoluyla tahsil için icra dairesine kesinleşmiş mahkeme kararıyla başvurmanız gerekiyor. Süresi içinde temyize başvurulduğunda o kesinleşmiş kararı alamayacaksınız zaten, dolayısıyla işlemi de başlatamamanız gerekiyor normal olarak.
    Oldu da başlattınız, işverenin konunun yargı sürecinin devam ettiğini belirterek icra ertelemesi talebi durumunda işlem duracaktır.
    04/04/2015 tarihinde İş Kanununda yapılan bir değişiklikle bazı işçilerin gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilmesinin önü açılmıştır. Daha önce hiçbir işçi gece yedi buçuk saatten çok çalıştırılamazken artık aşağıda yazılı alanlarda çalışan işçilere gece yedi buçuk saatin üzerinde mesai yapabileceklerdir:

Turizm sektöründe
    Özel güvenlik alanında
    Sağlık hizmetlerinde
    Bu işçilerin gece 7,5 saatin üzerindeki mesaileri artık fazla çalışma değil
    Yukarıdaki Yargıtay kararından da görebileceğiniz gibi gece döneminde 7,5 saatin üzerinde yapılan mesailerin fazla çalışma sayılmasının nedeni, işçilere gece 7,5 saatin üzerinde çalışma yaptırılmasının kanunen yasaklanmış olmasıydı.

Bu durumda bu içtihat, gece yedi buçuk saatin üzerinde çalıştırılmalarına artık kanunen izin verilen turizm işçileri, özel güvenlik görevlileri ve sağlık hizmeti yürüten işçiler için geçerli değildir.

SONUÇ
    Gece mesai kavramı 04/04/2015 tarihinden itibaren farklı anlaşılmalı ve turizm sektöründe, sağlık sektöründe ya da özel güvenlik sektöründe çalışanların gece döneminde 7,5 saatin üzerinde yaptıkları çalışmaların artık fazla mesai olarak kabul edilmeyeceği unutulmamalıdır.

- - - Updated - - -

icra hukuku maddi hukukun tanımış olduğu hakların devlet organları aracılığı ile gerektiğinde cebren yerine getirilmesini sağlayan kurallarının oluşturduğu hukuk dalıdır. Dolayısıyla cebri icra faaliyeti maddi hukukun tanıdığı hakların yerine getirilmesine hizmet eden faaliyetlerin tümüdür. Elinizde eda hükmü içeren bir mahkeme ilamı varsa(sizin ilamınızda olduğu gibi) herhangi bir icra dairesinde ilamlı icra takibi talebinde bulunabilirsiniz(kural olarak ilamların icrası için kesinleşmesi gerekmez[sizin ilamınızda olduğu gibi]). Talebinize binaen borçluya bir icra emri gönderilir. İcra emrinde borluya borcunu 7 gün içinde ödemesi aksi halde aynı süre içerisinde mal beyanında bulunması belirtilir. Genel haciz yolu ile takibin aksine ilamlı icra takibinde itiraz yolu öngörülmemiştir. Borçlunun takibe karşı koyabileceği tek yol temyiz makamından icranın durdurulmasını talep etmesi ve bunun kabul edilmesidir. Sizin dosyanızda da aynı prosedür işleyecek icra emrinin tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde borçlu borcunu ödemez ve icranın durdurulması kararı da almazsa icra müdürlüğüne yapacağınız haciz talebi ile borçlunun haczi kabil malvarlığını haczettirip süresi içerisinde satış isteyip alacağınızı karşılayabileceksiniz.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

dosyam bugün bilirkişiye verildi , yanlız dosyada mahkemenin belediye ve şirketten istediği nöbet defterleri ve çalışma çizelgeleri yok bu durumda bilirkişi tanık ifadelerine göremi hesap yapıcak yoksa belediye ve şirketten bu bilgileri kendi mi isticek

