+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Ihtar ve Tazminatsiz çıkış

Ihtar ve Tazminatsiz çıkış Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ihtar ve Tazminatsiz çıkış

Merhaba arkadaşlar. Direkt soruma geçiyorum vakit ayirdiginiz icin cok teşekürkur ederim. Ben ozel bir hastanede acil tip teknisyeni olarak acil serviste görev yapmaktayim. Önceden hakli bir sebepten dolayı bir ihtar aldım. Şimdi de son bir iki aydır hastanemize yeni yöneticiler geldi. Gecen nobetimde yöneticilerden birine uyurken yakalandım ve gece amiri hakkimda tutanak yazdı savunmam istendi. Ben de savunmamda, hakli olduklarini ama (yakalandığım yonetici ayni zamanda doktor ve bir gun onunla nobet tuttuk.) obet arkadasimi uyurken gördü ve sadece sozlu uyarida bulundu herhangi bir tutanak olmadigini belirttim. Bu yuzden aldigim tutanakta cok sıkıntım yok. Asıl önemli olay Ayni gece bir hastanin tedavisinin gec başladığı sebebiyle nobet arkadasim benim hakkimda tutanak tutturacagini söyledi ve bana sert bir uslupla konuştu. Bahsi geçen konuda gece amiri olayi sadece tek tarafli dinleyip benim hakkımda, görmediği bir sey yüzünden tutanak tuttu. Sonradan konusmamizda olayi benden dinlemedigi icin haksiz oldugunu soledi gercek olayi anlattim ve ben konusucam onlarla dedi. Ben de savunmamda bunu belirttim ve tutanagin iptalini talep ettim. Gece amirinin de haksizligini kabul ettiğini suclamamin dusmesini istedim. Olayi kendi acimdan dogru ve nesnel biçimde yazdim.

Şimdi bir gecede ard arda iki tutanagin tutulmasi ve isverenin genel tavırları kötü yönde. Yani beni isten cikarmak icin sebep ariyorlar tazminat vermemk icin de tutanak tutuyotlar. bu kötü niyete karşı ne yapabilirim. Ihtar gelince ne yapmaliyim. Imzalamali mi yoksa imzalamamali miyim. Çalışma Bakanlığının bölge mudurlugune gidip yardim almayi dsunuyorum ama hafta sonu oldugu icin gidemedim.

Isten cikardiklari zaman ne yapabilirim. Ve bu işyeri sgk ücretlerini verilen maastan az yatiriyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Ihtar ve Tazminatsiz çıkış konulu yargıtay kararı ara
    Ihtar ve Tazminatsiz çıkış konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    169
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ihtar ve Tazminatsiz çıkış

Uyuyan arkadasiniza sadece sözlü uyari verildiğini nasil ispat edeceksiniz?İlk tutanakta sorununuz olmayacağına nasil bu kadar eminsiniz?İkinci tutanakta bahsedilen , hastanin tedavisinin geç baslamasinda dahliniz var mi?İşyerinde kaç kişi calisiyor?
    Konu alev79 tarafından (10-05-2015 Saat 10:56:22 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kamera var. Arkadasin uyudugunu gostermiyor ama yanina gelip uyardigini gosterir. Yani ilk tutanakta haklilar yapabilecegim bir sey yok onu demek istedim. Hasta bana teslim edilmişti ama ben elimde olmayan nedenlerden dolayı tedavisinin yapilmadigini belirttim. Hastane orta derecede bi hastane. Yaklasik 150 kişi çalışıyor.

Sunu da belirtiyim bana tutulan tutanakta olaya dahil olmayan gormeyen kisilerin de imzasi kasesi var. Bu kötü niyetin gostergesi olarsk sayilir mi ya da nasil kullanirim. (OOlay gece oldu. O bahsettigim yonetici doktor. Bashekim. servis sorumlusu. Bashemsire. Hepsinin imzasi var. Onlar olay vakti hastanede degildiler.)

