+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    Nerede
    ANKARA
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy MaaŞ hesabima sÖzleŞmeden dolayi bloke (not maaŞ zaten hacİzlİ)

Merhaba İyİ gÜnler ben devlet memuruyum garantİ bankasindan maaŞimin 4 de 1 İ ve dÖnerİmİn tamami İcra ya kesİlmekte ama ben İŞ bankasindan maaŞ aliyorum.İŞ bankasina da kredİ ve kredİ karti borcumdan dolayi banka bloke koyuyor ve bana hİÇ para kalmiyor İkİ aydir elİme kurus gecmiyor.banka borcun bitene kadar blokeyi kaldirmycaz sÖzlesmene istinaden sekilinde yazili cevap verdi.bende ev gecindiyorum elektirigim suyum kesildi 2 aydir elime kurus gecmedi İntİhar asamasina geldim.bugun ankara adlİyesine gittim hİÇ kimse yardimci olmadi baroya ciktim adamlar disarda birusuru avukata var danis diyor avukata gidiyorum 5000 liraya davaya bakariz diyor.bu sozlesmeyi bian once iptal etmenin tedbir karari cikarmanin bi yolu yokmu lÜtfen yardim edİn daha 22 yasindayim cok zor durumdayim ailem ÖldÜ ne yapacaĞimi sasirdim.banka kredİ sÖzlesmesinde borcun Ödenmezse mevduat maaŞ hesabina el konulacagi yaziyormu okutmadan imzalatiyorlar surasi surasi suan maddi olarak bittim.ekmek alacak param yok cebimde nolur yardim edin basvurmadigim yer kalmadi

Hukuki NET Güncel Haber

MaaŞ hesabima sÖzleŞmeden dolayi bloke (not maaŞ zaten hacİzlİ) konulu yargıtay kararı ara
    MaaŞ hesabima sÖzleŞmeden dolayi bloke (not maaŞ zaten hacİzlİ) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: MaaŞ hesabima sÖzleŞmeden dolayi bloke (not maaŞ zaten hacİzlİ)

İş bankası ile yaptığınız kredi ve kredi kartı sözleşmelerini isteyin. Bakalım böyle bir madde var mı? Ayrıca intihar vs. konularını geç arkadaşım. Borç dediğin şey eninde sonunda biter. Gerekirse geceleyin çalış, ekmeğini kazan. Bu günler belki de dönüm noktandır. Herkesin özendiği devlet memurluğunu 3 kuruş için heba mı edeceksin. Bu arada baro yardımcı olamaz (hukuken). Tüketici hakem heyetine, BBDK'na, İş bankası genel müdürlüğüne vs. başvuru yap. Aynı zamanda maaşını başka bankaya aktarabiliyor musun diye araştır (geçici rahatlama sağlayabilir). Biz avukatların diğer mesleklere nazaran bir başka hakkı da vardır. O da salık verme. Umarım dinlersin. Pes etmek yok !

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hakem heyetıne kaymakamlıga basvurdum biz bloke işlerine bakmıyoruz dedı.adloyeye gıttım dava acacak param olmadıgı ıcın bırsey yapamadım.bankaya yazılı dılekce verdım yazılı dılecekmın örnegı adamlar maas kredı sözlemesınden dolayı bunu yapmıslar.bugun son kez sendıka avukatına gıdecegım bır avukat abım bana neler yapmam gerektıgını anlatırsa acıklamalı cok memnun olurum.

................................. Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kadrolu memur olarak görev yapmaktayım, ve Şubeniz ile aranızda daha önceden yapılan sözleşme gereğince 15.03.2013 tarihinden itibaren Şubenizden maaş almaya başladım. Maaş aldığım tarihden sonra Şubenizden değişik tarihlerde krediler kullandım. Ancak son 3 dönemdir Şubenizden kullanmış olduğum kredi taksitlerini ve kredi kartımın ödemelerini maddi imkansızlıklar ve Garanti Bankasına borcumdan dolayı Maaşıma ¼ İcra konulduğu için,ödeyememekteyim. Son 1 aydır ise söz konusu kredilerimi ve kredi kartı borcumun yapılandırılması için Bankanızla görüşmeler içerisindeydim, ancak gecikmiş olak kredi taksitlerim nedeniyle yapılandırmanın bazı şartlara dayandığı cevabını aldım ve sunmuş olduğunuz şartların beni daha çok maddi imkansızlıklara sokacağından dolayıda kabul edemedim. 24.04.2015 tarihinde gerek Şubeniz ile gerekse Genel Müdürlüğünüz ile yapmış oluğum telefon görüşmelerinde Maaş Hesabımın Bloke olduğunu öğrendim.Maaşımın tamamına bloke konulması "Banka ile yapılan sözleşmede borçlunun kabul beyanı (maaşının tamamının kesilmesi yönünde) söz konusu olsa bile maaş hesabının tamamına bloke konulması yasal değildir. Zira hesaba bloke konulabilmesi ancak borçlunun temerrüdünden sonra uygulanabilecektir. Kaldı ki böyle bir sözleşmenin var olduğu ve borçlunun da temerrüde düştüğü kabul edilse dahi, maaşının tamamına bloke konulması kişinin hayatını idamesine olumsuz etki oluşturmaktadır ve borçlunun aleyhine olan bu hüküm hukuken geçersizdir. Bankanın yapmış olduğu, yasal olmayan işlem tüketiciye zarar verdiğinden tazminatı gerektirir.." tezi gereğince aşağıda belirtilen maddeler ve yargıtay kararları da aynı doğrultuda yapılan işlemin hukuka aykırı olduğu düşüncesini kabul etmektedir. Ayrıca bu doğrultuda "Kişinin anayasal haklarının ihlal edilmesi" söz konusu,olmaktadır.
    Şöyle ki ; Yargıtayın vermiş olduğu emsal karar ışığında, İ.İ.k 83/1. maddede belirtilen oranlar dışında maaştan kesinti yapılması veya bloke konulması kanuna aykırılık teşkil eder. "Madde 83.- (Değişik: 3/7/1940 – 3890/1 md.) Maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hasılatı, ilâma müste*nit olmayan nafakalar, tekaüt maaşları, sigortalar veya tekaüt sandık*ları tarafından tahsis edilen iratlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra müdürünce lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabilir." Yargıtay Hukuk Dairesi'nin kararlarını okuduğumuz da "BANKADAN ALINAN MAAŞ HESABI ÜZERİNE HACİZ İŞLEMİ OLMADAN,HAKSIZ BİR ŞEKİLDE BANKA ALACAĞINDAN DOLAYI BLOKE KONULMASI." konulu kararında da belirtildiği şekilde "maaş hesabı üzerine konulan blokenin kaldırılması ve bu yolla tahsil edilen paranın isdirdadı istemine ilişkindir. İİK'nun 83. maddesi uyarınca maaşların kısmen haczi mümkün olup haczedilecek kısım maaşın ¼'ünden aşağı olamaz. Öte yandan, anılan maddede sayılan mal ve hakların haciz olunabileceğine dair önceden yapılan anlaşmalar da geçerli değildir. O halde, açıklanan hükümler gözetildiğinde davacının maaşının yalnız ¼'ü oranında kesinti yapılabileceği halde, davalının davacıya ait maaş hesabının tamamını bloke etmesi hukuki dayanaktan yoksundur. " hükmü gereğince maaşıma yapılan blokenin bir an evvel kaldırılmasını ve Şubenize olan borcumun hesaplanarak icra sırasına girmesini TALEP ederim.
    Aksi takdirde hem Cumhuriyet Başsavcılığına suç durusunda bulanarak ceza davası kapsamında hak arayacağım, hem de Yargıtay kararlarına istinaden hukuk mahkemelerine başvuruda bulunarak hukuki sonuçlar elde edeceğim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhabalar Basri bey. size ulasmanin baska bir yolunu bulamadigimdan buradan yazmaktayim. garanti bankasindan cesitli zamanlarda saglik problemlerişm sebebi ile kredi cekmek durumunda kalmistim . o donem calistigim sirketimde maasim vs gayet iyiydi . ancak kredileri cektikten ortalama olarak 4 ay sonra isten cikarildim . tazminat vs vermesinler diye cikartmis olduklari madde sebebi ile issizlik maasindan da yararlanamadim . dolayisi ile kredi taksitlerini odeyemedim. sektorumdeki is sikintisi sebebi ile 1100 tl gbi komik bir rakama anca is bulabildim 33.650 tl olan kredi borcum icin bugun avukat aradi . evinize haciz gondericez maasiniza haciz gelecek hapis cezasi cikartttirilacak dedi. ancak sirketimin avukati hapis cezasi uygulayamaz calisiyorsun ancak maasina haciz koyabilir 1/4 une dedi. yinede acikcasi ciddi anlamda korkuyorum. tek basina yasiyorum kiradayim kendi evimde sahsima ait ikinci el aldigim buzdolabi ve camasir makinamin disinda en eskisinden birde tv ile yatagim mevcut. uzerime olan hicbir mal varligim altinim dovizim hicbirseyim yok malesef keske olsada satip odeyebilsem su borcu da bitse kurtulsam . sizden ogrenmek istedigim eve hacize gelebilirlermi ? gelirlerse 3 -4 parca esyami da alabilirlermi ? gercekten hapis cezasi varmi ? sirketin avukati mal beyaninda bulun dedi malimin olup olmadigini oturdugum evin kira oldugunu nasil ispatlayabilirim ? ( ev sahibim vergi odemesin diye kira diye yatirtmadigindan bankaya yaptigim odemelerde dekontlarimda kira yazmamakta ) birde bankanin avukati avukatlik uvcretleri vs eklendiginde borcunuz 38.650 tl yi buldu bu miktar maasinizin 1/4 u seklinde odenebilirmi siz inaniyormusunuz boyle bir duruma ayda 250 -250 karsilarmi sizin borcunuzu hapis cezasi cekmeden haciz gelmeden evinize vs dedi. en acilinden bilgilendirirseniz cok sevinirim simdiden cok tesekkurler iyi calismalar ..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hapis gelmeden ödenemeyen borç zaten hapis gelince çalışılamayacağı için hiç ödenemez .
    Avukata bir ödeme planı çıkartıp ödeyeceğinize dair taahhütte ( taksitlendirme denilen olay) bulunursanız ve o ödeme sözü verdiğiniz taksitleri ödemezseniz ancak o zaman taahhüdü ihlal nedeniyle disiplin hapsiyle cezalandırılabilirsiniz.
    Şu anda sadece borçlu olduğunuz ve borcunuzun ödeyemediğiniz için hapis cezasıyla karşılaşmazsınız.

Evet, ev eşyası haczi için gelinebilir, ancak bu esnada sadece yaşamınızı devam ettirecek zaruri eşyalar dışında kalan eşyaların haczi mümkündür. Evinizdeki tek televizyon veya buzdolabınız veya koltuğunuz haczedilemez.

Maaşınızın1/4 ünün kesintisiyle doğal olarak o borcun kapanabilmesi de mümkün olmayacaktır. Hatta yapılan her takip işlemi masrafları ile birlikte borcunuz daha da yükseleceğinden, maaşınızdan kesilen 250tl gibi rakamlar aylık faizlere bile yetmeyecek duruma gelecektir.

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba benim ust konular da bahsettİĞİ konulara cevap verebilirmisiniz rica etsem

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hapis gelmeden ödenemeyen borç zaten hapis gelince çalışılamayacağı için hiç ödenemez .
    Avukata bir ödeme planı çıkartıp ödeyeceğinize dair taahhütte ( taksitlendirme denilen olay) bulunursanız ve o ödeme sözü verdiğiniz taksitleri ödemezseniz ancak o zaman taahhüdü ihlal nedeniyle disiplin hapsiyle cezalandırılabilirsiniz.
    Şu anda sadece borçlu olduğunuz ve borcunuzun ödeyemediğiniz için hapis cezasıyla karşılaşmazsınız.

Evet, ev eşyası haczi için gelinebilir, ancak bu esnada sadece yaşamınızı devam ettirecek zaruri eşyalar dışında kalan eşyaların haczi mümkündür. Evinizdeki tek televizyon veya buzdolabınız veya koltuğunuz haczedilemez.

Maaşınızın1/4 ünün kesintisiyle doğal olarak o borcun kapanabilmesi de mümkün olmayacaktır. Hatta yapılan her takip işlemi masrafları ile birlikte borcunuz daha da yükseleceğinden, maaşınızdan kesilen 250tl gibi rakamlar aylık faizlere bile yetmeyecek duruma gelecektir.

Oncelikle tesekkurler Erdogan bey.
    İsin gercegi bir donem tefeci bile arastirdim ancak istemis olduklari faizler ve cikarttiklari odeme planlari boyumu yine asacak sekilde idi dolayisi ile bulasamadim.33.680 tl lik borc icin 61.000 tl odeme cikartmislardi.kisacasi her yolu denemeye calistim bir an once kurtulmak adina malesefki bir cozume ulasamadim. arayan avukat hanim pesinat olarak 5000-6000 tl bulursam taksitlendiririrm yada 4 taksitte odemeniz gerek tamamini borcunuzu vs dedi. 5000 i bulabilsem zaten taksitlerimi odeyebilecegimi dile getirdim kendisine. yazmis oldugunuz cevapta 250tl lik rakamlar faizlerine bile yetmez dediniz acikcasi bu konuda hic bilgi sahibi degilim. yeterli cevaplarda alamiyorum kimseden. borcuma karsilik toplu bir faiz mi hesaplayacaklar ? maas haczinde eger her ay faiz isleyecek olursa dediginiz gibi omur biter borc bitemez .ornegin avukata ayda 500 500 odeme sansim var diye bir yaklasim ile gitsem uzlasma saglarlarmi ? birde diyelim ki allah gostermesin issiz kaldim o donemde maasim olmayacagiicin issizlik maasima haciz koysalar olabilirmi yada disardan bi sekilde borc falan alip aylik taksitlerini yatirma sansim olabilirmi ?
    simdiden tesekkurler

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba acaba dıyorumkı kendı konunuzu acsanız da orda derdınızı anlatsanız rica etsem

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bloke

Forum