Nerede
    istanbul
    İletiler
    141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

erdoğan bey bilirkişi raporum bugün geldi , 2 haftada hazırlamış

raporda hesaplamaları belediye maaş bordrosu puantaj nöbet defterleri hiçbişey getirmediği için benimde maaş bordrosu sunmadığım için asgari ücret üzerinden hesaplamış , benim brüt maaşım asgari tutar üzerinden hesaplaması hatalı ilk olarak çünkü sgk kayıtlarında ne kadar brüt aldığım belli 2010 yılı için 760 tl brüt üzerinden hesap yapmış o zamanlar benim 1450 küsür nerdeyse 2 katı bir fark var

ikinci olarak haftalık fazla mesai hesaplamasında şöyle bi hata var 12/ 36 sisteminde çalışıyordum bilirkişi ara dinlenme süresini 12 saatin içinden düşmüş 1,5 saat ama biz işyerinde dinlenme yada istirahat şansımız yoktu ben gece nöbetinde nöbet mahalini terketme şansım yok yada 1 saat uyuyayım istiraah edeyim deme şansım yok kaldıki tanık ifadelerinde özel bi mola saatimizin olmadığı ve yemekleri nöbet tuttugumuz yerde yediğimizi belirttiler.

bu durumda nasıl itiraz edebilirim yani ben bu konuları belirtip bilirkişiden ek rapor talep edilmesini isticem buna hakim mi karar vericek yoksa bilirkişi benim itirazım şeklinde hesap yapıp hakimin takdirinemi bırakıcak

edit : ayrıca 12 saatlik gece çalışmadan 1 saat düşmesi gerekmezmi ara dinlenme hangi akla hizmet 1.5 düşmüş acaba

şimdiden teşekkürler
    Konu lasvegas tarafından (29-04-2016 Saat 21:11:40 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı lasvegas rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    erdoğan bey bilirkişi raporum bugün geldi , 2 haftada hazırlamış

raporda hesaplamaları belediye maaş bordrosu puantaj nöbet defterleri hiçbişey getirmediği için benimde maaş bordrosu sunmadığım için asgari ücret üzerinden hesaplamış , benim brüt maaşım asgari tutar üzerinden hesaplaması hatalı ilk olarak çünkü sgk kayıtlarında ne kadar brüt aldığım belli 2010 yılı için 760 tl brüt üzerinden hesap yapmış o zamanlar benim 1450 küsür nerdeyse 2 katı bir fark var

ikinci olarak haftalık fazla mesai hesaplamasında şöyle bi hata var 12/ 36 sisteminde çalışıyordum bilirkişi ara dinlenme süresini 12 saatin içinden düşmüş 1,5 saat ama biz işyerinde dinlenme yada istirahat şansımız yoktu ben gece nöbetinde nöbet mahalini terketme şansım yok yada 1 saat uyuyayım istiraah edeyim deme şansım yok kaldıki tanık ifadelerinde özel bi mola saatimizin olmadığı ve yemekleri nöbet tuttugumuz yerde yediğimizi belirttiler.

bu durumda nasıl itiraz edebilirim yani ben bu konuları belirtip bilirkişiden ek rapor talep edilmesini isticem buna hakim mi karar vericek yoksa bilirkişi benim itirazım şeklinde hesap yapıp hakimin takdirinemi bırakıcak

edit : ayrıca 12 saatlik gece çalışmadan 1 saat düşmesi gerekmezmi ara dinlenme hangi akla hizmet 1.5 düşmüş acaba

şimdiden teşekkürler
    Çalışanın yemek, içmek, tuvalet gibi günlük gereksinimlerini ve genel olarak dinlenme gereksinimlerini giderebilmeleri için günlük çalışma süreleri içerisinde çalışmaya ara verilmesi zorunludur. Bu zorunluluk, çalışma sürelerinin, ara dinlenme sürelerinin de göz önüne alınarak düzenlenmesini gerektirir.
    işçinin aralıksız çalıştırılması şeklinde bir çalışma düzeni, beşeri gerçeğe aykırı düşer.
    İşçinin günlük iş süresi içinde kesintisiz olarak hiç ara vermeden çalışması beklenemez. Gün içinde işçinin yemek, çay, sigara gibi ihtiyaçlar sebebiyle ya da dinlenmek için belli bir zamana ihtiyacı vardır (Yargıtay 9. H.D. 01.03.2012, E. 2012/7306, K. 2012/6557).