Nerede
    istanbul
    İletiler
    169
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizce işveren, başka işçiyi uyardigi kamera kayitlarini size verir mi? Hadi goruntuleri aldiniz diyelim, sonuçta yanina herhangi bir sebepten de gitmiş olabilir.Ayrıca ayni gece hem uyurken yakalanmissiniz hem de kendinize teslim edilmiş bir hastanın tedavisinin geç başlamasına sebep olmussunuz.Hastanin tedavisi gecikti mi yapilmadi mi?Hastanin tedavisine gecikmek icin elinizde olmayan sebep nedir?Tedavi gec basladiysa bunu yetkililere haber verdiniz mi?İsveren sizi uyarmak için imzaniz ve izninizi almak zorunda değil.Üstelik savunma vermissiniz.İlk tutanak da haklilar derken, nöbet aksaminda olanlarda haksizlar mi demek istiyorsunuz?Bana çok mantikli gelmedi söyledikleriniz.İsten cikartilirsaniz mahkemede dava acarsiniz.(6 aylik kideminiz varsa).Maaşın bir kişinin elden ödenmesi vergi kacirmaktir.Sigorta primini eksik ödemek demektir.İşçiye elden ödenen parayi ya belgesiz işlemlerden elde ediyor yada başka bir usulsüzlük daha yapiyor demektir.
    Ayrica elden odenen maasla ilgili ispatlariniz var mi?
    Konu alev79 tarafından (10-05-2015 Saat 11:54:03 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Seçtiğiniz konu başlığından bile , aslında görev başında uyuduğunuz için sözleşmenizi tazminatsız feshetmeye hakları olduğunu bildiğiniz anlaşılıyor zaten.
    Tazminatsız çıkartılırsam veya çıkartılmadan önce ne yapabilirim tazminatlarım için diye soruyorsunuz sanırım.
    - Tutulan tutanağa göre işlem yapabilmesi yani tazminatsız çıkartabilmesi için 6 günlük hak düşürücü süre içinde sözleşmenizi feshetmesi gerekir. Bu sebeple 6 gün içinde sözleşmenizi haklı nedenle feshederse tazminat ödemeden feshedebilir. 6 günü kaçırdıktan sonra bu sebebe dayanarak fesih gerçekleşirse de geçerli nedenle feshedebilir, bu şekilde fesihte de kıdem ve ihbar tazminatını ödemesi gerekir.

Bunun dışında siz işverenin sözleşmeyi feshetmesini beklemeden, sgk primlerinizin gerçek ücretinizden daha düşük ödendiğini sebep göstererek sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.
    Kıdem tazminatınızın ödenmemesi durumunda iş mahkemesinde dava açıp, gerçek ücretinizin daha yüksek olduğunu ıspatlayabilirseniz tazminatınızı alabilirsiniz.

( Ben uyurken yakalandım, arkadaşım da yakalanmıştı, ona sadece uyarı verildi bana tutanak tutuldu , kötü niyetliler düşüncenize katılmıyorum, görev başında uyuyan personel %100 kusurludur, yan çizecek kurtarabilecek bir yanı da yoktur. Tutanağın tutulup savunmanızın alınmasının ardından ertesi gün sözleşmesinin feshedilmesi doğru olandır bence)

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tedavi yaklasik yarim saat bir gecikme ile yapıldı ve acil bir durum değildi. Tam olaram olayi anlatayim. Acile gelen cocuk hastanin tedavisini hazirladim servise çıkardım. Servisteki arkadasa hastaya yardimci olmasini soleyip tuvalete gidip gelicemi belirttim. Geldigimde damaryolu ariyordu ben de baktim bulamadim. Servis hemşiresi bir kere denedi acamadi. Ben de hastanin cani bosa yanmasin diye denemedim. Hemsireye yeni dogan yogun bakimdan arkadaslar tecrubeli oldugu icin onlari cagirmasini solediM. Aradi geleceklerini solediler. Ben de hastanin tahlilleri icin laboratuvara indim. Sonrasında yeni dogana bir hasta geldi ambulans ile. Yanimdaki nobetci arkadas yogun bakima cikardi. Bana srrvis hemsiresinden telefon geldi. Hasta geldigi icin yeni dogandan gelecek arkadaslar gelemicekmis. Sen gelir misin dedi ben de yeni dogandaki arkadasa yonlendirdim. Zaten servis hemsiresi ile yanimdaki arkadas sevgili. O arkadaş da yeni dogana gelen bebekle ilgilendikten sonra servise indi ve tedsvi yapildiktsn sonra acile gelip sana tutanak tutturucam tedavisini yapmadigin icin dedi. Acilin bos kalmamasi gerektigi icin servise cikamadim. Olay genel olarak bole. O ikisi sevgili oldugu icin o yuzden bu kadar cok dokundu. Yoksa normalde bole basit seyler buyutulmez olabilecek seylerdir Yani herkeste oldu zamaninda.

Maaslar onceden bankaya yatardi tamami. Simdi bi kismi bankaya bi kismi elden veriliyor ve bize parayi aldigimiza dair (hem banka hem elden) iki tane bordro imzaliyoruz. Onlarin iksinin fotokopisini alabilirim Sanirim. Bankadan da gecmise ait yatirilan paralsri gorebilirler galiba. Ilk nobette haklilar derken uyudugum olayda haklilar yani herkese oyle yapmalari gerek onda karsi cikacak bir sey bulamiyorum uyumak yasak cunku. Yalniz sole bi durum var o gecikme diye bahsedilen olay hem benim elimden geleni yapmam sonrasinda gerceklesiyor hem de uyuma olayindan once gerceklesiyor.

Kötü niyetli oldukları yazilan tutanagin altindaki imzalardan anlasilmaz mi. Gormedikleri bir olaya imza atmislar. Hele o tedavi gecikmesini hicbiri gormedi. Hem de bu tutanağı hepsi beraber tutmus gibi gözüküyor sanirim. Cunku tutanagin verildiği yere gitmeden önce atilmis bu imzalar. Isleme girmeden once yani.

