+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    Nerede
    london
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Bir kişinin adres ad soyad ve cep tel no ifşa etmek suç mudur

aramızdaki bir anlaşmazlık sonucu forum üyesi olduğum sitede bir başka üye benim üye adımı olumsuz etkilecek bir takım şeyler yazdı. bende olayı tamamen diğer üyelerde ne olduğunu bilsin diye aramızdaki tüm konuşmaları ekran görüntülerini anlaşmazlık yaşadığım üyenin açtığı konu altına koydum bu durumda hangi nedenle olursa olsun açık adresini herkesin erişebileceği bir internet sitesinde ifşası suç mudur. ayrıca açık adres yanında ad soyad ve cep tel no da var.

ayrıca suç ise nasıl bir cezai yaptırımı var.

Hukuki NET Güncel Haber

Bir kişinin adres ad soyad ve cep tel no ifşa etmek suç mudur konulu yargıtay kararı ara
    Bir kişinin adres ad soyad ve cep tel no ifşa etmek suç mudur konulu hukuk haber
    Konu huhuq tarafından (02-06-2015 Saat 18:43:10 ) de değiştirilmiştir. Sebep: kelime hataları düzeltildi

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bir kişinin adres ad soyad ve cep tel no ifşa etmek suç mudur

TCK madde 134: (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır.
    (2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşaeden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanunu: https://www.hukuki.net/hukuk/index.php?article=92

Nerede
    london
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bilgi için teşekkürler bunu biliyordum ama olay şu ki , alışveriş oldu karşı taraf beğenmedi karşıdaki kişi ve ben forum üyesiyiz, mesajlar aramızda geçiyor. benim üye adıma bir olumsuz etki edebilecek tavır içerisinde anlatıyor bende olay tam olarak böyle geçti diyip onun bilgilerinin de olduğu mesajları koydum. ben kişinin bilgilerini kasıtlı olarak kayıt aldına almadım mesajların olduğu ekran görüntülerini alıpta başka bir yerde fayda çıkar olarak kullanmıyorum. bu maddeleri biliyorum oradan kopyalayıp buraya yapıştırmak yerine içinde yaşanılan durumu tam anlamıyla idrak edip cevap verebilecek varsa sevinirim. zaten tck nin maddesinin yazılı 1. 2. paragraflarında ihlal ve hukuka aykırılık ibaresi var.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Fotoğrafını çektiğin ekranda öyle bir adres cep telefonu numarası gibi şahsi kişisel bilgileri olduğunu bile bile o fotoğrafı internet ortamnına atman senin kasıtlı olarak bu fiili gerçekleştirdiğini gösterir ki kanunda yazan suç tipine de uygun hareket etmişsin, suçu işlemişsin.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aranızda geçen alış veriş olayı ile ilgili sorunda, karşı tarafın adres-isim-telefon bilgilerinin nasıl bir alakası olabilir olayla??
    Olamaz elbette, kızgınlıkla bir şekilde karşı tarafı daha fazla rahatsız edebilecek bir şey yapmak istemişsiniz ve bunda da başarılı olmuşsunuz.
    Şimdi de (eğer karşı taraf şikayetçi olduysa) o sizin bu yaptığınızdan dolayı daha fazla rahatsız olmanızı istemiş, yukarıda açıklandığı üzere siz de rahatsız olacaksınız.

Nerede
    london
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Aranızda geçen alış veriş olayı ile ilgili sorunda, karşı tarafın adres-isim-telefon bilgilerinin nasıl bir alakası olabilir olayla??
    Olamaz elbette, kızgınlıkla bir şekilde karşı tarafı daha fazla rahatsız edebilecek bir şey yapmak istemişsiniz ve bunda da başarılı olmuşsunuz.
    Şimdi de (eğer karşı taraf şikayetçi olduysa) o sizin bu yaptığınızdan dolayı daha fazla rahatsız olmanızı istemiş, yukarıda açıklandığı üzere siz de rahatsız olacaksınız.
    karşıdaki kişiyi görmedim tanımıyorum bile. "x" ürün sattım. aramızda herhangi bir satış sözleşmesi yok zaten olay bu değil. "nasıl alakası olabilir" şu ki . ben malı kargo ile gönderdim karşı taraf bana ad soyad adres tel no verdi bende buna göre gönderdim. bilgiler bunun için mesaj içerisinde var. benim üyeliğime kendi hatası yüzünden aldığı ürünün olumsuz olması sonucu üyeliğimi kısmen kötülüyor ve profilimim açık olduğundan ad soyad il ilçe yazıyor .

böyle bir cümle kurulur mu ?. direk şimdi siz beni niye kötülüyorsunuz ben burada "ne olabilir?" diye sordum. olayın içeriğini anlatmaya çalıştım , herhangi bir yerini eksik görüyorsanız sorabilirsiniz. böyle asarım keserim tarzında sen suçlusun yapmak istedin gibi ithamda bulunmayın
    "Olamaz elbette, kızgınlıkla bir şekilde karşı tarafı daha fazla rahatsız edebilecek bir şey yapmak istemişsiniz ve bunda da başarılı olmuşsunuz."