Ara dinlenme süreleri 4857 sayılı İş Kanunu68.maddesinde , işçinin o günkü toplam çalışma saatine uygun olarak düzenlenmiştir. Buna göre;

4 saat veya daha kısa süreli işlerde 15 dakika,
    4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar (7,5 saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
    7,5 saatten fazla süreli işlerde 1 saat olarak verilir.

İş kanununda açıkça belirtilmeyen durumlar için de ilgili maddeye uygun olarak yargıtayın yorumlamalarıyla verilen kararlar mevcuttur.
    Yargıtay’a göre, 4857 sayılı İş Kanununun 63. maddesi hükmüne göre günlük çalışma süresi 11 saati aşamayacağından, 68. maddede belirtilen 7,5 saati aşan çalışmalar yönünden en az 1 saatlik ara dinlenmesi süresinin, günlük en çok 11 saate kadar olan çalışmalarla ilgili olduğu kabul edilmelidir; buna göre günde 11 saate kadar olan çalışmalar için ara dinlenmesi en az 1 saat, 11 saat ve daha fazla çalışmalarda ise en az 1,5 saat olarak verilmelidir.

Bilirkişinin ara dinlenme sürelerinizi 1,5 saat olarak kabul etme sebebi budur.
    Ara dinlenme sürelerinizin hakkıyla kullandırılmadığını, kısa süreli ara dinlenmelerde yemek vb ihtiyaçlarınızı karşıladığınızı, kalan sürede ise çalıştığınızı ıspatlamanız gerekir bilirkişi raporuna bu yönde itiraz ettiğinizde.

Kabul edilen ücret konusunda ise, ilgili yıllara ait ücret bilgilerinizi ( dediğiniz gibi sgk dökümleri ile) mahkemeye , bilirkişiye belge olarak sunmanız gerekir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çalışanın yemek, içmek, tuvalet gibi günlük gereksinimlerini ve genel olarak dinlenme gereksinimlerini giderebilmeleri için günlük çalışma süreleri içerisinde çalışmaya ara verilmesi zorunludur. Bu zorunluluk, çalışma sürelerinin, ara dinlenme sürelerinin de göz önüne alınarak düzenlenmesini gerektirir.
    işçinin aralıksız çalıştırılması şeklinde bir çalışma düzeni, beşeri gerçeğe aykırı düşer.
    İşçinin günlük iş süresi içinde kesintisiz olarak hiç ara vermeden çalışması beklenemez. Gün içinde işçinin yemek, çay, sigara gibi ihtiyaçlar sebebiyle ya da dinlenmek için belli bir zamana ihtiyacı vardır (Yargıtay 9. H.D. 01.03.2012, E. 2012/7306, K. 2012/6557).

Ara dinlenme süreleri 4857 sayılı İş Kanunu68.maddesinde , işçinin o günkü toplam çalışma saatine uygun olarak düzenlenmiştir. Buna göre;

4 saat veya daha kısa süreli işlerde 15 dakika,
    4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar (7,5 saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
    7,5 saatten fazla süreli işlerde 1 saat olarak verilir.

İş kanununda açıkça belirtilmeyen durumlar için de ilgili maddeye uygun olarak yargıtayın yorumlamalarıyla verilen kararlar mevcuttur.
    Yargıtay’a göre, 4857 sayılı İş Kanununun 63. maddesi hükmüne göre günlük çalışma süresi 11 saati aşamayacağından, 68. maddede belirtilen 7,5 saati aşan çalışmalar yönünden en az 1 saatlik ara dinlenmesi süresinin, günlük en çok 11 saate kadar olan çalışmalarla ilgili olduğu kabul edilmelidir; buna göre günde 11 saate kadar olan çalışmalar için ara dinlenmesi en az 1 saat, 11 saat ve daha fazla çalışmalarda ise en az 1,5 saat olarak verilmelidir.

