Selamlar
Tarım bakanlığına bağlı olarak, İlçe gıda ve tarım hayvancılık müdürlüğünde 7,5 yıldır targel-mühendis kadrosunda çalışmaktayım.2007-2011 yılları arasında sözleşmeli olarak göreve başladım ve 2011 yılında kadroya geçirildim.
2013 yılında İstanbul’da vakıf üniversitelerinden birinde hukuk fakültesi kazandım. Anayasanın 42. maddesinde yer alan eğitim hakkına istinaden bakanlıktan tayin talebinde bulundum ancak talebim daha önceden 4 yıllık bir fakülte bitirmiş olmam hasebiyle reddedildi. Sendika avukatımızla birlikte atama tayin yönetmeliğine yönelik olarak Danıştay da dava açtık 2 defa yürütmeyi durdurma talebinde bulunduk ve bu taleplerimizde reddedildi.2 yıldır izin ve raporlarla sadece sınav dönemlerinde okula gidebiliyorum oda bin bir güçlükle.
Bu ay içerisinde babamdan miras yoluyla bursa da bana kalan apartman dairesini sattım. Elime bir miktar toplu para geçti, İstanbul’da kalacak yerimde var 1 yıllık ücretsiz izin alıp okuluma devam etmek istiyorum.
6111 sayılı Kanun ile değişik 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 108 inci maddesinin E bendi uyarınca ücretsiz izin talebinde bulunacağım. Ancak idarenin takdir yetkisini benim aleyhime kullanacağı ve bu izni vermeyeceği konusunda endişelerim var.
-bu izni vermede yetkili amir kimdir? (ilçe müdürü, il müdürü yâda vali)
-Dilekçemde sebep göstermem gerekmese de kabul edilirliğini arttırmak amacıyla ne gibi sebepler sunabilirim?
-İdare iş yoğunluğunu veya personel eksikliğini bahane ederek talebimi ne kadar erteleyebilir?
-Böyle bir durumla karşılaşırsam, yani ücretsiz izin talebim reddedilir ise ne yapmam gerekir?
-Hakkımı nasıl arayabilirim?
Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Saygılarımla