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki,
    insanların isim-adres-telefon numaralarını kendi isteği dışında yayınlamanız, özel hayatın gizliliğinin ihlaline girer, karşılığında verilebilecek cezalar da belirtilmişti .

Sizi kötüleyen yok, asarım keserim tarzında bir şey diyen de olmadı, burada birinin sizi asabilmesi kesebilmesi de mümkün değil, rahat olun.
    Asacak olan da kesecek olan da burada değil, çıkacağınız mahkeme salonunda tam karşınızda oturacak hakimdir.
    Orada bu kadar rahat olmayın ama bence.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    363
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı huhuq rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    karşıdaki kişiyi görmedim tanımıyorum bile. "x" ürün sattım. aramızda herhangi bir satış sözleşmesi yok zaten olay bu değil. "nasıl alakası olabilir" şu ki . ben malı kargo ile gönderdim karşı taraf bana ad soyad adres tel no verdi bende buna göre gönderdim. bilgiler bunun için mesaj içerisinde var. benim üyeliğime kendi hatası yüzünden aldığı ürünün olumsuz olması sonucu üyeliğimi kısmen kötülüyor ve profilimim açık olduğundan ad soyad il ilçe yazıyor .

böyle bir cümle kurulur mu ?. direk şimdi siz beni niye kötülüyorsunuz ben burada "ne olabilir?" diye sordum. olayın içeriğini anlatmaya çalıştım , herhangi bir yerini eksik görüyorsanız sorabilirsiniz. böyle asarım keserim tarzında sen suçlusun yapmak istedin gibi ithamda bulunmayın
    "Olamaz elbette, kızgınlıkla bir şekilde karşı tarafı daha fazla rahatsız edebilecek bir şey yapmak istemişsiniz ve bunda da başarılı olmuşsunuz."
    karşı taraf sizi şikayet ederse (ki etmeli bence) savcılık soruşturma açar, bahsi geçen kanun maddelerinden de büyük ihtimalle cezalandırılırsınız. Maalesef birçok kişi bu tarz konuları hafife alıyor, pek önemsemiyor ama tüm bunlar suç kapsamında ve cezalandırılacak eylemler.

Nerede
    london
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Peki,
    insanların isim-adres-telefon numaralarını kendi isteği dışında yayınlamanız, özel hayatın gizliliğinin ihlaline girer, karşılığında verilebilecek cezalar da belirtilmişti .

Sizi kötüleyen yok, asarım keserim tarzında bir şey diyen de olmadı, burada birinin sizi asabilmesi kesebilmesi de mümkün değil, rahat olun.
    Asacak olan da kesecek olan da burada değil, çıkacağınız mahkeme salonunda tam karşınızda oturacak hakimdir.
    Orada bu kadar rahat olmayın ama bence.

yani bir fark olmuyor , amacın ne yönde olduğuna bakılmaksızın tek köşeden şu şu şu cezalı diyip geçiliyor demek ki, pekala.

sizin konuya cevaben yazdığınız 1. mesajınızın içeriğinde bana karşı kötüleme tavrınız var. tekrar alıntı yaparak size kendi mesajınızı hatırlatmama gerek var mı? "yapmak istemişsiniz ve bunda da başarılı olmuşsunuz" nereden biliyorsunuz benim ne yaptığımı da böyle söylüyorsunuz dedim. asarım keserim dediğimde sizin cevap verme tarzınıza dedim. evet bir konuda haklısınız ne burada ne de dışarıda öyle birşey mümkün değil onu gayet iyi biliyorum. hukuk ve adalet karşısında evet hakim karar verir, yöneticiliğini yaptığınız bu forumda üye olanların en azından hakimin bişeyler karşısında gücü olduğunu bilip buraya bunu bilerek üye olduğunu tahmin etmenizde pek zor birşey değil bence. burada rahat olduğumu nereden çıkardınız? buraya üye olup birşeyler soruyorken rahat bir haldeyim yada değilim bu kimseyi bence ilgilendirmemeli, yada nerede nasıl bir hal tutum içirisinde duracağım sadece beni birşeylere karşı sorumlu kılar ve bağlar. insanların birşeyler öğrenme çabası içinde bu foruma üye olup sizin gibi birşeyler bilen akıllı olduğunu tahmin ettğim bu foruma yöneticilik yapan kişinin bilmeyenlere yol göstermesi, olayı tam anlamıyla her yönden inceleme konusunda başarılı olmasanızda yardım etme çabanız güzel birşey ama insanlara yukarıdan bakıp onları küçümseyici alaycı tavrınız hiç hoş değil.