Bilirkişinin ara dinlenme sürelerinizi 1,5 saat olarak kabul etme sebebi budur.
    Ara dinlenme sürelerinizin hakkıyla kullandırılmadığını, kısa süreli ara dinlenmelerde yemek vb ihtiyaçlarınızı karşıladığınızı, kalan sürede ise çalıştığınızı ıspatlamanız gerekir bilirkişi raporuna bu yönde itiraz ettiğinizde.

Kabul edilen ücret konusunda ise, ilgili yıllara ait ücret bilgilerinizi ( dediğiniz gibi sgk dökümleri ile) mahkemeye , bilirkişiye belge olarak sunmanız gerekir.
    erdoğan bey ilginiz için tş ederim eminim bu başlık birçok insana yardımcı oluyodur süreç açısından o yüzden burdan detay paylaşıyorum

bilirkişi bence hatalı hesap yapmış

dönem ücret brüt zam fazla çalışma hafta toplam

8.72010 - 31.12.2011 760.50 tl / 225 x 0.5 x 4.5 x 25 = xxx.xx tl

burda zamlı ücret katsayısı 1.5 olması gerekmiyormu benmi yanlış biliyorum !

Nerede
    istanbul
    İletiler
    141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

inceledikçe bir sürü hatasını buldum rapor tamamen fiyasko , bizim ülkede işini düzgün yapan birileri yokmu acab çok merak ediyorum.

resmi tatil günlerindeki çalışmamı normal gün gibi hesaplamış yani 10 resmi tatil günü çalıştım diyelim benim günlük ücretim 50 tl x 10 demiş 500 çıkarmış normalde resmi ve dini tatillerde 2 katı ücret olur

raporu herhalde öğle arası yemek molasında yazdı !

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı lasvegas rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    i... normalde resmi ve dini tatillerde 2 katı ücret olur
    Öyle bir şey yok, yanlış biliyorsunuz.
    İş kanununda hafta tatili ve resmi tatillerde çalışma ve ücretlendirme ile ilgili maddeleri inceleyecek olursanız, çalışılan resmi tatil günleri için ayrıca 1 günlük ücret ödenir der.

Şu yorumunuz asıl fiyasko maalesef.
    inceledikçe bir sürü hatasını buldum rapor tamamen fiyasko , bizim ülkede işini düzgün yapan birileri yokmu acab çok merak ediyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İş kanununda hafta tatili ve resmi tatillerde çalışma ve ücretlendirme ile ilgili maddeleri inceleyecek olursanız, çalışılan resmi tatil günleri için ayrıca 1 günlük ücret ödenir der.

nesi fiyasko yorumun anlamadım adam saat ücretimi 1.5 katı ile çarpacagına 0.5 ile çarpmış buda demek oluyorki hakkım olan paranın 3 te 2 si bu hata yüzünden kayboluyor ! 15 bin alması gereken biri 5 bin alıyor bu bariz bir hata şu katsayı olayını bile bilmeyenler bilirkişi olmuş !

- - - Updated - - -

-İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere (4857 sayılı İş Kanununun 47 nci maddesi uyarınca); ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak ödenecektir.
    -Eğer işçiler tatil yapmayarak çalışırlarsa çalışılan her gün için bir günlük ücreti ayrıca ödenmek zorundadır. İşçinin tatil günü için eline geçecek ücret tatilde çalışıp çalışmamasına göre değişmektedir. İşçinin tatil ücreti iş karşılığı olmaksızın Yasal olarak yapılan bir ödeme olduğundan tatil yapmayıp çalışması halinde hak ettiği ikinci ücret, çalışmasının karşılığı olan ücret olarak kabul edilmektedir.
    -Örnek: Fazla mesai yapmaksızın haftalık 45 saat üzerinden çalışan ve günlük ücreti 50.-YTL. olan işçiye tatilde çalışmasa bile tatil ücreti olarak 50.-YTl, tatilde çalışması halinde ise normal yevmiyesi olan 50.-YTL ve bayram yevmiyesi olarak da 50.-YTL olmak üzere toplam 100.-YTL. ödenecektir.

tamam işte ben resmi tatilde işe gidip çalışıyorsam günlük 50 normal ücretse 100 tl almam gerekmiyormu !
    Konu lasvegas tarafından (30-04-2016 Saat 10:39:17 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: