Merhaba,
size sormak istediğim bir soru var ancak doğru bölüm bu mu emin olamadım. Yanlışsa peşin peşin affınıza sığınıyorum.
Konu 1930 yılında vefat eden dedemden kalan taşınmazlarla ilgili.
Dedem geride iki çocuk ve bir eş bırakarak vefat etmiş. Sonraki süreçte iki defa tapu çıkmış ilki doğru oranlarla, ikincisi 1972'de muhtemelen yazım hatası sebebiyle yanlış oranlarla. Tapuda eş 1/4, halam 9/16, babam 3/16 pay sahibi görünüyor. Bu yıllarca halam ve babam tarafından fark edilmemiş. Tüm tapular babamda duruyordu ve vergileri, halam ve babaannemin payları da dahil, babam ödüyordu, sanırım bu nedenle farkedilemedi durum.
2003te halam, 2005te babamın vefatıyla halam adına işlemleri yapan kuzenim ve babam adına işlemleri yapan ben de farketmedik. Bu sadece bir taşınmazda olan bir durum da değil, hepsinde durum bu!
Şimdi geride halamın çocukları var. Diğerlerinin tavrını bilmem ama biri hak yemem ne gerekiyorsa beyan ederim diyor.
Ne yapılması gerekiyor, nasıl bir yol izlenmeli? Dedem adına veraset ilamı çıkarttım ancak burada halamın ve babamın payları görünmüyor. Vefat ettiklerinden onların mirasçılarının payları görünüyor. Üzerine babaannemin sonraki evliliğinden olan çocuklar ve onların mirasçıları da eklendiğinden oldukça kafa karıştırıcı bir hal almış. Bu veraset ilamıyla tapuya gidersem bu hata düzeltilir mi? Yoksa dava açmam mı gerekiyor? Zamanaşımı verasetde geçerli olur mu? Daha önceki veraset ilamını hiç görmedim ama yanlış olduğunu zannetmiyorum daha çok tapu yenilenirken yapılan bir hata gibi bu.