konuyu anladım peki. yardım için teşekkürler
    Konu huhuq tarafından (03-06-2015 Saat 16:05:23 ) de değiştirilmiştir. Sebep: kelime hataları, noktalama.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı huhuq rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    yani bir fark olmuyor , amacın ne yönde olduğuna bakılmaksızın tek köşeden şu şu şu cezalı diyip geçiliyor demek ki, pekala.

sizin konuya cevaben yazdığınız 1. mesajınızın içeriğinde bana karşı kötüleme tavrınız var. tekrar alıntı yaparak size kendi mesajınızı hatırlatmama gerek var mı? "yapmak istemişsiniz ve bunda da başarılı olmuşsunuz" nereden biliyorsunuz benim ne yaptığımı da böyle söylüyorsunuz dedim. asarım keserim dediğimde sizin cevap verme tarzınıza dedim. evet bir konuda haklısınız ne burada ne de dışarıda öyle birşey mümkün değil onu gayet iyi biliyorum. hukuk ve adalet karşısında evet hakim karar verir, yöneticiliğini yaptığınız bu forumda üye olanların en azından hakimin bişeyler karşısında gücü olduğunu bilip buraya bunu bilerek üye olduğunu tahmin etmenizde pek zor birşey değil bence. burada rahat olduğumu nereden çıkardınız? buraya üye olup birşeyler soruyorken rahat bir haldeyim yada değilim bu kimseyi bence ilgilendirmemeli, yada nerede nasıl bir hal tutum içirisinde duracağım sadece beni birşeylere karşı sorumlu kılar ve bağlar. insanların birşeyler öğrenme çabası içinde bu foruma üye olup sizin gibi birşeyler bilen akıllı olduğunu tahmin ettğim bu foruma yöneticilik yapan kişinin bilmeyenlere yol göstermesi, olayı tam anlamıyla her yönden inceleme konusunda başarılı olmasanızda yardım etme çabanız güzel birşey ama insanlara yukarıdan bakıp onları küçümseyici alaycı tavrınız hiç hoş değil.

konuyu anladım peki. yardım için teşekkürler
    Ne çok şey çıkarmışsınız söylediklerimden öyle

Allahın yarattığı herhangi bir kulunu , bir diğerine göre küçük görme lüksüm de yok, hakkım da yok, bugüne kadar böyle bir düşüncem de olmadı. Sizi de küçük görmedim- görmüyorum.
    Tarzım garip gelmiştir, olabilir.
    Sorunuz yaptığım şu iş suçmudur diye sormuşsunuz, verilen ilk yanıtta da suç olduğu belirtilip o suça karşılık gelen ceza bilgisi verilmiş.
    El cevap; bunu ben de biliyorum. E arkadaş madem biliyorsun o zaman niye soruyorsun? Yada sormak istediğin başka bir şey miydi de sormadığın için bilmedeğimiz, bilmediğimiz için yanıt bulamadığınız o soru nedeniyle mi bu tavırlara girdiniz?
    Nedir bu küçük görülmeye merakınız anlamadım ki.

Yaptığınızı zaten kendiniz yazmışsınız, alış veriş ilişkisinde olduğunuz diğer kişinin yaptıklarına kızıp, cevapladığınız forum sitesinde o kişinin ev adresini isim ve telefon bilgilerini yayınladım diye. Bunu da farkında olmadan yapmadınız, alışveriş sonrasındaki sorundan duyulan rahatsızlık için bu arkadaşın telefon numarası şudur, ayrıca gerçek adı da budur, şu adreste oturmaktadıra gelen o bilgileri paylaşmanızda haklısınız diyecek olana kediler bile güler, farklı nasıl bir cevap bekliyordunuz ki, sizi mutlu edemedik .

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

cep ifsa

cepten ifsa

Cepmuktindir.

birinin telefon numarasini yayinlamak suc mu

mobileifsa

birinin numarasini ifsa etme

yabanci birinin cep telefonuna bakmak sucmu

ogretmenin telefon numarasini ifsa etmek

haberlerde isim ifsa etmek sucmu

ifsa tel numarasi

kişinin ad soyad cep nosu mevcut ev adresi bulunabilir mi

https:www.hukuki.netshowthread.php121669-Bir-kisinin-adres-ad-soyad-ve-cep-tel-no-ifsa-etmek-suc-mudur

Forum