6 gun gectikten sonra tazminat haklarim geri geliyor anladim. Bu 6 gun tutanaktan sonraki mi savunmadan sonraki mi ihtardan sonraki mi. Ve uyku icin yazilacak ihtari kabul etmeyi düşünüyorum. Ama digeri icin dr yazilacsk olursa ne yapabilirim. Hemen isten cikartmak gobo bi planlari olduklarini sanmam o yuzden 6 gun gececek gibi. Cunku bir kisi eksigimiz var su anki halimiz ile. Bir de beni cikaetirlarsa iki kisi eksilcek ve nobet tutulmaz hale gelecek. Bana kalirsa planlari benim yerime birini buldultan sonra beni 3 tutanak yazdik tazminatsiz seni atabiliriz deyip isten atmak ve tazminattan kurtulmak.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    169
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bence işveren hakli, kusura bakmayin.İsten cikartilmanin tutanak sayisi ile alakasi yok, tek tutanakla da cikartilirsiniz.Yerinize birinin bulunmadigini nerden biliyorsunuz? Su anda en mantikli tavsiyeyi Sn Kircali yapmis; isveren feshinden sonra işe iade acip kazanma ihtimalinizin yuksek oldugunu sanmiyorum.6 gün, ttüzel kişide fesih makaminin öğrenmesi ile baslar.İşvereniniz şirket sanirim.
    Konu alev79 tarafından (10-05-2015 Saat 13:38:06 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Uyuduğum için haksızım kabul. Ama onun dışındaki olaylarda benim yapabileceğim bir sey yok. Bu konulara pek hakim değilim sirket mi baska bir sey mi bilmiyorum. Ozel hastane iste. ben şimdi tazminatim icin bir sey yapamaz miyim. Ve isten cikarilirsam gerekli belgeler ile vergi kacirdigini ispatlayabilir miyim kabul gorur mu
    Ya sa isten çıktığım zaman primlerimin az yatmasini sebep gosterip tazminatimi talep edebilir miyim

Bir de. Sonradan beni isten cikardiklarinda biz sana uc tutanak yazdik tazminatsiz seni atabiliriz deyip cikartabilirler mi. Uyuma meselesi yüzünden degil sadece uc tutanak yediğim icin.

Bu durumda su an gelecek olan ihtari kabul etmeli miyim imzalamamali miyim ?
    Konu KabileReisi tarafından (10-05-2015 Saat 15:45:17 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    169
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu sebepler ile cikartilirsaniz bir şey yapamayacağınizi düşünüyorum, hele kidem ve ihbari kurumumuz vermeyeceği gibi, mahkemeden de alacaginizi sanmam.İsvereniniz muhtemelen tüzel kişiliktir.Vergi kacirmayla alakali sonuç almak isterseniz, hukuki delilinizle vergi ihbarinda bulunmaniz gerek.Bununla da pek ilgilenmezler.Tüm bu olaylardan bagimsiz olarak, tabii ki gerçek maasinizin daha yuksek olup bankaya düsuk yatirildigini mahkeme yoluyla dava edip kazanip eksik sgk primlerini de tahakkuk ettirebilirsiniz.170 i arayip eksik prim şikayetinde bulunun. Belgeniz yoksa dikkate almazlar. İşiniz kolay görünmüyor. Üstelik bankaya yatan maaş asgari ücret üstünde ve piyasa ortalaması civarindaysa işiniz daha da zor.Uyumaktan tutanak tutulduktan sonra, çocuk hasta konusunda daha dikkatli davranmaliydiniz.Ben birini cikarmak istiyorsam, uyurken fotosunu ceksin diye personel gorevlendirirdim.dikkat edin

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Uyuma olayi cocuk olayindan sonra oldu Zaten. Benim derdim işte uzun süre kalmak. Kalamiyorsam tazminatimi almak. Alamiyorsam dava etmek. Yine alamazsam vergi kacakciligindan onlarin da başını yakmak. Bununla ilgili napabilirim.

Bir de. Sonradan beni isten cikardiklarinda biz sana uc tutanak yazdik tazminatsiz seni atabiliriz deyip cikartabilirler mi. Uyuma meselesi yüzünden degil sadece uc tutanak yediğim icin.

Bu durumda su an gelecek olan ihtari kabul etmeli miyim imzalamamali miyim ?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tuvalet yüzünden tazminatsız çıkış

iki.ihtar bir tutanak

kac kez ihtar alinirsa taMinataiz cikis

ka c ihtar tazminatsiz cikis olur

uyuyana tutulan tutanak

3 Ihtarda Tazminatsiz Cikis Var mi

ozel guvenlik uyumak yuzunden isten cikarildim

tartisma yuzunden tazminatsiz cikis

is yeri hakkimda tutanak tuttu www.hukuki.net